lutego 23, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (39)



1. Nadchodzi Big Book Festival 2018 

2. Orhan Pamuk w maju w Polsce
Orhan Pamuk przyjedzie do Polski już w maju i będzie gościem Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury! Oprócz tureckiego Noblisty, Empik zaprosił również inne gwiazdy światowego formatu. Pierwszymi ujawnionymi przez organizatorów rodzimymi nazwiskami są: Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda oraz Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Ogólnopolskie święto skierowane do miłośników literatury odbędzie się w dniach 14-20 maja w siedmiu miastach. Apostrof zawita do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Poznania. Kuratorem tegorocznej edycji jest Jacek Dehnel.


3. Pani opisuje pana w czasach #MeToo, czyli zawrotna kariera opowiadania z "New Yorkera"
Dlaczego opowiadanie opublikowane w grudniowym numerze "New Yorkera" szturmem zdobyło Twittera (i konwencjonalne media), a jego autorka dostała milion dolarów zaliczki na książkę?

4. „Dziesięć tysięcy dziennie lub pisanie plamiste”, wywiad z Jackiem Dehnelem
O samotności długodystansowca, kłótniach na Facebooku, szychcie w mózgu i nowych światach, a także o wyrzucaniu powieści do kosza, chałturach oraz Mozarcie. O tym wszystkim z Jackiem Dehnelem rozmawia Sylwia Chutnik.

5. Małgorzata Szejnert w Radiu Książki
Małgorzata Szejnert, której nowa książka "Wyspa węży" ukaże się 14 marca, jest pierwszym gościem Michała Nogasia w uruchomionym 20 lutego Radiu Książki - wspólnym przedsięwzięciu "Książek. Magazynu do Czytania", Wyborczej.pl i Audioteki.

6. Varga: seks i przemoc u Henryka Sienkiewicza
Nie o łono ojczyzny w jego pisarstwie chodziło. Chodziło o łona Oleńki, Heleny, Krzysi, Basi, Danusi, Jagienki i całego legionu kobiet, pięknych, ponętnych i nakręcających galopującą narrację powieści naszego krzepiciela

7. Listy Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda. "Polskość służy do ciamkania. Czasem do szantażu, czasem jako śpiwór"
Fragmenty z książki „Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand. W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982”, Wydawnictwo Literackie 2017.

8. Remigiusz Mróz: Czytelnik z czytelnikiem zawsze się zrozumie - nawet jeśli jeden wielbi Joyce'a, a drugi Grishama
Jeśli jakakolwiek sfera może się obyć bez tak kategorycznych podziałów, to właśnie ta literacka. Ostatecznie przecież każdy podpisze się pod tym, co mówiła Szymborska - że czytanie to najpiękniejsza rozrywka, jaką ludzkość wymyśliła. Rozmowa z Remigiuszem Mrozem.

9. Żydzi, sąsiedzi, warszawiacy. Jak wyglądała stolica przed Zagładą? Magdalena Kicińska w "Studiu DF"
Zagłada to tylko kilka lat z kilkusetleniej obecności Żydów w polskiej historii. Gdyby wojna nie miała miejsca, to nadal byliby naszymi sąsiadami - mówi Włodziemierzowi Nowakowi Magdalena Kicińska. Rozmowa reporterów miałaby miejsce w Centralnej Bibliotece Judaistycznej, a nie jak dzisiaj w Żydowskim Instytucie Historycznym. Warszawskie ulice w wielu miejscach zachowały scenografię tamtego świata, chociaż nie ma już ludzi, którzy ją wypełniali. Magdalena Kicińska tworzy w silnym związku z tym kolejne po 'Pani Stefie' reportaże o ludziach, których los przerwał Holocaust. W planach reporterka ma biografię przedwojennej gwiazdy poezji Zuzanny Ginczanki oraz książkę reportaży będących komentarzami do kolaży Marcina Dziedzica, który umieszcza Żydów z przedwojennych fotografii na ulicach współczesnego miasta. Reaktywowany żydowski klub sportowy Makabi, meble pozostałe po wywiezionych do Treblinki i jedyna działająca synagoga - co zostało w Warszawie z prawie półmilionowej społeczności żydowskiej? 


10. Szekspir przebadany programem antyplagiatowym: "Makbet" i "Król Lear" inspirowane cudzym dziełem. "To przełom"
Badanie programem wykrywającym plagiaty - podobnym do tego, który spędza sen z powiek nieuczciwym studentom - wykazało, że dramaty Williama Szekspira były "inspirowane" rękopisem George'a Northa "A Brief Discourse of Rebellion and Rebels".

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 16-23.02.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 

1 komentarz:

  1. Bardzo interesujące linki.
    Szczególnie podobała mi się rozmowa z Magdaleną Kicińską.
    Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger