maja 23, 2017

10 książek, które mogą być świetnym prezentem na Dzień Matki


Książka jest niemal zawsze dobrym prezentem. Nawet dla kogoś kto niekoniecznie lubi czytać. Poza grubymi powieściami są przecież jeszcze albumy (np. ze starymi fotografiami), komiksy, książki kulinarne, przewodniki, poradniki o zdrowym stylu życia, tomiki poezji, książki specjalistyczne i hobbystyczne oraz wiele innych możliwości. Wybór książki nie może być jednak przypadkowy. W ramach inspiracji polecam 10 książek, które mogą być dobrym prezentem na Dzień Matki. Polecam nie tylko nowości, ale także książki wydane w 2016 roku. Pozycje, o których już pisałam, oraz takie, których recenzje dopiero ukażą się na blogu.
1. Kochaj siebie a nieważne, z kim się zwiążesz”, Eva-Maria Zurhorst, Wydawnictwo Czarna Owca

Dobry wybór dla: lubiących książki psychologiczne i terapeutyczne; interesujących się książkami o relacjach; pracujących nad własnym związkiem.

O książce: autorka książki Eva-Maria Zurhorst jest terapeutką z dużym doświadczeniu w terapii par. Jak mówi, partner i związek są naszym lusterkiem umieszczonym na końcu naszego nosa. Gdziekolwiek nie spojrzymy, jakkolwiek nie odkręcimy głowy, i tak zobaczymy tylko siebie. Dlatego też autorka uważa związek za przygodę dającą nam niezwykłą możliwość rozwoju.

Moja recenzja: przeczytaj>>


2.       2. „Dzisiaj rozmawiamy o Pani”, Agnieszka Nabrdalik, Wydawnictwo Literackie

Dobry wybór dla: lubiących wywiady; zainteresowanych historiami kobiet.

O książce: siedem wywiadów Agnieszki Nabrdalik. Dziennikarka przeprowadziła rozmowy z kobietami, które postanowiły wspierać swoich mężów, pozornie poświęcając się ich karierze i stojąc w ich cieniu.  Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa i Wiesława Starska to kolejno żony: muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego. Rozmówczynie Nabrdalik to jednak nie tylko żony swoich mężów. To także kobiety spełnione we własnych zawodach.  Menadżerka, lekarka, polonistka, germanistka, pianistka, doktor nauk medycznych i kostiumolożka, opowiadają w książce o swojej pasji, sukcesach i powodach do szczęścia.

Moja recenzja: przeczytaj>>3.  Całe życieRobert Seethaler, Wydawnictwo Otwarte 

Dobry wybór dla: wielbicielek powieści, które niekoniecznie mają czas na czytanie grubych tomiszczy; kobiet szukających w lekturze raczej wytchnienia niż sensacji; ceniących prostotę życia.

O książce: Głównym bohaterem książki jest mężczyzna. Andreas Egger, to prosty człowiek utrzymujący się z pracy fizycznej. Stara się żyć w zgodzie z naturą, w samym sercu austriackich Alp. Czasem jednak natura i cywilizacja zmieniają bieg jego dni.
Moja recenzja: przeczytaj>>
Uwaga: mój egzemplarz książki jest wydaniem przedpremierowym, dlatego jego okładka różni się od twardej i kolorowej okładki z księgarnianych półek.
4. „Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë”, Eryk Ostrowski, PWN

Dobry wybór dla: wielbicielek klasyki literatury angielskiej, miłośniczek twórczości Brontë; zainteresowanych historią literatury.

O książce: Historia Branwella i Charlotte Brontë, zawierająca nietłumaczone dotąd na język polski listy genialnego rodzeństwa oraz fragmenty ich nieznanych utworów. Eryk Ostrowski, autor książki „Charlotte Brontë i jej uśpione siostry” powraca do dziejów rodziny, o której wciąż nie znamy całej prawdy. Czy rzeczywiście Charlotte świadomie ukryła pewne informacje? Czy nienawidziła brata? Czy Branwell, prekursor gatunku fantasy i twórca poematu psychologicznego, rzeczywiście zmarnował swój talent? To jedne z wielu pytań postawionych w książce.


5.       5. „Totalnie nie nostalgia. Memuar”, Wanda Hagedorn i Jacek Frąś, Wydawnictwo Komiksowe

Dobry wybór dla: wielbicielek komiksów; zainteresowanych historiami kobiet; lubiących gatunek pamiętnika; feministek; zainteresowanych PRL-em

O książce: autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn o dojrzewaniu w PRL-u w cieniu narcystycznego ojca tyrana.  Błyskotliwa, szczera, dowcipna, poruszająca.

Moja recenzja: przeczytaj>>6. Bob Dylan „Duszny kraj. Wybrane utwory z lat 1962-2012”, wybór, przekład, komentarze i posłowie Filip Łobodziński, Biuro Literackie

Dobry wybór dla: wielbicielek muzyki społecznie i politycznie zaangażowanej, Boba Dylana i poezji

O książce: zbiór wierszy i piosenek Boba Dylana, ubiegłorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji”. Antologia zawiera 132 utwory, którym towarzyszą komentarze ułatwiające zrozumienie kontekstu prezentowanych tekstów.7. „Ból”, Zeruya Shalev, W.A.B.

Dobry wybór dla: miłośniczek Zeruyi Shalev i literatury izraelskiej; dla wielbicielek grubych powieści; dla lubiących czytać o uczuciach, emocjach i relacjach damsko-męskich; ceniących powieści pisane z kobiecej perspektywy

O książce: Główną bohaterką książki jest Iris - żona i matka, która pewnego dnia przypadkowo spotyka swoją dawną miłość – Ejtana. W kobiecie odżywają dawne rany, pojawiają się nowe rozterki, powracają dylematy.

Moja recenzja: przeczytaj>>8. „Moje szczęśliwe wyspy”, Magdalena Zawadzka, Wydawnictwo Marginesy

Dobry wybór dla: wielbicielek Magdaleny Zawadzkiej; zainteresowanych życiem znanych i lubianych; lubiących czytać historie optymistyczne; podróżniczek i lubiących czytać o podróżach.

O książce: W 2008 roku, po śmierci męża Gustawa Holubka, Magdalena Zawadzka napisała opowieść o ich wspólnym, szczęśliwym życiu. W swojej drugiej książce znów pisze o szczęściu. Szczęście dają autorce podróże po wyspach, oraz tytułowe wyspy szczęśliwe, czyli bezpieczne przystanie. Na książkę składają się więc wspomnienia z życia i podróży, opowieści o ludziach, czasach, przedmiotach i oczywiście o miejscach. Opowieści aktorki towarzyszą liczne fotografie.
9. Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii”, Krisztina Toth, Książkowe Klimaty

Dobry wybór dla: lubiących opowiadania, ceniących literaturę kobiecą, miłośniczek literatury wschodnioeuropejskiej

O książce: piętnaście historii, z których każda odnosi się do poszczególnych ról, jakie biorą na siebie kobiece bohaterki książki. Historie pełne czułości i ciepła względem bohaterek. Poruszające, ciekawe, momentami zaskakujące.

Moja recenzja: przeczytaj>>
10. "Ganbare! Warsztaty umierania", Katarzyna Boni, Wydawnictwo Agora

Dobry wybór: dla wielbicielek reportaży; zainteresowanych Japonią; lubiących polską szkołę reportażu i reportaż literacki; ceniących literaturę podejmującą kwestie społeczne

O książce: prawdziwa opowieść o Japonii, gdzie zagrożenie katastrofą jest normą. Opowieść o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej starają się wrócić do normalnego życia.

Moja recenzja: przeczytaj>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger