lutego 16, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (38)1. Poznaliśmy najpopularniejszych francuskich pisarzy 2017 roku!
Którzy francuscy pisarze cieszyli się we własnym kraju największą popularnością? Dziennik „Le Figaro” opublikował doroczne zestawienie najlepiej sprzedających się autorów. Na liście spore zawirowania.

2. Źli bohaterowie w książkach Dickensa częściej piją kawę, a dobrzy – herbatę. Przypadek czy świadomy zabieg?
Ekscentryczni i urzekający bohaterowie zaludniający karty książek Charlesa Dickensa nieustannie zapraszają się wzajemnie na herbatę. Jednak nie wszyscy ją piją. Brytyjska historyk żywności Pen Vogler w trakcie prac badawczych odkryła, że nikczemne postacie w powieściach słynnego Brytyjczyka wolą delektować się kawą.

3. Prestiżowe wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo. Ich "Zgubiona dusza" to jedna z najlepszych na świecie książek dla dzieci
"Zgubiona dusza" Tokarczuk (tekst) i Concejo (ilustracje) otrzymała wyróżnienie na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. BolognaRagazzi Award to jedna z najważniejszych nagród w branży dziecięcej literatury. 

4. Książki o trudnej miłości. 3 propozycje na walentynki
Więcej jest chyba pojedynczych reportaży o miłości i związkach niż całych książek reporterskich na ten temat. Z okazji walentynek napisałem o kilku książkach non-fiction, które przypominają, że historia miłosna zwykle nie kończy się zdaniem „i żyli długo i szczęśliwie”.

5. Przerabiać świat na książki
Bardzo ciekawa rozmowa z Małgorzatą Szczurek - redaktorką, tłumaczką, współtwórczynią i redaktorką naczelną wydawnictwa Karakter

6. Osobiste albumy ze zdjęciami Virginii Woolf zostały udostępnione w Internecie
Houghton Library, jedna z ponad siedemdziesięciu bibliotek należących do bibliotecznego systemu Uniwersytetu Harvarda, zdigitalizowała, a następnie udostępniła online osobiste albumy fotograficzne należące niegdyś do Virginii Woolf. Teraz wszyscy możemy oglądać pisarkę podczas prywatnych spotkań z rodziną, przyjaciółmi, na wakacjach, w salonie i przed domem, a także widzieć to, co ona widziała, przechadzając się po okolicy.

7. Kanadyjscy naukowcy przekonują: audiobooki pozwalają kierowcom lepiej skupić się podczas długiej, monotonnej trasy
Słuchanie audiobooków w trakcie jazdy samochodem może pomóc w zachowaniu koncentracji podczas długich podróży lub monotonnych dojazdów do pracy. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Guelph (Kanada).

8. Antyklerykał i feministka. Dwie książki, które powinni przeczytać współcześni Polacy
Wyrabiajcie w sobie nawyk krytycznego myślenia, namawiają nas Christopher Hitchens („Listy do młodego kontestatora”) i Rebecca Solnit („Mężczyźni objaśniają mi świat”). Katolicka, patriarchalna Polska szczególnie potrzebuje tego typu lektur.

9. Maszyna, na której Sylvia Plath napisała „Szklany klosz”, zostanie wystawiona na sprzedaż
21 marca w domu aukcyjnym Bonhams w Londynie zostanie wystawiona na licytację maszyna do pisania, na której Sylvia Plath stworzyła swoją autobiograficzną powieść „Szklany klosz”. Szacuje się, że przedmiot osiągnie cenę od 40 do 60 tysięcy funtów.

10. Xiao Bing napisała 10 tys. wierszy, wydała książkę i zezłościła chińskich poetów. Bo jest sztuczną inteligencją
Zanim chwyciła za pióro, przeczytała tysiące wierszy poetów doświadczonych przez los. Sama nie ma jednak żadnych życiowych doświadczeń. Czy autorka tomiku "Słońce straciło szklane okna" zniszczy poezję, jaką znamy, czy też okaże się prekursorką nowego nurtu?

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 09-16.02.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger