marca 30, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (44)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (44)


Uwaga, Booknet się zmienia! Od dziś w cotygodniowym przeglądzie będzie lądowało jeszcze więcej linków do około literackich materiałów!

Tak jak dotychczas, wszystkie około literackie materiały, które codziennie wrzucam na facebooka, zostaną w piątek zebrane i zamieszczone tutaj, w formie Booknetu. Dodatkowo jednak, zdecydowałam się publikować linki do materiałów, których nie udostępniałam na fb. Będzie więc jeszcze więcej czytania! Zapraszam!

1. Pięć ciekawych filmów o książkach
Książki, książki, wszędzie książki! Książki się czyta, książki się ekranizuje, książki przenosi się na deski teatrów. O książkach robi się też filmy. Nie są co prawda najpopularniejszymi bohaterami kinowymi, ale w historii kinematografii da się wyróżnić co najmniej kilka tytułów, które zasługują na uwagę. Z racji na wiodącą rolę książek, albo autorów. Wybrałem dla Was 5 tytułów, które szczególnie zapadły mi w pamięć.

2. Iza Michalewicz w Radiu Książki. Kto i dlaczego zamordował małżeństwo Jaroszewiczów? I inne historie z policyjnego Archiwum X

3. Herbert i Szymborska. Nieznana korespondencja poetów ujrzy światło dzienne
Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. Oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii. W Roku Herberta do księgarń trafi książka prezentująca niepublikowane listy obojga poetów. Publikacja Wydawnictwa a5 została zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, lecz także reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta. Premiera 18 kwietnia.

4. Traktuję pisanie o literaturze jak dziennikarstwo śledcze
Jeśli ktoś nie umie rozpoznać tekstów, które mają funkcję perswazyjną i starają się manipulować czytelnikiem, jest we współczesnym świecie wystawiony na wiele niebezpieczeństw – mówi Claire Armitstead, odpowiedzialna za dział kultury w „Guardianie”.

5. Najwa Zebian i jej "Usłysz mnie". Instapoezja nie tylko na dzień poezji?
– Kiedy tutaj stoję, jestem definicją słowa „bezbronność” – mówi drobna, młoda kobieta w bordowej chuście na głowie. Głos jej się łamie, kiedy zaczyna recytować wiersz – o poszukiwaniu domu i o tym, co słowo „dom” dla niej znaczy. O „braku ścian i dachu”, o poszukiwaniu domu w innych ludziach. – Ten wiersz to ja – mówi.
Kobieta wiersz to Najwa Zebian, 28-letnia poetka, zaliczana do grona „instapoetów”. To twórcy, którzy swoimi strofami dzielą się z czytelnikami w internecie, głównie w serwisie społecznościowym Instagram – stąd nazwa. I choć Tadeusz Różewicz pisał, że „Od kilku lat / proces umierania poezji / jest przyspieszony”, ich wiersze śledzą i czytają dziesiątki tysięcy czytelników.

6. "Ja chyba już jestem moją pracą". Justyna Kopińska ukrywa się za swoimi bohaterami
Jest niezwykle ambitna. Za to, co robi, płaci ogromną cenę - z otrzymaniem pogróżek włącznie. Zapytana, czy ma broń, mówi: "Nie wiem, czy byłabym gotowa na to, żeby zabić, albo żyć ze świadomością, że postrzeliłam człowieka". Justyna Kopińska, autorka słynnych już książek "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" oraz "Polska odwraca oczy", właśnie wydała kolejną - "Z nienawiści do kobiet".

7. Umowa dotycząca obowiązków domowych, jaką Kurt Vonnegut zawarł ze swą ciężarną żoną
Kurt Vonnegut szczycił się tym, że w odróżnieniu od większości pisarzy jego czasów nigdy nie prosił swojej żony Jane o pisanie na maszynie, co czyniło go jednym z pionierów emancypacji. 26 stycznia 1947 roku podpisał nawet z ciężarną żoną umowę, zobowiązując się odciążyć ją w domowych obowiązkach. Poniżej możecie przeczytać treść tejże umowy, którą znajdziemy w zbiorze „Listów” Kurta Vonneguta w opracowaniu Dana Wackefielda (wyd. Albatros).Amerykański pisarz pod wpływem feministycznego przebłysku (albo namowom ze strony ukochanej) ustalił z nią jasny podział obowiązków przed narodzeniem wspólnego dziecka, czym wprawił w osłupienie wielu ludzi. To były czasy, kiedy kobiety nie miały jeszcze pełni praw i to na ich barkach spoczywały wszystkie obowiązki domowe. Co zawierała treść umowy? 

8. Ujawniono treść testamentu Harper Lee. Pytania co do roli prawniczki pisarki wciąż pozostają aktualne
Pod koniec lutego sąd w Alabamie ujawnił treść testamentu zmarłej dwa lata temu Harper Lee. Nie rozwiało to jednak wątpliwości dotyczących ostatnich lat życia pisarki. Co więcej, pogłębia je.

9. Najlepiej sprzedający się autorzy wszech czasów
Miarą wartości każdego pisarza winien być zawsze talent, czyli coś czego tak naprawdę w żaden sposób zmierzyć się nie da. W jaki sposób w takim razie można by ocenić twórcę i jego dorobek artystyczny? Otóż książka mimo wszystko jest produktem tworzonym z myślą o sprzedaży. Przecież żadne wydawnictwo nie poważyłoby się na zainwestowanie pieniędzy w tytuł, który nie rokowałby dobrze, nieważne jak bardzo innowacyjny czy eksperymentalny by nie był. Czyż w takim wypadku nie można by się było posłużyć wskaźnikiem opartym o liczbę sprzedanych egzemplarzy książek danego autora?

10. Paweł Wilczak zagra główną rolę w filmie „Pan T.” inspirowanym biografią Leopolda Tyrmanda
Aktor Paweł Wilczak, znany m.in. z serialu „Kasia i Tomek”, wcieli się w postać wzorowaną na Leopoldzie Tyrmandzie w filmie zatytułowanym „Pan T.”. Zdjęcia do obrazu w reżyserii Marcina Krzyształowicza ruszyły w minioną środę w Warszawie.

11. Czesław Miłosz okiem fotografa Macieja Billewicza. Wystawa w Krakowie
W dniach 19 marca – 14 kwietnia w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie odbędzie się wystawa unikalnych zdjęć Czesława Miłosza autorstwa znakomitego polskiego artysty fotografika i fotoreportera Macieja Billewicza.

12. „Czas literatury” – nowy magazyn literacki
Biblioteka Kraków przy wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego, wprowadziła na rynek nowy magazyn literacki „Czas literatury”. W piśmie publikować będą pisarze, poeci, reporterzy, tłumacze oraz krytycy. W pierwszym wydaniu znajdziemy wywiad z Ryszardem Koziołkiem, esej Jacka Bocheńskiego, wiersze m.in. Beaty Bronakowskiej, Aldony Kopkiewicz i Zygmunta Ficka, a także tekst Anny Marchewki o książce „Zapiski z domu wariatów” Christine Lavant. Redaktorem naczelnym tytułu jest Jacek Hajduk.

13. W stylu Kojaka. Z Cezarym Łazarewiczem rozmawia Iza Mrzygłód
O najsłynniejszym procesie II RP, dziedziczeniu zbrodni i poszlakowym śledztwie dziennikarskim opowiada Cezary Łazarewicz.

14. Książki napisane w języku polskim zakwalifikowane do drugiego etapu Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018


*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 23-30.03.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger