sierpnia 17, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (64)

O związanych z literaturą przestępstwach, książkach dla najmłodszych, współczesnych powieściach i pisarzach, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. I więcej.

1. "Łał, mam penisa i umiem zmienić pieluchę". Sarah Moss i jej "Między falami" - powieść na nasze czasy
Tata odprowadza do szkoły, piecze babeczki, wstawia pranie, idzie po zakupy, pomaga w lekcjach, myje łazienkę. Mama zarabia. Dziwne? Zdumiewające? Obyśmy dożyli? A może całkiem normalne?

2. Znany chiński pisarz-morderca został skazany na karę śmierci
Wielokrotnie nagradzany chiński pisarz Liu Yongbiao, który 23 lata temu wraz z przyjacielem zamordował cztery osoby w niewielkim hostelu w miejscowości Huzhou, został skazany na karę śmierci.

3 Frankenstein: cudowne dziecko ma już 200 lat. Narodziło się w wyjątkowo brzydkie wakacje
Pewnego wieczora nad Lemanem zbierają się: Mary Godwin, Percy Shelley, lord Byron i jego ciężarna partnerka oraz doktor Polidori, błazen i hiena cmentarna. Organizują konkurs na najlepszą opowieść. To, co naszkicuje Mary, niebawem przerodzi się w powieść "Frankenstein albo współczesny Prometeusz".

4. Dziesięć najlepszych nowych książek dla dzieci. Obrazki dla najmłodszych, hit Chutnik i von Chrupek, powieść o trudnych sprawach, coś dla opornych czytelników...
Od historyjek ze "Świerszczyka" dla początkujących czytelników (czy raczej oglądaczy), przez pasjonujący przegląd eksperymentów naukowych, po niezwykłą książkę dla nadwrażliwych i wystraszonych życiem. Polecamy nowe książki - dla przedszkolaków, uczniów podstawówek i gimnazjalistów.

5. Archiwista i antykwariusz przez 20 lat okradali bibliotekę. Wartość zrabowanych książek to 8 milionów dolarów
Dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o wynoszenie z Biblioteki Carnegiego w Pittsburghu oraz sprzedawanie rzadkich książek i ich fragmentów. Proceder trwał przez dwadzieścia lat. Kradzież szacowana jest na ponad 8 milionów dolarów.

6. Szczerek na mundialu, czyli pisarz, którego gna 
Michał Nogaś rozmawia z Ziemowitem Szczerkiem o tym, co pisarz robił w ostatnich tygodniach. A była to podróż do Rosji Putina w czasie - zakończonych przed trzema tygodniami - mistrzostwami świata w piłce nożnej.

7. Dziesięć izraelskich książek, które musisz przeczytać
Literatura izraelska nie jest w Polsce szczególnie popularna, a osoby, które chciałyby poznać ją bliżej, często czują się zagubione. Oto moja subiektywna lista dziesięciu izraelskich książek, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

8. Nike 2018 - nominowani wypełniają nasz kwestionariusz. Robert Rient o "Duchach Jeremiego": Cisza, wolność i lęk
Dlaczego wolałby być muzykiem, a nie pisarzem? Na co przeznaczy ewentualną nagrodę? Dwudziestka autorów nominowanych do Nike odpowiada na pytania kwestionariusza "Wyborczej". Dziś Robert Rient i "Duchy Jeremiego".

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger