października 09, 2017

Nowości książkowe października - TOP 9

Nowości książkowe października - TOP 9
Październik obfituje w dobra! Reportaże, powieści, komiksy, leksykony, zbiory złotych myśli, książki dla dzieci… Tej jesieni chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Ja znalazłam aż 9 książek, które zapowiadają się naprawdę świetnie. Zobaczcie mój subiektywny wybór!

1. „Był sobie chłopiec” - Ewa Winnicka
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 11.10.2017
Opis wydawcy: Ta historia zaczyna się od nietypowego pogrzebu bezimiennego chłopca, pogrzebu, na który przybyły tłumy. Dziś wiemy, że był to Szymon z Będzina, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata.
Ewa Winnicka, autorka świetnych reporterskich opowieści, rusza tropem tej głośnej sprawy, żeby sprawdzić na miejscu, jak można było tak długo ukrywać śmierć dziecka. Krok po kroku rekonstruuje wydarzenia, które zakończyły się tragedią.
I być może nikt by się nie dowiedział, że chłopczyk nie żyje, gdyby nie pewna złośliwa sąsiadka.

2. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” - Anna Dziewit-Meller
Wydawnictwo Znak
Premiera: 11.10.2017
Opis wydawcy: Pierwsza książka autorki napisana z myślą o dzieciach. Ale i o rodzicach też, bo dorośli znajdą w tej lekturze wiele dla siebie! W końcu mamy do czynienia z mnóstwem fantastycznych opowieści o Polkach, które zapisały się w historii jako wybitne i niezwykłe postaci. Dodatkowo pięknie zilustrowanych przez Joannę Rusinek. Z książki dygają do Państwa z błyskiem w oku między innymi:
Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda

3. „Godzina zmierzchu” - Katie Roiphe
Wydawnictwo Wielka Litera
Premiera: 11.10.2017
Opis wydawcy: Katie Roiphe postanowiła przyjrzeć się ostatnim tygodniom, dniom i godzinom wielkich umysłów. „Wybrałam tych, którzy w sytuacji mierzenia się ze śmiercią są w stanie znaleźć słowa, których nikt inny nie umie i nigdy nie będzie mógł znaleźć”.  Interesują ją „nastrojeni na śmierć, ci którzy skupiali się w swojej pracy nad jej esencją”.
Swoich bohaterów obserwuje uważnie, zbiera szczegóły odchodzenia.
Opisuje moskitierę, którą osłonięte było łóżko umierającego Zygmunta Freuda. Czyta notes prywatnego detektywa zatrudnionego przez „Time’a”, by śledził Dylana Thomasa w ostatnich dniach przed jego śmiercią. Przypatruje się pośmiertnej fotografii Susan Sontag, która do końca kwestionowała możliwość śmierci. Opowiada o siedemdziesięciosześcioletnim Johnie Updike’u, który po usłyszeniu najgorszej z możliwych diagnoz, zaczyna pisać wiersz w szpitalnej sali.
W tym eleganckim, pięknie napisanym tomie Katie Roiphe próbuje przywołać jedną, ostatnią godzinę zmierzchu.

4. „Swing time” - Zadie Smith
Wydawnictwo Znak
Premiera: 11.10.2017
Opis wydawcy: Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają ciemnoskóre ciała i czarna muzyka, fascynuje prawdziwa wolność. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nigdy już nie będą ze sobą blisko, ale też nigdy o sobie nie zapomną.
Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy.
Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith.


5. „Poznań. Miasto grzechu” - Marcin Kącki
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 25.10.2017
Opis wydawcy: Duma, porządek, oszczędność, stabilizacja, szacunek dla regulaminów – to poznaniak, Wielkopolanin. Jak jest naprawdę? Poznań według Kąckiego to miasto świetnie zaprojektowane, otwarte na rozwój, przyjazne dla młodych, ale także miasto, którego dusza tkwi w pruskim drylu, miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty.
Arcybiskup Juliusz Paetz i młodzi klerycy, Wojciech Krolopp i nieletni chórzyści, marszałek Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Małgorzata Musierowicz i Stanisław Barańczak, katolicy i Żydzi, Poznań i reszta Polski. Przyciągające się przeciwieństwa tworzą fascynujący obraz kulis władzy, hipokryzji mieszczaństwa oraz tego, jak potrafimy ulegać ludziom, którzy dzięki grze pozorów i mowie nienawiści wzmacniają podziały społeczne, ideologiczne i religijne.

6. „Zapach mężczyzny” - Agneta Pleijel
Wydawnictwo Karakter
Premiera: 25.10.2017
Opis wydawcy: Kolejna – po entuzjastycznie przyjętej „Wróżbie” – odsłona autobiograficznego cyklu szwedzkiej pisarki. Narratorka studiuje w Göteborgu, próbuje znaleźć własną życiową drogę, szuka równowagi w relacjach z matką i ojcem, który zostawił rodzinę. Przede wszystkim jednak chłonie świat, chce się rozwijać, doświadczać rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Rekonstruując młodzieńcze lata, opowiada o miłości – tej zmysłowej, i tej do literatury, o odkrywaniu świata i siebie, o kreowaniu własnego życia i o pisaniu. Przez karty powieści przewijają się mężczyźni – przelotni kochankowie narratorki i ci, którzy zostali w jej życiu na dłużej – a przede wszystkim książki, które inspirują, napędzają, nie dają spokoju. W tle toczy się rewolucja obyczajowa lat sześćdziesiątych.



7. „Dziewczyny mają moc” - Kate T. Parker
Wydawnictwo Wielka Litera
Premiera: 25.10.2017
Opis wydawcy: Biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. Córki i siostry. To im dedykowana jest książka Kate T. Parker. To dla nich i dzięki nim powstała książka-album, której zawartość zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.
Długo wyczekiwana na polskim rynku książka Kate T. Parker Dziewczyny mają moc,  wyrasta ze sprzeciwu wobec stereotypów płciowych, które odbierają dorastającym dziewczętom pewność i wiarę w siebie. Zdjęcia na Instagramowym koncie fotografki wywołały medialną burzę i rozpoczęły globalną dyskusję o konieczności zmiany narracji o dziewczęcości i kobiecości. Książka, która zmieniła komunikację medialną i przekaz światowych marek – tej jesieni zagości w polskich księgarniach.
W obiektywie Kate T. Parker dziewczynki, dziewczęta i młode kobiety uosabiają siłę, wytrwałość, niezłomność i odwagę. Umazane błotem, moknące w deszczu, wygrywające mecz koszykówki na wózku, stojące na pointach i strzelające z łuku – na zdjęciach dziewczęta emanują nieskrępowaną radością, spełnieniem i naturalnością. Nie ma tu lukru ani tabu. Nie ma ograniczeń i stereotypów. Jeśli cel obiorą dziewczęta – wszystko jest możliwe.  
Książka podzielona jest na rozdziały, których tytuły składają się na nową definicję siły. Jej synonimami są pewność siebie, spontaniczność, dobroć i otwartość. Do głosu dochodzą radość, nieskrępowane reakcje, niezłomność, determinacja, odwaga, a także konieczność wspierania potrzeby dziewczęcej niezależności.
To nowoczesny leksykon mądrej kobiecości dla matek i córek, a także każdej kobiety, która chce poczuć, jaka drzemie w niej Moc. 



8. „Myśli nieuczesane. Wszystkie” - Stanisław Jerzy Lec
Wydawnictwo Noir sur Blanc
Premiera: 26.10.2017
Opis wydawcy: Specjalne, uzupełnione o 100 nieznanych aforyzmów wydanie „Myśli nieuczesanych”. Tłumaczone na wiele języków, cytowane w renomowanych antologiach, Myśli nieuczesane stały się ulubioną lekturą artystów, naukowców i polityków.



9. „Anastazja”, tom 1 - Magdalena Lankosz, Joanna Karpowicz
Wydawnictwo Kultura Gniewu
Premiera: koniec października
Opis wydawcy: Rok 1926. Do Los Angeles przyjeżdżają matka z córką. Porzuciły swój dom gnane marzeniem, by u ich stóp znalazła się Fabryka Snów. Tego pierwszego dnia, na peronie, nawet nie domyślają się, jaką cenę przyjdzie im za to marzenie zapłacić.
Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują w komiksie zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia obfituje w tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood.
Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty’ego Arbuckle’a czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest wiele z prawdziwej – oficjalnej i nieoficjalnej – historii Hollywood, największego centrum przemysłu rozrywkowego na świecie.
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger