marca 16, 2018

Wydarzenie: Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Wydarzenie: Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz w Teatrze Powszechnym w Warszawie

We wtorek 20 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się spotkanie z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem - autorami książki "1968. Czasy nadchodzą nowe". Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska a fragmenty książki przeczyta Marta Wągrocka. Wstęp wolny.

O Książce:

W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach.
W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii.
Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie
.
Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz

Jesienią 1968 roku działonowy Stefan Dorna, żołnierz polskich wojsk okupacyjnych strzela do mieszkańców czeskiego miasteczka, które najechał ze swoją armią. Młody człowiek pada od serii z karabinu maszynowego tuż przy budce telefonicznej, starsza kobieta umiera w szlafroku i bamboszach na chodniku. Żołnierz rani też trzynastu ludzi, w tym dwóch kolegów z oddziału.
Andrzej Krakowski nie jest już wtedy Polakiem. Ojczyzna się go wyrzekła, bo ma żydowskie pochodzenie.
Jola i Stefan - amerykańskie rodzeństwo z San Francisco – uczy znajomych z Gliwic czym jest LSD i jak być hipisem.
Janusz Szpotański, lekko sepleniący autor opery narodowej „Cisi i Gęgacze”, w tym samym czasie, gra w szachy pod celą ze współwięźniami.
A szesnastoletni Romain Goupil przygotowuje rewolucję, która ma zmienić Francję.
To wstrząsająca książka o wyjątkowym roku. Ważna i potrzebna jak nigdy dotąd. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz mówią nam o historiach zaledwie sprzed pół wieku, których nie znaliśmy. Przypominają też sprawy, o których nie pamiętamy. Albo nie chcemy pamiętać.

Magdalena Grzebałkowska, reporterka.

marca 16, 2018

6 książek o Marcu, które zostały wydane przed 2018

6 książek o Marcu, które zostały wydane przed 2018

W tym roku obchodzimy 50. rocznicę wydarzeń marcowych. Okrągły jubileusz sprawił, że część wydawnictw zdecydowała się na wydanie około marcowych pozycji. Kilka z nich ma już na swoim koncie ciekawe i dobre publikacje, wydane sprzed laty. Część to zresztą pozycje wydane dokładnie 10 lat temu. Dziś chciałabym przypomnieć kilka z nich.


"Wygnani do raju. Szwedzki azyl" Krystyna Naszkowska
Wydawnictwo Agora 2017
To najświeższa z polecanych dziś pozycji. Książka jest zbiorem rozmów z ludźmi, którzy zdecydowali się na emigrację do Szwecji. Kiedyś niechciani w Polsce, dziś robią niesamowite kariery zagranicą. Wygnani z polski Żydzi pochodzenia Żydowskiego, to m.in. najbardziej znany szwedzki kryminolog, najbardziej znany wydawca literatury pięknej, architekt i jeden z głównych twórców współczesnego Sztokholmu, czy wielokrotnie nagradzany reporter, autor m.in. książek „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” oraz „Higieniści z dziejów eugeniki”. Część z nich wyjechała sama, część z rodziną. Historie ich wszystkich świetnie pokazują, jak wiele Polska straciła.


„My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68” Piotr Osęka
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Wydawnictwo Czarne 2015
Piotr Osęka jest historykiem, który od lat zajmuje się epoką PRL-u, w tym tematem Marca oraz roku 1968. Portretując pokolenie ’68 przygląda się historiom młodych ludzi, którzy w 1968 roku sprzeciwili się dyktaturze. Bohaterów poznajemy już w ich dzieciństwie i towarzyszymy im do roku 1989. Urodzili się w rodzinach AK-owskich i komunistycznych; zostali legendami KOR-u i Solidarności, ale też mało-znanymi buntownikami z Krakowa, czy Wrocławia. Wszyscy oni byli częścią niesamowitego, ogólnoświatowego buntu młodzieży w 1968 roku.


„Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” Joanna Wiszniewicz
Wydawnictwo Czarne 2008 (III wydanie w lutym 2018)
Trzydzieści długich, poruszających, ciekawych i pełnych emocji rozmów, które Joanna Wiszniewicz przeprowadziła z polskimi Żydami i Żydówkami, którzy przeżyli Marzec. Część z nich  nadal mieszka w Polsce, część wyemigrowała do Stanów. W książce ciekawi są sami rozmówcy, ale też szeroko rozumiane skomplikowane losy polskich Żydów, w tym historie ich rodziców – Ocaleńców. Niezwykła książka.


„Marzec ‘68” Piotr Osęka
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Wydawnctwo Znak 2008
Książka wydana w 40. rocznicę Marca, opowiadająca o marcowych wydarzeniach. Piotr Osęka zbiera w niej i porządkuje wiedzę, którą uzupełnia o własne badania. Przywołuje ważne dokumenty i cytaty, a o wszystkim, mimo wagi tematu, pisze lekkim piórem. W środku znajdziemy też trochę archiwalnych zdjęć.


„Dworzec Gdański. Historia niedokończona” Henryk Dasko
Wydawnictwo Literackie 2008
To książka inna niż wszystkie powyższe. Autobiografia jednego człowieka. Historia jego życia od narodzin, z uwzględnieniem historii rodziców i dziadków, aż do śmierci. Henryk Dasko, urodzony w Polsce jako Henryk Daszkiewicz, był jednym z wielu młodych ludzi, którzy opuścili Polskę po Marcu. On kochał jednak Polskę, polski język i polską kulturę w sposób wyjątkowy. Jego opowieść w wielu momentach jest dramatyczna. Był Polakiem, który musiał się zrzec obywatelstwa. Przede wszystkim jednak jest fascynująca. Był niezwykle inteligentnym człowiekiem, który miłość do literatury łączył z przedsiębiorczością i po prostu umiłowaniem życia – w tym kobiet, zabaw i samochodów.


„Jesteśmy. Rozstania ‘68” Teresa Torańska
Świat książki 2008
Kolejna książka wydana na 40. Rocznicę Marca. Pozycja już klasyczna i najlepiej znana w niniejszym zestawieniu. Wyróżniająca się także bogactwem zdjęć. Zgodnie z resztą z zamieszczoną we wstępie propozycją samej autorki, książkę najpierw najlepiej jest po prostu obejrzeć. Obok zdjęć na książkę składają się z rozmowy i relacje Torańskiej – historie ludzi, którzy przeżyli Marzec w Polsce, a potem często ją opuszczali.  

marca 16, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (42)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (42)


1. Czytelnictwo książek nie spada. Nowe badania Biblioteki Narodowej
Od dużego tąpnięcia w latach 2006-08 czytelnictwo książek w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2017 r. przynajmniej jedną książkę czytało 38 proc. Polaków starszych niż 15 lat. Ale to nie wszystko, co mają nam do powiedzenia autorzy najnowszego badania Biblioteki Narodowej.

2. Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską
Ciekawa rozmowa o melancholii, pisaniu, Wielkiej Brytanii, o tożsamości emigrantki i wielu innych ciekawych sprawach.

3. Justyna Kopińska w Radiu Książki
Justyna Kopińska, jedna z najlepszych polskich reporterek, nagrodzona między innymi European Press Prize i Grand Pressem, jest gościem trzeciego wydania Radia Książki prowadzonego przez Michała Nogasia.

4. Jagielski o ciekawości i tęsknocie
Coś dla zainteresowanych literaturą faktu. Szczera i ciekawa rozmowa z Wojciechem Jagielskim.
- Nawet gdybym stanął na środku miasta i wołał, żeby ktoś wysłał mnie w świat jako korespondenta wojennego, to obawiam się, że nie znalazłbym chętnych.
- Zmieniły się media i świat. Coś jeszcze?
- Ja się zmieniłem. Sześćdziesięciolatków, a powoli zbliżam się do tego wieku, na wojny się nie wysyła.
- Tęskni Pan?
Nie za relacjonowaniem wojen, ale dziennikarstwo było dla mnie sposobem życia, a nie tylko zawodem. Czasami martwię się trochę, co się stanie, gdy przestanę być dziennikarzem. Ale na wszystko jest odpowiedni czas.

5. "Chłopcy, których kocham". Anna Ciarkowska: Nie aspiruję do bycia nowym Herbertem. Ale moja poezja to nie disco polo
Debiutująca tomikiem "Chłopcy, których kocham" Anna Ciarkowska na listach sprzedaży przeskoczyła już Wisławę Szymborską. Oto polska odpowiedź na Rupi Kaur - kanadyjską poetkę uprawiającą poezję na Instagramie, która sprzedała już 2,5 mln egzemplarzy tomu "Mleko i miód".

6. Olga Tokarczuk nominowana do Nagrody Bookera - obok Virginie Despentes i László Krasznahorkaia
Olga Tokarczuk została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej. Jury doceniło angielski przekład jej książki "Bieguni" - "Flights".

7. Filip Springer: Co tworzy dom
Zacząłem pytać ludzi, czym dla nich jest dom. Kiedy jest dom. Większość moich rozmówców podczas udzielania odpowiedzi na to pytanie płakała. Tym razem, sam spróbuję na nie odpowiedzieć.

8. Szlakiem najpiękniejszych księgarni świata
Jakiś czas temu, będąc w kinie, widziałem zapowiedź filmu z cyklu „Filmy o jedzeniu”. Bohaterowie tego dokumentu, podróżowali po świecie szlakiem najlepszych, najbardziej ekskluzywnych i najdroższych restauracji świata. Potrawy, które można było zobaczyć w tym fragmencie, były wykwintnie udziwnione, w ilościach, jakimi nie sposób się najeść. Pomyślałem sobie, jaki jest sens w wydawaniu ogromnych pieniędzy na coś takiego. Potem stwierdziłem, że mimo iż tego nie rozumiem, to jest to czyjeś hobby, i choć absurdalnie drogie, to je akceptuję. Sam przecież, gdziekolwiek jest na świecie, zaglądam do księgarń i bibliotek. A gdyby tak wybrać się w taką podróż po najpiękniejszych księgarniach świata? Oczywiście to pozostaje poza moim zasięgiem. Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji, to wędrówka palcem po mapie, albo jak w tym przypadku, myszką przez internet.

9. A gdyby kobiety nagle stały się silniejsze od mężczyzn? "Siła" Naomi Alderman to obraz genderowej rewolucji. Przeczytaj fragment książki
Powieść "Siła" Brytyjki Naomi Alderman podbiła już rynek amerykański - nic dziwnego, skoro polecali ją Barack Obama i Margaret Atwood. Mieli rację - to celna, przewrotna i bardzo na czasie antyutopia, od której trudno się oderwać.

10. Wszystkie fasady feminizmu
Rozmowa Aleksandry Lipczak z Agnetą Pleijel

11. Sto okładek "100 lat samotności"

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 09.02 - 16.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger