listopada 14, 2018

8 ciekawych okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (77)

8 ciekawych okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (77)


1. Gdzie podziały się wszystkie kobiety? Anna Kowalczyk odnajduje brakującą połowę dziejów
Dlaczego, skoro wiemy przecież, że życie ludzkie nie składa się wyłącznie z polityki i wojny, o przeszłości mówimy tylko tak, jakby się właśnie z nich wyłącznie składała?

2. Bookworm cabin – pierwsza w Polsce chatka do czytania!
Ciekawy projekt, który można wesprzeć - chatka do czytania, czyli ukryty w lesie, przytulny domek, z wielkim oknem i ścianą pełną książek. Stworzony po to, by w nim czytać.

3. "Zmierzch cywilizacji męskiej". Felieton Ireny Krzywickiej sprzed 82 lat
Upadabniając się do mężczyzn, zrównałyśmy się z nimi. Żeby ich przegonić, musimy być sobą. Brzmi aktualnie?

4. Raj, który okazał się piekłem. Małgorzata Rejmer w Radiu Książki
Kazała czekać pięć lat. A apetyty czytelników były ogromne, nie powinno to zresztą dziwić - jej "Bukareszt. Kurz i krew", książka o Rumunii czasów Ceausescu, to była rzecz znakomita. Opowieść o rządach komunistycznego tyrana, z którym - jako jedynym - rozliczono się w sposób bezwzględny, gdy wraz z żoną został w grudniu 1989 roku rozstrzelany po wyroku powołanego ad hoc trybunału.

5. Jedyne nagranie głosu Virginii Woolf

6. Zostawiła aktorstwo dla pisania, ale jej debiut był dla wydawców zbyt śmiały. Dziś powieść Goliardy Sapienzy uznawana jest za arcydzieło [MUREK]
- Jeśli ktoś chce dobrze poznać swój kraj, powinien trafić do więzienia, do szpitala i do domu wariatów - powtarzała Goliarda Sapienza. Jej "Sztuka radości" robi światową karierę ponad 40 lat od napisania i 20 od śmierci autorki. Właśnie ukazała się w Polsce.

7. Idealne rozwiązanie dla pisarzy? Francuz zbudował prototyp urządzenia łączącego najlepsze cechy maszyny do pisania i komputera
Prokrastynacja to zmora, z którą muszą mierzyć się niemal wszyscy pisarze. Francuski inżynier oprogramowania używający pseudonimu NinjaTrappeur postanowił zbudować prototyp urządzenia, które łączy najlepsze cechy maszyny do pisania i komputera, dzięki czemu pisanie jest dużo bardziej efektywne.

8. Historia hotelu Bristol. Marlena Dietrich sprawdzała grubość kotar w oknach. Bo miała "cienkie powieki"
"Gdy po raz kolejny spotkała go odmowa, miał wykrzyknąć: Ty zobaczysz, Dietrich, na co stać Kwiatka!" - fragment książki "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności".

*****************

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger