czerwca 01, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (53)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (53)


Drogie i Drodzy! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka! Żebyście zawsze mieli czas na czytanie i wszystko to, co sprawia Wam radość :)
Dziś polecam lekturę następujących tekstów:

1. Ile z tych książek znasz? [propozycja na długi weekend]
Kuncewiczowa, Nałkowska, Siesicka, Tokarczuk - 112 książek napisanych przez kobiety. Ile z nich znasz?

2. Starsza pani z Kijowa od 15 lat chodzi do hipermarketu czytać książki. Postawiono dla niej kanapę
77-letnia mieszkanka Kijowa od 15 lat chodzi do hipermarketu, aby czytać książki, na które ją nie stać. Administracja sklepu postanowiła zadbać o wygodę starszej kobiety, żeby nie musiała stać podczas lektury, i zbudowano dla niej kanapę z palet.

3. Piętnaście książek, które miały największy wpływ na Philipa Rotha
W swojej prywatnej bibliotece Philip Roth zgromadził ponad 3,5 tysiąca książek. Trzymał je w drugim domu położonym w północno-zachodnim Connecticut. Beletrystyka znajdowała się w salonie, gabinecie i pokojach gościnnych na piętrze. Literaturę faktu pisarz ulokował w pokoju na tyłach budynku. Liczne wydania własnych książek przechowywał w szafach na poddaszu.

4. Łazarewicz: Historia nikogo niczego nie uczy
Dzisiaj zamiast papierowych gazet lwowskich mamy komputery i tablety, a kręci nas ciągle to samo: zbrodnia, zaglądanie za kotarę, do bieliźniarki i sypialni – mówi Cezary Łazarewicz w rozmowie z Martyną Słowik.

5. Philip Roth - śmiertelnie poważny żartowniś. Pisanie było dla niego walką z życiem i o życie [VARGA]
Jeśli pisarstwo Philipa Rotha budzi najwyższy podziw i szacunek, to decyzję o zaprzestaniu pisania należy uznać za najbardziej heroiczną, jaką może podjąć w swym życiu pisarz. Był klasykiem, ale nie dostał Nagrody Nobla. To jego pisarstwo jest największą nagrodą - dla nas, czytelników.

6. Czechy to niebywale egocentryczny kraj – wywiad z Petrem Minaříkem, właścicielem czeskiego wydawnictwa Větrné mlýny
Wydawnictwo Větrné mlýny (pol. Wiatraki) powstało w Brnie w 1995 roku. Jego założycielami są Petr Minařík (red. naczelny) i Pavel Řehořík (zastępca red. naczelnego). Początkowo oficyna zajmowała się przede wszystkim wydawaniem czeskich sztuk teatralnych i dramatów, później rozszerzyła swoją działalność. Od roku 2000 Větrné mlýny organizują Miesiąc Spotkań Autorskich (Měsíc autorského čtení) – największy środkowoeuropejski festiwal literacki, odbywający się w Brnie, Ostrawie, Koszycach, Wrocławiu i Lwowie. W festiwalu brali udział m. in. tacy pisarze i pisarki, jak Martin Pollack, Michal Viewegh, Olga Tokarczuk, Michał Witkowski, Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Małgorzata Szejnert, Jurij Andruchowycz i wielu innych. Oprócz literatury czeskiej wydawnictwo wydaje także szeroko rozumianą literaturę środkowoeuropejską: polską, ukraińską, słowacką, austriacką, węgierską. Od 2009 roku Větrné mlýny produkują filmy dokumentalne i reportaże literackie we współpracy z Czeską Telewizją.

7. Paweł Goźliński poleca książki dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak było naprawdę
Jak to jest być dzieckiem dyktatora, ludobójcy, a zarazem wciąż żywego mitu? Jak żyć z takim dziedzictwem? Oto nasz wybór najlepszych nowych reportaży na Warszawskich Targach Książki.

8. Te ekranizacje wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nakręcono je w alternatywnej rzeczywistości. Oto plakaty nieistniejących filmów
To, jak dana powieść wypadnie na ekranie, zależy od wielu czynników, m.in. od wizji reżysera i producentów, a także od aktorów wcielających się w głównych bohaterów. W alternatywnej rzeczywistości filmy na podstawie naszych ulubionych książek mogłyby przecież wyglądać zupełnie inaczej. Nowojorski ilustrator i grafik Peter Stults od kilku lat bierze na warsztat znane produkcje kinowe i pokazuje ich inne oblicze – jak wyglądałyby, gdyby nakręcono je przed laty. Artysta obmyśla całą konwencję: dobiera aktorów, reżysera i scenarzystę, a następnie projektuje do takich wymyślonych produkcji plakaty.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 25.05-01.06.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!
Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger