kwietnia 04, 2019

Booknet (96): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (96): Okołoliterackie materiały tygodnia

Do poczytania:

Nagroda im. Kapuścińskiego 2019 - finaliści. Reportaże o Rosji Putina, Londynie przed brexitem, odhumanizowaniu medycyny, a także wyobcowaniu i śmierci
Amerykańsko-rosyjska dziennikarka Masha Gessen, brytyjski reporter Ben Judah, piszący po szwedzku Maciej Zaremba Bielawski oraz dwaj polscy reporterzy: Mariusz Szczygieł i Paweł Kapusta - oto finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Znamy również finalistów nagrody za najlepszy przekład.

Wybraliście Mądrą Książkę Roku 2018!
Głosowanie na Mądrą Książkę Roku 2018 zakończone! Internauci wybrali "Duże sprawy w małych głowach" Agnieszki Kossowskiej. Do rozdania są jednak jeszcze kolejne nagrody. Swojego faworyta wybierze m.in. profesjonalne jury.

Wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu JASNOWIDZE 2018/2019
Zakończyła się trzecia edycja konkursu Jasnowidze, równie udana, bogata i inspirująca jak poprzednie. Z radością obserwujemy rosnące zainteresowanie konkursem w Polsce i za granicą. Jego potwierdzeniem jest liczba zgłoszonych projektów. W tej edycji otrzymaliśmy 530 prac z 35 krajów świata: 370 z Polski i aż 160 z zagranicy! Nadesłane projekty reprezentowały pełen przekrój stylów, konwencji i gatunków książki ilustrowanej dla dzieci, a ich twórcy wykazali się ogromną kreatywnością.

Martwisz się, że Polacy nie czytają książek? To znaczy, że jesteś snobem. Absurdalna awantura o klasizm czytających
63 proc. Polaków nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki - raportuje Biblioteka Narodowa. Jeśli mimo przemęczenia, dzieci, rodziny, natłoku zajęć znajdujemy czas na piwo z przyjaciółmi, mecz, Facebooka czy buszowanie po "bibliotekach" różnych Netflixów, to jak to możliwe, że nie mamy chwili na przeczytanie stroniczki dziennie?

Księża spalili książki w Gdańsku. Jest reakcja - Wymiana Ksiąg Zakazanych
Palenie książek na stosie, którego dopuścili się duchowni na terenie jednego z gdańskich kościołów, odbiło się szerokim echem. Grupa miejskich aktywistów postanowiła zorganizować na terenie parafii Wymianę Ksiąg Zakazanych.

Najbardziej wyjątkowa kawiarnia w Warszawie, która przeczy popularnemu stereotypowi
W czasach, w których - wedle ostatnich badań - niemal 30 proc. Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a poziom czytelnictwa od lat utrzymuje się na niskim poziomie, popularność tej kawiarni pozytywnie zaskakuje. Big Book Cafe to bowiem miejsce, gdzie poza dobrą kawą, znajdziemy też mnóstwo książek i ciekawych literackich wydarzeń.

Wraca "Dwutygodnik". Warszawski ratusz ratuje pismo o kulturze
Warszawski ratusz wraz z radnymi będzie finansował jedno z ważniejszych zjawisk polskiej kultury - powszechnie dostępny internetowy magazyn "Dwutygodnik". Trzy miesiące temu przestał go wspierać ministerialny wydawca. Teraz będzie go wydawać pismo Dom Spotkań z Historią, instytucja m.st. Warszawy.

Najbardziej fascynujący temat? Nie zgadniecie. "Przed końcem zimy" to wybitna powieść o starym małżeństwie
Trzeba wytrawnego pisarza, żeby z historii starego małżeństwa wykroić przyciągającą uwagę czytelnika opowieść, a do tego, jak w przypadku "Przed końcem zimy", poruszyć emocje. Bernard MacLaverty to mistrz irlandzkiej prozy.

600 stron poezji jidysz. Ukazała się pierwsza polska antologia poetek żydowskich
Ma ponad 600 stron, mieści 270 tekstów i waży półtora kilograma. Pod koniec marca do księgarń trafiła Moja dzika koza – pierwsza polska antologia utworów poetek tworzących w języku jidysz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Austeria.

Do zobaczenia:

Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze o spaleniu książek w Gdańsku
Zobacz >>

I Sztuczne Fiołki, w tej samej sprawie
Zobacz >>

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger