marca 16, 2018

6 książek o Marcu, które zostały wydane przed 2018


W tym roku obchodzimy 50. rocznicę wydarzeń marcowych. Okrągły jubileusz sprawił, że część wydawnictw zdecydowała się na wydanie około marcowych pozycji. Kilka z nich ma już na swoim koncie ciekawe i dobre publikacje, wydane sprzed laty. Część to zresztą pozycje wydane dokładnie 10 lat temu. Dziś chciałabym przypomnieć kilka z nich.


"Wygnani do raju. Szwedzki azyl" Krystyna Naszkowska
Wydawnictwo Agora 2017
To najświeższa z polecanych dziś pozycji. Książka jest zbiorem rozmów z ludźmi, którzy zdecydowali się na emigrację do Szwecji. Kiedyś niechciani w Polsce, dziś robią niesamowite kariery zagranicą. Wygnani z polski Żydzi pochodzenia Żydowskiego, to m.in. najbardziej znany szwedzki kryminolog, najbardziej znany wydawca literatury pięknej, architekt i jeden z głównych twórców współczesnego Sztokholmu, czy wielokrotnie nagradzany reporter, autor m.in. książek „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” oraz „Higieniści z dziejów eugeniki”. Część z nich wyjechała sama, część z rodziną. Historie ich wszystkich świetnie pokazują, jak wiele Polska straciła.


„My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68” Piotr Osęka
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Wydawnictwo Czarne 2015
Piotr Osęka jest historykiem, który od lat zajmuje się epoką PRL-u, w tym tematem Marca oraz roku 1968. Portretując pokolenie ’68 przygląda się historiom młodych ludzi, którzy w 1968 roku sprzeciwili się dyktaturze. Bohaterów poznajemy już w ich dzieciństwie i towarzyszymy im do roku 1989. Urodzili się w rodzinach AK-owskich i komunistycznych; zostali legendami KOR-u i Solidarności, ale też mało-znanymi buntownikami z Krakowa, czy Wrocławia. Wszyscy oni byli częścią niesamowitego, ogólnoświatowego buntu młodzieży w 1968 roku.


„Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” Joanna Wiszniewicz
Wydawnictwo Czarne 2008 (III wydanie w lutym 2018)
Trzydzieści długich, poruszających, ciekawych i pełnych emocji rozmów, które Joanna Wiszniewicz przeprowadziła z polskimi Żydami i Żydówkami, którzy przeżyli Marzec. Część z nich  nadal mieszka w Polsce, część wyemigrowała do Stanów. W książce ciekawi są sami rozmówcy, ale też szeroko rozumiane skomplikowane losy polskich Żydów, w tym historie ich rodziców – Ocaleńców. Niezwykła książka.


„Marzec ‘68” Piotr Osęka
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Wydawnctwo Znak 2008
Książka wydana w 40. rocznicę Marca, opowiadająca o marcowych wydarzeniach. Piotr Osęka zbiera w niej i porządkuje wiedzę, którą uzupełnia o własne badania. Przywołuje ważne dokumenty i cytaty, a o wszystkim, mimo wagi tematu, pisze lekkim piórem. W środku znajdziemy też trochę archiwalnych zdjęć.


„Dworzec Gdański. Historia niedokończona” Henryk Dasko
Wydawnictwo Literackie 2008
To książka inna niż wszystkie powyższe. Autobiografia jednego człowieka. Historia jego życia od narodzin, z uwzględnieniem historii rodziców i dziadków, aż do śmierci. Henryk Dasko, urodzony w Polsce jako Henryk Daszkiewicz, był jednym z wielu młodych ludzi, którzy opuścili Polskę po Marcu. On kochał jednak Polskę, polski język i polską kulturę w sposób wyjątkowy. Jego opowieść w wielu momentach jest dramatyczna. Był Polakiem, który musiał się zrzec obywatelstwa. Przede wszystkim jednak jest fascynująca. Był niezwykle inteligentnym człowiekiem, który miłość do literatury łączył z przedsiębiorczością i po prostu umiłowaniem życia – w tym kobiet, zabaw i samochodów.


„Jesteśmy. Rozstania ‘68” Teresa Torańska
Świat książki 2008
Kolejna książka wydana na 40. Rocznicę Marca. Pozycja już klasyczna i najlepiej znana w niniejszym zestawieniu. Wyróżniająca się także bogactwem zdjęć. Zgodnie z resztą z zamieszczoną we wstępie propozycją samej autorki, książkę najpierw najlepiej jest po prostu obejrzeć. Obok zdjęć na książkę składają się z rozmowy i relacje Torańskiej – historie ludzi, którzy przeżyli Marzec w Polsce, a potem często ją opuszczali.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger