lipca 05, 2019

Booknet (109): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (109): Okołoliterackie materiały tygodnia

Dla jednych jedzenie z kontenera będzie smakować przygodą, dla innych upokorzeniem, a dla innych satysfakcją, że zrobiło się coś ważnego społecznie

- Ciągle wydaje się nam, że wyciąganie jedzenia ze śmietnika jest czymś obrzydliwym i nieakceptowalnym. Ale jak się tego doświadczy i zobaczy, że wśród tych rzeczy są naprawdę dobre produkty, które możesz ugotować i zjeść, to u niektórych włącza się pragmatyczna lub moralna motywacja: dlaczego z tego nie skorzystać? - rozmowa z Martą Sapałą, autorką książki "Na marne".

Wakacje w szkockiej księgarni

Masz dość nudnych sieciowych hoteli? Spanie pod namiotem na zatłoczonym polu campingowym nie jest tym, co lubisz? Leżenie plackiem na plaży cię nuży? Jedź na wakacje do księgarni!

Twardoch w operze. Wystawienie "Dracha" potrwa trzy wieczory. "Powrót do pogańskich źródeł okrutnego nihilizmu powieści"

Śląski temat, śląska orkiestra, śląski dyrygent, śląski pisarz i śląski kompozytor. Reżyser nie będzie ze Śląska - bo w ogóle go nie będzie. W październiku na festiwalu Auksodrone w Tychach premiera spektaklu "Drach. Dramma per musica" według głośnej powieści Szczepana Twardocha.

Varga, Żulczyk, Masłowska i Nosowska napisali scenariusze odcinków nowej krótkometrażowej serii Canal+

Stacja Canal+ zrealizowała nową produkcję zatytułowaną „Pisarze. Serial na krótko”. Każdy z odcinków pierwszego sezonu serialu opowiada zupełnie inną historię, podsyconą wysokiej próby humorem. Scenariusze napisali: Krzysztof Varga, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska i Katarzyna Nosowska. Na ekranie występują Maciej Stuhr i Magdalena Cielecka.

Czarnobyl to jednocześnie opowieść o naszej przeszłości i przyszłości - mówi autorka książki o największej katastrofie w elektrowni atomowej

- Czy nas także czeka ucieczka z miast? A może - jak prognozują niektórzy - w końcu będziemy musieli opuścić Ziemię, a nasza planeta stanie się Prypecią? - rozmowa z amerykańską naukowczynią Kate Brown, autorką książki "Czarnobyl. Instrukcje przetrwania".


Muzeum Witolda Gombrowicza zapowiada cykl wydarzeń z okazji 50. rocznicy śmierci autora „Ferdydurke”

Kongres tłumaczy, konkurs na plakat, spektakle, koncerty i dyskusje literackie zorganizuje w drugim półroczu Muzeum Witolda Gombrowicza dla przypomnienia pięćdziesiątej rocznicy śmierci autora „Ferdydurke”.

Czy koniec świata może być piękny? Wojciech Bonowicz u Michała Nogasia

Ta książka jest o tym, o czym są wszystkie współczesne książki: że sprawy tego świata idą w złym kierunku, nawet kiedy nie muszą. Koniec świata jest bliski. I nie chodzi o żadne przepowiednie. Chodzi o to, co czuję, wchodząc po schodach na trzecie piętro - rozpoczyna Bonowicz swój "Dziennik końca świata"

Rzeczy po Szarlocie Pawel na śmietniku

Mieszkająca w Warszawie młoda graficzka i ilustratorka znalazła w postawionym na ulicy kontenerze ze śmieciami do wywiezienia osobiste archiwum zmarłej w ubiegłym roku Szarloty Pawel, jednej z najważniejszych twórczyń polskiego komiksu, znanej najbardziej z serii o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa.

Pierwszy pełnometrażowy film fabularny o Tove Jansson zapowiedziany na 2020 rok

W listopadzie 2019 roku ruszą zdjęcia do pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego opowiadającego o Tove Jansson. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadać będzie ceniona fińska reżyserka Zaida Bergroth.

Wybraliśmy 25 wciągających książek na wakacje. Czytając je, zapomnisz o całym świecie. Obojętnie, czy będziesz na plaży, w górach, czy na balkonie

25 książek tak wciągających, że nie oderwiesz się od leżaka. Czekamy na Wasze opinie i propozycje innych tytułów na lato. Zanim dacie się porwać, zadbajcie o zapas wody i krem z filtrem.


Zapomniany 4 czerwca. Aleksandra Boćkowska w Radiu Książki

Politycy od lat spierają się o to, czy 4 czerwca 1989 roku jest symbolem zwycięstwa wolności czy zdrady elit jak przed rokiem obwieszczono na pasku w "Wiadomościach". Tymczasem bardzo wielu Polaków tego dnia zwyczajnie nie pamięta. Przekonała się o tym Aleksandra Boćkowska podczas pracy nad swoją nową książką.


Czytelniczki i Czytelnicy „Tygodnika” walczą o Festiwal Conrada!

W poprzednich latach znacznym wsparciem dla Festiwalu Conrada były dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku wsparcie dla najbardziej prestiżowego festiwalu literackiego w naszym kraju zostało radykalnie zmniejszone.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger