marca 08, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (41)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (41)


1. Czytamy dla mamy
Celem jest promocja czytelnictwa i zbiórka funduszy na budowę domu dla nieletnich matek i ich dzieci.

2. Knausgard się skończył?
Kinga Dunin o szóstej, ostatniej księdze "Mojej walki" Knausgårda, który z bezwzględną szczerością opisuje w nich swoje życie od dzieciństwa do chwili, kiedy kończy szóstą część, a poprzednie już się ukazały. Nie jest to jednak historia opowiedziana chronologicznie, np. najwcześniejsze dzieciństwo znajdziemy dopiero w tomie trzecim. I nie jest opowiadana równomiernie, skupia się na epizodach, czasem tylko jednym dniu, jednym szczególnym wydarzeniu. Albo wcale nie tak szczególnym: poszedłem z córką na kinderbal i zgubiła pantofelek. Od tego wybranego momentu autor wybiega jednak często w przód albo cofa się w retrospekcji. Lektura tysięcy stron Mojej walki, gdyby zapełniała je jednostajna opowieść, zaczynająca się od: „urodziłem się…,” byłaby zapewne nieznośna.

3. Gdańskie Targi Książki 
Pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego.

4. Drugie urodziny Barłogu Literackiego. Setny odcinek
2. urodziny Barłogu Literackiego + 10-lecie pracy twórczej Sylwii Chutnik + postpromocja najnowszej książki Karoliny Sulej.

5. Autor "Notesu dla ludzi uczulonych na gluten i laktozę": Wszyscy uważają mnie za śmieszka, a jestem osobą nieśmiałą
"Śmieszą mnie korporacyjne wycieczki słowne. Ludzie, którzy nie pracowali w reklamie, myślą, że terminy w rodzaju "architektura emocji użytkownika" to ściema. A tak się naprawdę mówi!". Rozmowa z Bolesławem Chromrym, rysownikiem.

6. Sześć wierszy Nuali Ní Dhomhnaill - laureatki Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018
Prezentujemy wybrane utwory tegorocznej laureatki Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Nuala Ní Dhomhnaill jest irlandzką poetką piszącą w języku gaelickim, eseistką, krytyczką literacką, autorką scenariuszy i książek dla dzieci. Ceniona jest zarówno z powodu doskonałej poezji tworzonej w małym, z pozoru skazanym na peryferyjność języku, jak z odważnego i krytycznego konfrontowania się z tradycją patriarchalną, operowania perspektywą feministyczną. Jej twórczość tłumaczył na język polski Jerzy Jarniewicz, który wybór swych przekładów umieścił w antologii „Sześć poetek irlandzkich” (wyd. Biuro Literackie). 

7. Nuala Ni Dhomhnaill laureatką tegorocznej Nagrody im. Zbigniewa Herberta. Poetka, która przywraca głos
Irlandzka poetka Nuala Ni Dhomhnaill została tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest pierwszą kobietą, która została uhonorowana tym wyróżnieniem. Werdykt ogłosił w Teatrze Polskim w Warszawie przewodniczący jury Jurij Andruchowycz.

8. Siejemy ferment!
Książkowe Klimaty startują z serią książkową dopasowaną do win.
Każdej z 9 książek, które ukażą się w serii przyporządkowany będzie jeden z podstawowych kolorów wina – biały, różowy lub czerwony

9. Nagroda Kapuścińskiego 2018 - nominowani. Oto 10 najlepszych książek reporterskich roku
W 9. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki - dla najlepszych reportaży wydanych w Polsce w 2017 r. - nominowano sześć polskich i cztery zagraniczne tytuły. W tym głośne książki o reprywatyzacji, polskich obozach koncentracyjnych oraz amerykańskiej prawicy.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 02.02-09.02.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger