lipca 26, 2019

Booknet (112): Okołoliterackie materiały tygodnia



Jacek Dehnel w powieści "Ale z naszymi umarłymi" przedstawia zombi nowej generacji. Zombi dobre, bo polskie
Wydawałoby się, że temat apokalipsy zombi jest już tak zgrany, że nie da się z niego wycisnąć niczego nowego. A jednak Jackowi Dehnelowi się udało.

Izrael, Japonia i Albania na smutno
Czy na luksus dylematów moralnych może sobie pozwolić tylko ktoś w miarę bogaty i bezpieczny? Czy przyzwoitość jest przywilejem klasowym? Kinga Dunin czyta „Budząc lwy” Aylet Gundar-Goshen, „Zmierzch” Osamu Dazai i „Błoto słodsze niż miód” Małgorzaty Rejmer.

Polska filolożka zbada, czy tłumacz symuluje w głowie to, co tłumaczy
Zgodnie z hipotezą symulacji ucieleśnionej, kiedy czyta się o jakiejś czynności, w mózgu aktywują się niektóre obszary charakterystyczne dla jej wykonywania. Doktor Beata Piecychna z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku postanowiła zbadać, czy taka „symulacja ucieleśniona” pojawia się także u tłumaczy literatury i czy pomaga im w przekładzie.

"Fale", znakomity komiks, który wyciska łzy. I pokazuje, jak oswoić cierpienie
Komiks "Fale" to zachwycająca wizualnie opowieść o miłości i surfingu. Dojrzałość i szczerość, z jaką debiutujący autor AJ Dungo podchodzi do życiowych perypetii, jest wzruszająca.

Żyjemy w epoce bezwstydu. Rozmowa z Lauren Groff
Dobre chęci to dziś za mało. Nikt już nikogo nie słucha, a każda wypowiedź, która wykracza poza prostą wymianę ciosów, jest ignorowana.

Sztokholm: miasto, które wygląda jak instagramowicz. A co jest pod filtrem? Znakomita książka Tubylewicz
Sztokholm jest poukładany, zadbany, piękny - potrafi zachwycić - ale ma też mniej znaną, nie tak cukierkową twarz. Katarzyna Tubylewicz odkrywa nam stolicę Szwecji w "Mieście, które tętni ciszą".

Co czytać na urlopie? Obszerna lista książek na lato
Latem bywamy bardziej rozproszeni, uwagę odciągają różne bodźce, zwłaszcza jeśli jesteśmy gdzieś na wyjeździe. Wtedy sprawdzają się więc książki atrakcyjne fabularnie, które po prostu wciągają. Z drugiej strony, jeśli mamy w lecie więcej czasu, łatwiej nam sięgnąć po rzeczy bardziej obszerne, może nawet nieco trudniejsze, które odkładaliśmy na później.

30 najlepszych książek na lato i wakacje 2019. Te powieści nie zanudzą podczas urlopu
Nowości, ale tez książki starsze. Literatura gatunkowa i wybitne powieści. Arlena Sokalska, Agaton Koziński i Mariusz Grabowski polecają 30 najlepszych książek na wakacje 2019 r. To będzie niezapomniane czytelnicze lato
Czytaj więcej >>

Markus Zusak: Moja mama jest sprzątaczką. Sprzedałem 16 mln egzemplarzy "Złodziejki książek", w której wykorzystałem jej opowieści
Markus Zusak: Moi rodzice, malarz pokojowy i sprzątaczka, przyjechali do Australii, nie znając języka. Potem jedno z ich dzieci zdobywa sławę na całym świecie, korzystając z ich opowieści. "Złodziejka książek" to cud? Zapraszamy na spotkanie z Markusem Zusakiem

Olga Tokarczuk: Powiem wam, kto uratuje świat
Nie ma straszniejszej choroby niż ta, kiedy człowiek zgubi swój indywidualny język i przejmie całkowicie ten zbiorowy. Chorują na nią urzędnicy, politycy, akademicy, księża. Jedyną terapią staje się wtedy literatura - pisze Olga Tokarczuk.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger