marca 03, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (40)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (40)


1. Donald Trump - rozkapryszony dzieciak z dostępem do nuklearnego guzika. Dlaczego książka Michaela Wolffa budzi panikę
"Ledwo dotarłem do czwartej poprawki, a on położył palec na ustach i zaczął wywracać oczami" - wspomina strateg Republikanów, który próbował streścić konstytucję Donaldowi Trumpowi

2. Książka Michelle Obamy ukaże się pod koniec roku. Od razu w 24 językach
Michelle Obama ujawniła tytuł i datę publikacji swoich wspomnień. Książka trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku

3. Reportaże, które wciągają jak kryminały
Chociaż sama zaproponowałam takie zestawienie, przyznam, że nie do końca podoba mi się takie postawienie sprawy. Owszem, wszystkie książki, które wymienię, czyta się w ten specyficzny, właściwy lekturze kryminałów, sposób. Mówiąc kolokwialnie – wciągają. O ile jednak w przypadku kryminałów intryga powstała w głowie autora lub autorki, o tyle wszystkie te reportaże bazują na ludzkich tragediach. Nie sięgamy po nie po to, żeby nas wciągnęły i żeby miło spędzić czas. Sięgamy po to, żeby dowiedzieć się tego, o czym bieżące przekazy medialne nie wspomniały. Po to, żeby spróbować zrozumieć.

4. Dom Victora Hugo – dzieło na miarę jego książek
Victor Hugo jest jednym z największych i najbardziej znanych francuskich pisarzy. Mniej osób wie o jego dokonaniach artystycznych czy działalności politycznej. Jako namiętny zwolennik wolności słowa i powszechnego prawa wyborczego autor „Nędzników” został wygnany z Francji po tym, jak władzę w 1852 roku przejął Ludwik Napoleon Bonaparte. Hugo przeniósł się najpierw do Brukseli, a następnie na wyspę Jersey. Trzy lata później został zmuszony do wyjazdu i przeprowadzki na sąsiednią wyspę Guernsey. Przewidując, że rządy Ludwika Napoleona nie skończą się szybko, postanowił osiąść w tym miejscu na dłużej. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży zbioru wierszy „Kontemplacja” kupił dom nazwany Hauteville House. Mieszkał w nim przez ponad 15 lat i w zasadzie był jedynym domem, jaki pisarz kiedykolwiek posiadał.

5. Młoda wokalistka śpiewa Broniewskiego. Posłuchaj „Wiersza ostatniego” Kasi Lins
„Wiersz ostatni” – to jeden z najintymniejszych utworów Władysława Broniewskiego, którego interpretację usłyszymy na debiutanckim albumie Kasi Lins. Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się premiera pierwszej płyty wokalistki.

6. Światowy rezerwuar marzeń i lęków. Karolina Sulej o lunaparkach Coney Island
Z Coney Island do Do Donalda Trumpa listy pisze jedna z tamtejszych atrakcji - kobieta, lesbijka, Żydówka, latynoska, niepełnosprawna, brzydka i do tego mądra 'Patchworkowa dziewczyna'. Jest atrakcją jedynego z wciąż otwartych w Ameryce cyrków w wersji uszytej na ludzką miarę. Nie występują tam zwierzęta, ale właśnie ludzie, którzy chcą pochwalić swoją dziwnością i nieprzeciętnością. Połykaczki mieczy, elektryczna kobieta, która siada na elektrycznym krześle, człowiek guma - to bohaterzy opowieści 'Wszyscy jesteśmy dziwni' Karoliny Sulej. O dziwnościach, świecie rozrywki i dobrych uczynkach cyrków osobliwości rozmawia z autorką reportażu ze świata dziwności i Coney Island Włodzimierz Nowak.

7. Podręcznik do seksu sprzed 300 lat trafi na aukcję. Sprawdź, czy warto z tych porad jeszcze korzystać
W marcu w domu aukcyjnym Hansons Auctioneers w Derbyshire wystawiony zostanie na sprzedaż podręcznik do seksu sprzed 300 lat. Zawarte w nim rady oparte są często na prymitywnej wiedzy połączonej z elementami religii, czarów, zabobonów, a nawet astrologii. Czy da się jednak znaleźć też jakieś praktyczne i wciąż aktualne informacje? Przekonajcie się.

8. Księgarnia bez książek napisanych przez mężczyzn. Tak brytyjskie wydawnictwo świętuje stulecie praw wyborczych kobiet
Brytyjskie wydawnictwo Penguin na kilka dni otworzy księgarnię, w której sprzedawane będą tylko książki napisane przez kobiety. W ten sposób uhonoruje setną rocznicę zdobycia praw wyborczych przez Brytyjki.

9. We współczesnej literaturze jest mniej kobiet niż w powieściach z czasów Oświecenia? Nowe wyniki badań
Analiza ponad 100 tysięcy powieści wydanych w okresie ostatnich prawie dwustu trzydziestu lat doprowadziła naukowców do zaskakującego odkrycia: w prozie z czasów Oświecenia kobiety były o wiele lepiej reprezentowane niż współcześnie. Dotyczy to zarówno autorek, jak i bohaterek książek.

10. Cheryl cierpi na globus histericus, jest samotną, lekko zdziwaczałą czterdziestolatką. Ale czym dziś jest bycie dziwnym?
Cheryl Glickman, bohaterka "Pierwszego bandziora", pierwszej książki Mirandy July, jest outsiderką, która większość swojego życia przeżywa w swoich myślach, wyobrażeniach o ludziach i zdarzeniach. Jest też samotną czterdziestolatką, dość mocno zdziwaczałą. Ale czym dziś jest bycie dziwnym?

11. Rebecca Solnit: Co chwila słyszę, że akcja #MeToo może mieć na mężczyzn negatywny wpływ. A dlaczego nie pytamy, jaki może mieć pozytywny wpływ?
Rozmowa z Rebeccą Solnit: Nie musimy odsłaniać swoich tragicznych historii na zawołanie, ale #MeToo sprawia, że wiele miejsc pracy staje się miejscami bezpiecznymi i bardziej równościowymi.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 23.02.-02.03.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger