maja 21, 2019

10 wydarzeń, które już w ten weekend odbędą się na Warszawskich Targach Książki

10 wydarzeń, które już w ten weekend odbędą się na Warszawskich Targach Książki

Sobota 25 maja


10.00-19.00     
Dzień Reportażu na 10. Warszawskich Targach Książki

Przez cały dzień czytelnicy będą mogli tu zdobyć w promocyjnych cenach reportaże tegorocznych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, a po każdym spotkaniu – także autografy autorów.
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa, „Gazeta Wyborcza”
Miejsce: Sala Londyn A

10.00–19.00    
Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.
Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu
Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów autorów komiksu (21/H)

11.00–12.00    
Jarosław Mikołajewski – spotkanie z autorem książki „Szpitalne”

Jarosław Mikołajewski (1960) poeta, eseista „ Szpitalne”, reporter, autor książek dla dzieci „ O trzech pierścieniach”, „ Wędrówka Nabu”, „ Kreska i Kropek” , tłumacz literatury włoskiej  (C. Pavese, G. Ungaretti, P.Levi,  S.Quasimodo), najnowszy tom „ Ziemia Święta. La Terra Santa” Alda Merini.
Organizator: AUSTERIA Wydawnictwo Kraków Budapeszt Syrakuzy
Miejsce: stoisko 241/V

13.00–14.00    
Joanna Ostrowska podpisuje książkę „Przemilczane”

Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8


13.00–14.00       
Dr. Karolina Szymaniak - spotkanie z autorką książki pt. " Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz"

Karolina Szymaniak (ur. 1981) – literaturoznawczyni, tłumaczka, lektorka języka jidysz. Adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracowniczka Centrum Kultury Jidysz. Członkini władz Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. W latach 2010–2015 redaktorka naczelna „Cwiszn”. Zajmuje się żydowskimi modernizmami przed i po Zagładzie, literaturą pisaną przez kobiety, politykami pamięci, żydowsko-polskim kontaktem kulturowym. Konsultantka wystawy głównej w muzeum POLIN. Wydała m.in. Warszawska awangarda jidysz. Antologia tekstów (red.); Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel; Dialog poetów (współred.); Rachela Auerbach, Pisma z getta warszawskiego (red.). Wykładała w Berlinie, Paryżu, Strasburgu, Warszawie, Wrocławiu, Wilnie. Stypendystka MEN, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, YIVO Institute for Jewish Research i in. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” (2016, kategoria: Edycja źródeł).
Organizator: AUSTERIA Wydawnictwo Kraków Budapeszt Syrakuzy
Miejsce: stoisko 241/V

16.30–17.30    
Spotkanie z autorkami debiutanckich książek z serii reporterskiej, Dorotą Brauntsch i Joanną Gierak-Onoszko

Prowadzenie: Mariusz Szczygieł
Organizator: Dowody Na Istnienie
Miejsce: Sala Paryż A

Niedziela, 26 maja


10.00–11.00    
Spotkanie z Ewą Winnicką, autorką książki „Zbuntowany Nowy Jork”

Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9

11.00–12.00    
Spotkanie z Jakubem Małeckim

Tego autora nie trzeba nikomu przedstawiać. Czytelników dobrej, polskiej literatury pięknej czeka jedno z ważniejszych spotkań. Na Targach nadarza się bowiem okazja porozmawiać z Kubą, autorem dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego „Dygotu”, „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”. Za powieść „Dygot” nominowany był do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz został laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (Złote Wyróżnienie). Za „Ślady” został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2017. Jego ostatnia książka to „Nikt nie idzie” (2018). Lista nagród na jego półce stale rośnie, ale warto wspomnieć, że Kuba jest przemiłym człowiekiem, z którym warto przybić piątkę.
Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: stoisko 161/D15

11.00–12.00    
Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem w ramach jubileuszowych spotkań 10. Warszawskich Targów Książki

Reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, a Biała gorączka jest relacją z tej wielomiesięcznej włóczęgi ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – tym razem autostopowej podróży na Kołymę. Jest również autorem książek „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” oraz „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, a także współautorem filmów dokumentalnych „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy” oraz „Ślad po mezuzie”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego przedostatnia książka „Skucha” była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike, a także uznana przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reportażową 2016 roku. Jego ostatnia książka „Audyt” ukazała się w 2018 roku.
Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna

12.00–13.00    
Spotkanie z Sylwią Chutnik w ramach jubileuszowych spotkań 10. Warszawskich Targów Książki

Pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, autorka powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet” (Ha!Art 2008), „Dzidzia” ( Świat Książki 2009), „Cwaniary” (Świat Książki 2012), „Jolanta” (Znak 2015). „Smutek cinkciarza” (Od Deski do Deski 2016) oraz książki historycznej „Warszawa Kobiet” (Biblioteka Polityki 2011) , bajki dla dzieci „Nieśmiałek” (Muza 2015) „Dino Bambino” (Wytwórnia 2018), zbioru felietonów „Mama  ma zawsze rację” (Mamania 2012), zbioru opowiadań „Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” (Nowy Teatr 2012) i „W krainie czarów” (Znak 2014), rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki” (GW Foksal 2017).
Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie.
Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger