czerwca 24, 2018

3 ciekawe książki o Egipcie

3 ciekawe książki o Egipcie

Egipt. Kraj, który odwiedzałam wielokrotnie a opuszczając go zawsze myślałam, że więcej nie wrócę. Nigdy nie czułam się w nim dobrze, nigdy bezpiecznie. A jednak coś mnie przyciągało. I chyba nadal przyciąga…

Przyjeżdżałam, zwiedzałam, poznawałam ludzi, szwędałam się z nimi i rozmawiałam. Pisałam reportaże - społeczne i podróżnicze. Mój najnowszy tekst z Kairu ukazał się właśnie w magazynie „Podróże”. Z tej okazji chciałam Wam polecić moje 3 ulubione książki o Egipcie – reportaż, powieść i książkę naukową.


1. Egipt: Haram halal, Piotr Ibrahim Kalwas, Dowody na istnienie, 2015
Choć w tytule mamy Egipt, książka pisana jest z perspektywy jednego miasta.  Piotr Ibrahim Kalwas jest Polakiem, muzułmaninem, mieszka w Aleksandrii, a jego teksty dotyczą często sytuacji, które rozgrywają się w pobliżu jego domu – w windzie, w pobliskim sklepie, czy na ulicy, którą obserwuje ze swojego balkonu. Większość tekstów jest krótka. Nierzadko dotyczą one rzeczy pozornie błahych. Ot, polska firma Inglot wyprodukowała lakier do paznokci, który został uznany za halal. I co z tego? Te drobiazgi składają się na ciekawy i skomplikowany obraz współczesnego Egiptu. Pomagają zrozumieć Egipcjan i ich pełne paradoksów życie.

2. Kair. Historie miasta, AlSayyad Nezar, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016
„Kair. Historie miasta” to książka naukowa, napisana przez profesora uniwersytetu Berkeley i erudytę. To książka fascynująca i stworzona z pasją. AlSayyad Nezar zajmuje się architekturą, designem i urbanistyką. Opowiadając o największym mieście Afryki w niezwykle ciekawy sposób przedstawia dzieje jego przemian oraz historię obecnego, tak złożonego oblicza. Sporo informacji w książce dotyczy samej architektury, ale także kultury i dziejów Kairu. Myślę, że niezależnie od tego, czy ktoś dopiero się do Kairu wybiera, czy też spędził w nim kilka lat, znajdzie w niej coś dla siebie. Coś nowego i odkrywczego.

3. Kair, historia pewnej kamienicy, Aswany Al Alaa, Media Lazar, 2008
Powieść ciekawa zwłaszcza dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w życiu toczącym się w Kairze. Jedna kamienica, zamieszkana przez różnych ludzi – biednych i bogatych, starych i młodych, kobiety i mężczyzn - pozwala nam to kairskie życie podpatrzyć. Na szczęście nie ma tu idylli a powieść moim zdaniem dość wiernie oddaje kairskie realia. Autor nie unika tematów trudnych, jak molestowanie seksualne, religijna hipokryzja, homoseksualność w muzułmańskim świecie, czy korupcja. Ci, którzy Egiptu nie znają, mogą być zaskoczeni.

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger