sierpnia 09, 2019

Podwójny Booknet (113/114): Okołoliterackie materiały tygodnia



Do poczytania po angielsku:

Olga Tokarczuk’s Novels Against Nationalism

In the face of the Polish government’s rightist dogma, the country’s preëminent writer explores its history of ethnic intermingling.

We Asked 13 Novelists, From Lee Child to Ruth Ware, ‘What’s the Best Murder You Ever Wrote?’

Karin Slaughter killed a character with antifreeze; Peter Swanson used cashews and a missing EpiPen. Welcome to the devious minds of thriller writers.

Jokha Alharthi: ‘A lot of women are really strong, even though they are slaves'

The first Omani woman translated in English and winner of the Man Booker International prize reflects on her ‘lucky book’ Celestial Bodies and Oman’s uneasy relationship with its history

Do poczytania po polsku:

21 groszy od słowa

Skoro literatura to finansowe nieporozumienie, budżetowa otchłań, ekonomiczna studnia bez dna – to nasuwa się pytanie oszałamiające w swej prostocie: dlaczego ktoś w ogóle bierze się za pisanie?

Prof. Tadeusz Bartoś: Polski katolicyzm atakuje każdego, kto jest inny, na ustach mając miłość i miłosierdzie

Celem jest posłuch, najlepiej bezwzględny, możliwie licznej rzeszy obywateli - uważa filozof.
Czytaj dalej >> 

Nocny stolik #26. Magdalena Kicińska: Po co kupować pastę do zębów, skoro mogę kupić książkę

Magdalena Kicińska, reporterka i poetka, opowiada między innymi o różnicy między czytaniem zawodowym a tym dla przyjemności, o klubie książki, któremu zawdzięcza wiele czytelniczych fascynacji, nieufności do wydawniczego marketingu, drodze od literatury pięknej do reportażu, poezji jako narzędziu, a także o książkach, które przekazała więźniom.

Dojrzałe kobiety są przedstawiane w literaturze stereotypowo?

Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że 51% kobiet w wieku powyżej 40 lat uważa, że dojrzałe kobiety są przedstawiane w literaturze w sposób banalny bądź stereotypowy.

Dotknęła mnie ta książka. Wkurzyłam się

Dzieci księży to klasyczna figura obcego. Mamy tyle spraw – uchodźcy, mniejszości narodowe i inne... Bardzo dobrze, że o nich rozmawiamy, budujmy dialog. Pośród tych obcych mamy jednak jeszcze jedną figurę, takiego narodowego uchodźcę, wyhodowanego i schowanego gdzieś w kącie – mówi Daria Kopiec, reżyserka spektaklu „Dzieci księży”.

Uważaj, gdzie jedziesz na wakacje!

Czytamy o wakacjach roku 1939 i myślimy o nazizmie. A dziś gdzie wy pojedziecie na wakacje? Może Emiraty Arabskie? Albo Arabia Saudyjska – 5 tys. hoteli nawet do 50% taniej. Ścinanie głów, tortury, kobiety pozbawione praw, zakazany homoseksualizm, służące z Filipin i robotnicy z Pakistanu traktowani jak niewolnicy? Trudno nie zauważyć, ale poza tym tyle atrakcji! Kinga Dunin czyta „Wakacje w Trzeciej Rzeszy” Julii Boyd i „Pokój z widokiem. Lato 1939” Marcina Wilka.

Swietłana Aleksijewicz: Plany na przyszłość? Nauczyć się żyć. Nadal tego nie umiem


- Piszę książkę o miłości. Kochałam w życiu i mężczyzn, i kobiety. Ważne, że cud się wydarzył. A z kim, to już mniej - mówi noblistka Swietłana Aleksijewicz.

Film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” na podstawie powieści Roberta Harrisa w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Wenecji!

Najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”, nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa o tym samym tytule, znalazł się w Konkursie Głównym 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

50 lat bez Gombrowicza. Jak dziś widziałby Polskę? "Dwie drużyny naprzeciwko siebie ujrzałem, dwa razy hymn odegrano, a Polska piłką była" [RUDNICKI]

Twierdził: "Człowiek mówi coś i przystosowuje się do tego, co powiedział". Z pisaniem też tak. Człowiek pisze coś, przyzwyczaja się do tego, co napisał, i zostaje pisarzem. 24 lipca mija 50 lat od śmierci Witolda Gombrowicza.

Ludzie wciąż piszą listy do Arthura Rimbauda

Choć od śmierci Arthura Rimbauda minęło 128 lat, jego osoba i twórczość nadal porusza wielu ludzi. Każdego tygodnia w starej żółtej skrzynce pocztowej z nazwiskiem i wizerunkiem poety, która wisi przy wejściu na cmentarz w Charleville-Mézières (Francja), gdzie spoczywają jego szczątki, znaleźć można średnio dwa lub trzy nowe listy adresowane do autora.


Oto trzy kryminały o policjantach, bez których te wakacje nie będą udane

Wakacje to czas na literaturę odprężająco-rozrywkową, co wcale nie znaczy: banalną. Polecamy trzy książki, których głównymi bohaterami są policjanci - francuski, grecki i polski. W sam raz na Święto Policji.

Arnon Grunberg: Kto chce być książką

Jedna książka kończy żarty o kryzysie wieku średniego – „Tirza” Arnona Grunberga, psychologiczny thriller dla wszystkich, którzy nie lubią psychologii i gardzą thrillerami. Co trzeba mieć w głowie i przeżyć samemu, żeby napisać bestsellerową powieść o mężczyźnie, jakiego na co dzień udaje nam się nie zauważyć? 

Jestem kobietą. Rozmowa z Karoliną Szymaniak

Staramy się przede wszystkim wyrwać literaturę jidysz ze schematów lektury. Gramy z oczekiwaniami wobec żydowskiej poezji, podkreślając specyfikę kobiecego doświadczenia świata – rozmowa z tłumaczką i redaktorką antologii „Moja dzika koza”.


*****************

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger