lutego 02, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (36)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (36)

1. Debora Vogel, zapomniana poetka - podwójnie obca
Z Schulzem, do Schulza, o Schulzu – jakby tylko wespół z nim można było coś o niej powiedzieć. Że jak kochała, to właśnie jego; że jak piała z zachwytu, to nad nim; że jak papugowała, to jego, bo gdzieżby ona sama coś oryginalnego wymyślić miała. W świadomości wielu oni nawet umarli razem. A przecież umarli osobno, współdzieląc jedynie ten tragiczny los, który spadł na niemal wszystkich polskich Żydów.

2. Włoscy lingwiści przetłumaczyli „Pinokia” na emotikony
Trójka włoskich lingwistów z pomocą internautów przełożyła słynną powieść „Pinokio” Carla Collodiego na język emotikonów. Historia drewnianego pajacyka opowiedziana została za pomocą piktogramów stosowanych powszechnie w wiadomościach tekstowych i mediach społecznościowych.

3. Dziesięć najlepszych książek 2017 roku
Ranking inny niż wszystkie

4. Helga Weyhe - najstarsza pracująca księgarka w Niemczech
Helga Weyhe działa w branży od 74 lat. Pracowała, gdy Hitler wciąż jeszcze trzymał się u władzy, gdy Armia Czerwona szła na Berlin, a także gdy Niemcy Wschodnie znalazły się pod okupacją radziecką i kraj przekształcono w Niemiecką Republikę Demokratyczną. Żyjąc za żelazną kurtyną, dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego mogła odwiedzić ulubionego wuja, który prowadził cenioną księgarnię na nowojorskiej Lexington Avenue. Po ustroju komunistycznym dawno nie ma już śladu, a Helga Weyhe dalej prowadzi swój interes. I nie zamierza przestać. Jeden z klientów powiedział, że kupił u niej swoją pierwszą książkę i najpewniej kupi też ostatnią. Bo nie wyobraża sobie, żeby właścicielki księgarni mogło kiedyś zabraknąć. Sama zainteresowana mówi, że przetrwać zawirowania historii pomogła jej literatura. „Książki to wolność. Dlatego są tak niebezpieczne” – mówi.

5. Góry wzywają i trzeba iść - himalaiści o sensie wspinania
Himalaiści o sensie wspinania m.in. w książkach: ”Na drodze bez powrotu. Pierwsze przejście grani Mazeno na Nanga Parbat”, ”Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, ”Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” oraz ”Spod zamarzniętych powiek”

6. Poza szlakami
Książki o tym, gdzie i jak szukać, by odkryć rzeczy nieoczekiwane 

7. Najlepsze książki historyczne 2017 roku!
Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (w tym roku oddano ponad 2 tysiące głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

8. Wróci moda na audiobooki wydawane na płytach winylowych?
Renesans płyt winylowych sprawił, że po latach na ten nośnik uwagę zwrócili też wydawcy audiobooków. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej książek mówionych będzie miało swoje edycje na czarnych krążkach.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 26.01-02.02.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!


Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger