marca 22, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (43)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (43)


1. Krewna Virginii Woolf debiutuje jako powieściopisarka
Emma Woolf, wnuczka szwagra Virginii Woolf (jej dziadek był bratem Leonarda Woolfa), próbuje sił jako powieściopisarka. Jej debiutancka powieść, „England’s Lane”, ukaże się w lipcu w Wielkiej Brytanii.

2. Miłosz prywatnie. Jak zwiedziłam mieszkanie Czesława Miłosza w Krakowie
Skromne. Krakowskie mieszkanie Czesława Miłosza jest przede wszystkim skromne. Dwa pokoje, kuchnia, mnóstwo książek, trochę zdjęć bliskich i przyjaciół. W honorowym miejscu popiersie drugiej żony – Carol.

3. Największa rewolucja ze wszystkich. Rozmowa z Agnetą Pleijel
To była miłość od pierwszego słowa. Kilka przypadkowo napotkanych przy wertowaniu jeszcze ciepłej i pachnącej farbą drukarską książki zdań i przepadłyśmy. Czułyśmy, że mamy przed sobą powieść jedyną w swoim rodzaju: Wróżba była gęsta, hipnotyzująca, odważna. Gdyby ktoś nam wtedy powiedział, że pewnego wietrznego i deszczowego poranka będziemy sobie miło gawędzić z jej autorką, kazałybyśmy mu puknąć się w czoło. Ale – choć nadal trudno nam w to uwierzyć – tak właśnie było! Dziś długo wyczekiwany moment: karteczkę z zapisem naszej rozmowy z Agnetą Pleijel składamy w papierowy samolocik i posyłamy w świat!

4. Sygnaliści
Kto to jest poeta, poetka? Poeta to taki facet, a poetka to taka babka, co kręci się przy świecie, chce wszystko wiedzieć, zobaczyć, nazwać, choć jest dyletantem.

5. Wojciech Tochman dołącza do grona autorów Wydawnictwa Literackiego. Nowa książka zapowiedziana na 2019 rok
Wojciech Tochman, jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych polskich reporterów, dołącza do grona pisarzy związanych z Wydawnictwem Literackim. Nowa książka autora zapowiedziana została na początek 2019 roku.

6. Targi Książki w Gdańsku dużym sukcesem
Spotkania z autorami, podpisywanie książek, gorące kuluarowe dyskusje o literaturze i tłumy czytelników - pierwsze Gdańskie Targi Książki pokazały, że w regionie brakowało takiego wydarzenia, a frekwencja na zakończonej w niedzielę imprezie przerosła oczekiwania

7. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz w Radiu Książki. 1968. Rok, który zmienił świat
Gośćmi Michała Nogasia w kolejnym wydaniu Radia Książki są Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz. Ten reporterski duet wydał właśnie opowieść o Polsce i świecie sprzed 50 lat. Jak zgodnie twierdzą, po roku 1968 nic na świecie nie było już takie samo.

8. Słyszę czasem: "Panie Mikołaju, obaj wiemy, że ja jestem Polakiem, a pan nie". Mikołaj Grynberg o życiu w dwóch światach: polskim i żydowskim
- Nie wyjadę z Polski, to jest mój kraj. Nie ma innego, który jest bardziej mój. Bywa dla mnie okrutny jak teraz, ale zdecydowałem się tak właśnie żyć. Nie mam innej ojczyzny - mówi Mikołaj Grynberg. Właśnie ukazała się jego "Księga wyjścia" - zbiór rozmów o Polsce i życiu z emigrantami marcowymi.

9. "Tata płakał jak dziecko. Celnicy zabrali dużo rzeczy. Na złość wybierali te drogie". Co czuli ci, którzy w '68 zostali i wyjechali
Mikołaj Grynberg: w "Księdze Wyjścia" rozmawiam z ludźmi, których życie uległo zmianie po antysemickich wydarzeniach '68 roku.

10. Michał Witkowski napisze drugą część „Lubiewa”!
Michał Witkowski napisze drugą część swojej najsłynniejszej powieści – „Lubiewo”. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, to książkę przeczytamy już w przyszłym roku.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 16.03-23.03.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger