maja 04, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (49)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (49)


Przed Wami majówkowy Booknet – krótki, ale ciekawy. Miłej lektury!

1. Gabriel Tallent, autor kontrowersyjnej powieści "Moja najdroższa", w rozmowie z Sylwią Chutnik: Poczuj to, co czuje gwałcona dziewczyna
 Literatura pełna jest trupów kobiet, bo nasza kultura lepiej toleruje martwe dziewczyny niż te, które przeżyły przemoc czy traumę. Dlatego maltretowałem Turtle z premedytacją. Rozmowa Sylwii Chutnik z Gabrielem Tallentem.

2. „Jeszcze dzień życia” – oficjalny zwiastun stylizowanej na komiks animacji na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego
W sieci pojawił się oficjalny zwiastun stylizowanej na komiks animacji „Jeszcze dzień życia”. Hiszpańsko-polska koprodukcja w reżyserii Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa powstała w oparciu o książkę Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem poświęconą wojnie domowej w Angoli.

3. Olga Tokarczuk: W naszym świecie granica między fikcją a faktami staje się coraz bardziej płynna [ROZMOWA]
- W Polsce panuje myślenie dworkowe: my będziemy tu urządzać wojny podwórkowe, a fundamentalne problemy ktoś w świecie za nas rozwiąże - mówi Olga Tokarczuk. Pisarka znalazła się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera za "Biegunów". Właśnie wydała kolejną książkę - "Opowiadania bizarne".

4. Gdy nagle dowiadujesz się, że twoje dziecko zostało dżihadystą... Europejskie rodziny bojowników ISIS
Za każdym bojownikiem, który wyjeżdża walczyć u boku Państwa Islamskiego, stoi rodzina. Zrozpaczona, okryta hańbą, czasem lądująca w więzieniu.

5. Na majówkę: Pięć najlepszych i najważniejszych książek 2018 roku
Jeśli w majówkę chcielibyście nadrobić ciekawe książki wydane w 2018 roku, na które nie mieliście czasu, to mam dla was kilka propozycji. Spośród przeczytanych w tym roku książek wybrałem te, które uważam za najlepsze i najważniejsze. Zobaczcie, może znajdziecie, coś dla siebie. Są wśród nich cztery książki non-fiction i jeden zbiór opowiadań.

6. Dwadzieścia książek na maj: Barnes, Eugenides, Herbert i Szymborska, Masłowska, Szczerek, Szpila, Tokarczuk...
Najważniejsze premiery literackie wiosny polecają redaktorzy i redaktorki "Książek. Magazynu do Czytania".

7. Czeskie smaki na majówkę
Cóż może smakować lepiej niż czytanie w plenerze czeskich pisarzy? Nie musimy zabierać ze sobą opasłych tomów, prawdy życiowe i wartościowe treści można znaleźć i na 200 stronach. Tak jest w przypadku opowiadań Oty Pavla i traktatu o dojrzewaniu Miroslava Pecha.

8. O czym Szymborska i Herbert pisali do siebie przez 41 lat? Ryszard Krynicki: To była wyrafinowana gra [NOGAŚ]
"Kocham Ciebie i Ojczyznę" [Szymborska]. "Całuję ręce i całą twarz" [Herbert]. - Wszystko miało w tej korespondencji znaczenie. Żałuję, że w wielu przypadkach nie zachowały się koperty, które były ważną częścią całości - mówi Ryszard Krynicki, redaktor i wydawca wydanego właśnie tomu korespondencji wybitnych poetów.

9. Wyniki badań: ceny książek napisanych przez kobiety dużo niższe od tych, których autorami byli mężczyźni
Naukowcy przeanalizowali dane na temat ponad 2 milionów książek, które ukazały się w latach 2002-2012 w Ameryce Północnej. Wyniki tak szeroko zakrojonego badania okazały się zaskakujące. Otóż książki napisane przez kobiety sprzedawane są po dużo niższych cenach niż te, pod którymi podpisali się mężczyźni.

10. Książki, książki, książki... Wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć [INFOGRAFIKA]
Jak czytanie wpływa na mózg i ciało? Czy czytanie pomaga w życiu? Czy książki mogą sprzyjać odniesieniu sukcesu? Jak rozwinąć w dziecku chęć do lektury? Jakie książki sprzedały się w rekordowych nakładach, a jakie zostały zakazane?

11. Zbudowała z klocków Lego bibliotekę Bestii z filmu „Piękna i Bestia”
Biblioteka Bestii z pełnometrażowej animacji Disneya „Piękna i Bestia” to jedna z najpiękniejszych fikcyjnych książnic. Strzeliste schody, ozdobny kominek i jasne regały, a na nich imponujący zbiór książek, które Bella mogła czytać bez końca. Zafascynowana filmowym widokiem Kanadyjka Sarah von Innerebner postanowiła odtworzyć bibliotekę, używając do tego celu klocków Lego. Efekt jest oszałamiający!

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 27.04-04.05.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger