lipca 19, 2019

Booknet (111): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (111): Okołoliterackie materiały tygodnia

Do poczytania po polsku:

Dla młodo-starych i staro-młodych

Dziecięca wyobraźnia nie jest taka słodka, jak chcielibyśmy ją widzieć. Kinga Dunin czyta „Rok, w którym nauczyłam się kłamać”, „Nikt nas nie upomni” i „Lato Adeli”.


Anglia: w nadmorskiej miejscowości od miesięcy grasuje „książkowy rozpruwacz”

Od kilku miesięcy wszyscy zajmujący się sprzedażą lub wypożyczaniem książek w nadmorskiej miejscowości Herne Bay, w hrabstwie Kent (Anglia), wykazują wzmożoną czujność. W okolicy grasuje bowiem niezidentyfikowany sprawca, który niszczy książki.

Coraz mniej Pilcha w Pilchu. W "Trzecim dzienniku" pisarz przegrywa rywalizację z samym sobą

Czytelniku, który nie znasz Pilcha: nie zaczynaj od tej książki. A Pilchowi fanatycy? Przeczytają, pomarudzą, kochać nie przestaną.


Jo Nesbo: My w Norwegii nie dajemy łapówek, płacimy podatki. Jako Norweg ufam nawet mordercy

Jo Nesbo: Pisząc, czuję się jak starszy facet, który jedzie samochodem i słyszy przez radio, że policja ostrzega przed piratem drogowym jadącym pod prąd autostradą. Facet mruczy do żony: "Żeby tylko jeden, dzisiaj setki takich minąłem!". Rozmowa z popularnym pisarzem nie tylko o jego najnowszej książce "Nóż".

Pierwsza w Polsce chatka do czytania już działa! Zaszyj się z dala od cywilizacji z setkami dobrych książek w zasięgu ręki

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać gdzieś z dala od cywilizacji, by posiedzieć i poczytać w spokoju? To marzenie właśnie znalazło się w zasięgu ręki wielu z nas. Jakieś 50 kilometrów od Warszawy, w pobliżu wsi Adelin, w lipcu otwarto Bookworm Cabin, czyli Chatkę Mola Książkowego. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce.


Rozpacz, depresja, żałoba. Aleksandra Zielińska z niezwykłym talentem oddaje te stany w nowej książce

"Sorge" 30-letniej Aleksandry Zielińskiej to czarna, ponura opowieść, nasycona melancholią i rozpaczą w stopniu wręcz niebywałym. Ma ona swoje zalety i wady. Te pierwsze przeważają.


Osobiste katastrofy, kariery, kontrowersje. Jurorzy o biografiach nominowanych do nagrody Juliusz

5 książek, 5 niezwykłych ludzi, 2512 stron. Każda podpowiada, jak lepiej żyć, czego się strzec, na czym wzorować. I każda pociesza, że w naszych nieszczęściach wcale nie jesteśmy tacy wyjątkowi. Jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" właśnie wybrało na początku lipca pięć najlepszych książek biograficznych ubiegłego roku.


Zwiastun ekranizacji „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun ekranizacji „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego w reżyserii Václava Marhoula. Czeska premiera filmu zapowiedziana została na wrzesień 2019 roku.

Ktoś podsumował Cool Kids of Death: "Ja p..., punk rock dla magistrów polonistów"

Niektórzy twierdzą, że Cool Kids of Death byli pierwszym w historii polskiej muzyki rozrywkowej over-hype'em - czymś "przepromowanym". Zespół reaktywuje się i wystąpi na Open'erze. A u nas przedpremierowo fragment książki "Nie będzie żadnej rewolucji" Kazimierza Rajnerowicza.

Poradnik bibliotekarzy

Lista książek, które wydały mi się najciekawsze w pierwszej połowie 2019 roku. Krótka, bo żaden budżet, ani domowy, ani instytucjonalny nie jest z gumy, półki też jakoś się nie chcą rozciągać.

Do poczytania po angielsku:

11 Israeli books you must read this summer

For some people, summer is all about getting out there and getting active – snorkeling, diving, hiking, cycling and whatnot in beautiful weather. For others, it’s all about firmly planting themselves poolside or beachside and not getting up until they finish that book they’ve been dying to read all year.


There’s no shame in reading whatever books you want – literary snobs be damned

After discovering most novels of ‘literary value’ are written by dead white men, Emily Maguire asks, who gets to decide? And what’s the criteria?

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger