stycznia 24, 2019

9 ciekawych, okołoliterackich materiałów z sieci – do czytania i słuchania / Booknet (87)

9 ciekawych, okołoliterackich materiałów z sieci – do czytania i słuchania / Booknet (87)


1. Tylko 1/3 rodziców czyta swoim dzieciom. Tracimy niepowtarzalną szansę na wzmocnienie więzi?
„Będą miały łatwiej w szkole” - to jeden z głównych powodów, dla których rodzice decydują się na głośne czytanie. Tymczasem czytanie należy do najważniejszych czynności sprzyjających budowaniu przywiązania i pełni funkcje terapeutyczne.

2. Powstała pełnometrażowa animacja piaskowa na podstawie „Jądra ciemności” Conrada. Zobacz zwiastun
Walijski reżyser Gerald Conn stworzył nową pełnometrażową ekranizację klasycznej powieści „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Projekt został realizowany w formie animacji piaskowej. Zdaniem filmowca dzięki temu udało się uchwycić ponurą atmosferę, charakterystyczną dla literackiego pierwowzoru.

3. Akuszerki nowych er
„Działalność tych kobiet opierała się na wizji demokratycznej, równościowej i inkluzywnej, co jest dziś szczególnie ważne w kontekście rozmowy o podzielonej Polsce” – mówi Lidia Pańków, współautorka książki „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”. Wraz z Julią Pańków opisała biografie dziesięciu wybitnych Polek, które zerwały z tradycyjną rolą kobiety w społeczeństwie i kształtowały nowe obyczaje.

4. Djuna Barnes, najsłynniejsza nieznana pisarka XX w. "Radość? Przez 26 lat nie czułam jej ani razu"
Djuna Barnes przez pierwszych 15 lat życia spała z babką w jednym łóżku i bawiła się jej piersiami. Pisano, że w Paryżu wskutek eksperymentów "zatraciła heteroseksualne skłonności". A także, że "Ostępy nocy" "to najbardziej zdumiewająca rzecz napisana kiedykolwiek przez kobietę".

5. Patrick deWitt: Smartfony odebrały nam samotność
"Nie mam telewizji, używam najprostszego telefonu z klapką, a w domu nie mam internetu. Kiedy potrzebuję wysłać maila, idę do kawiarni". Rozmowa z kanadyjskim pisarzem Patrickiem deWittem.

6. Przede wszystkim Polki i... Remigiusz Mróz. Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?
Przez cały rok kręciły nas romanse i thrillery, ale przed świętami nagle wszyscy pobiegli po biografie. Dlaczego?
Przeanalizowaliśmy 12 comiesięcznych zestawień TOP 100 serwisu Lubimyczytac.pl. Autorzy opracowań opierają je nie na wystawianych książkom przez użytkowników ocenach, ale na liczbie odsłon ich stron. Mówią więc raczej o tym, jakie tytuły są popularne, a nie jakie użytkownicy uznają za dobre.

7. Poczta Polska sprzedaje coraz więcej książek. Po jakie tytuły najchętniej sięgają klienci?
Choć oferta książek dostępna w placówkach Poczty Polskiej bywa czasem w sieci przedmiotem żartów czytelników, to okazuje się, że ten model dystrybucji przynosi dobre rezultaty. Książki są coraz chętniej kupowane przez klientów Poczty. W 2018 roku ich sprzedaż stanowiła blisko 30% przychodów z działalności handlowej spółki.

8. Szkoła przekształciła ściany korytarza w gigantyczne okładki książek. Chce zachęcić uczniów do czytania i dyskutowania o literaturze również poza salami lekcyjnymi
Kiedy uczniowie liceum publicznego w miejscowości Mundelein w stanie Illinois powrócili na zajęcia lekcyjne po przerwie świątecznej, odkryli, że ściany ich szkoły ozdobiono okładkami znanych i lubianych książek. Dyrekcja chce w ten sposób zachęcić swych podopiecznych do czytania książek i dyskutowania o nich również poza salami lekcyjnymi.

9. Jacek. Polityk, który sprzeciwiał się mowie nienawiści. Anna Bikont w Radiu Książki
Najnowsze, 47. wydanie Radia Książki, ukazuje się w wyjątkowym dla nas wszystkich momencie. Poświęcone jest biografii człowieka, który zawsze chciał łączyć, nie dzielić.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger