stycznia 31, 2019

10 ciekawych, okołoliterackich materiałów z sieci - do czytania i słuchania / Booknet (88)

10 ciekawych, okołoliterackich materiałów z sieci - do czytania i słuchania / Booknet (88)


1. Bilbo
Platforma do pożyczania książek. Połączy Cię z osobami, z którymi przeżyjesz interesującą rozmowę na temat wspólnie przeczytanych książek 

2. Biblioteka Bodlejańska nabyła jeden z najstarszych kuferków do transportu książek
Jedna z najstarszych bibliotek europejskich, brytyjska Biblioteka Bodlejańska, zbiera nie tylko rzadkie księgi i rękopisy, ale też przedmioty, które pomagają lepiej poznać historię i kulturę książki – to, jak były przechowywane, używane, transportowane i rozumiane. Najnowszy nabytek w kolekcji jest właśnie związany z tą dziedziną. Instytucja zakupiła bowiem od prywatnego handlarza niezwykle rzadki XV-wieczny kuferek służący do przenoszenia książek.

3. Wanna i nocnik Gombrowicza po raz pierwszy na wystawie stałej w muzeum we Wsoli
Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie należącej niegdyś do pisarza. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert „Piazzolla Electro Tango” w wykonaniu SawarS Tango Orquesta.

4. "Zdrój". Świetny debiut prozatorski poetki Barbary Klickiej
Czy sanatorium może być miejscem udręki? Co czeka tam niedoświadczoną i - co nie bez znaczenia - młodą kuracjuszkę? Jak się odnaleźć w uzdrowiskowym labiryncie i nie dać zdominować lekarzom, pielęgniarkom, masażystom i innym "mieszkańcom" tego świata?

5. Samoobsługowe pralnie w USA raz w tygodniu zmieniają się w biblioteki
Zamiast próbować nakłaniać nieczytające rodziny do chodzenia do biblioteki, w Stanach Zjednoczonych znaleziono sposób, aby spotykać się z nimi tam, gdzie regularnie przebywają. Raz w tygodniu niektóre samoobsługowe pralnie w zaniedbanych dzielnicach miast przekształca się w prowizoryczne biblioteki, w których dzieci mogą czytać lub słuchać opowieści, ale też śpiewać piosenki i grać w gry edukacyjne.

6. Czytanie non-fiction (4): seks wojenny
To nieprawda, że o II wojnie światowej wiemy już wszystko. Wraz z upływem czasu odkrywamy kolejne białe plamy, stopniowo identyfikujemy miejsca przemilczeń i wymuszonego zapomnienia. Seksualność w warunkach wojny, okupacyjna obyczajowość regulująca tę sferę to obecnie główne „odzyskiwane” tematy. Nie dość, że zahaczają o życie codzienne czasu wojny, to jeszcze wiążą się z tabu i jego przekroczeniem. Podjęcie ich pozwala nie tylko na zaglądnięcie pod kołdrę, ale także na odkrycie nowych form przemocy okupacyjnej.

7. Dziewczynka z kiduszowym pucharkiem
Kanał Babinka został w latach 40. XX w. zasypany przez hitlerowców. Do ziemi wypełniającej kanał trafiły m.in. cenne zbiory książek z kaliskich bibliotek. To wydarzenie upamiętnia pomnik książki – jedyny taki w Polsce (nie licząc pomników dedykowanych konkretnym książkom). Napis na nim głosi: „Tu w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych”. Monument został odsłonięty 11 maja 1978 r. Jego pomysłodawcą był kaliski grafik Władysław Kościelniak, a wykonawcą – rzeźbiarz Jerzy Sobociński.

8. Walka o chleb a walka o duszę
Emancypantki, prawo do pracy i pęknięcie w ruchu, który nazywał się „kobiecy”, ale właściwie służył tylko bardzo wąskiej grupie kobiet. Fragment książki „Anioł w domu, mrówka w fabryce” Alicji Urbanik-Kopeć.

9. Znani piosenkarze przeczytają ulubione książki. Pierwszy audiobook to „Do latarni morskiej” Virginii Woolf w interpretacji Natalii Przybysz
Jaki efekt można osiągnąć, zapraszając do studia nagraniowego wokalistów, którzy zamiast śpiewać mają interpretować ulubione książki? Platforma Storytel we współpracy z Vice Poland zainicjowała projekt #ToMojaMuza, w ramach którego sześciu artystów polskiej sceny muzycznej młodego pokolenia przeczyta po jednej ze swoich ulubionych książek, obok których nie można przejść obojętnie. Pierwszy audiobook jest już gotowy: to powieść „Do latarni morskiej” Virginii Woolf w interpretacji Natalii Przybysz.

10. Gry komputerowe – ciekawa przestrzeń do badań literaturoznawczych?
Dr Piotr Kubiński, badacz gier pracujący w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdza, że obecnie wiele gier komputerowych to rozbudowane imaginarium kultury, przez co stają się ciekawą przestrzenią do prowadzenia badań literaturoznawczych.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger