września 04, 2017

8 ciekawych wydarzeń literackich września


Oj dzieje się! We wrześniu warto zarezerwować trochę czasu nie tylko na festiwale literackie i targi książki, ale także znacznie mniejsze wydarzenia. W Warszawie proponuję Wam m.in. spotkania w Faktycznym Domu Kultury oraz cykl spotkań z Sylwią Chutnik. Zobaczcie wszystkie propozycje!

1. Do 10. września trwa festiwal „Opętani literaturą”
Podczas festiwalu odbędzie się m.in. spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicz. O nominowanych książkach opowiedzą ich autorzy i autorki: Anna Cieplak, Salcia Hałas, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aleksandra Wenglasz oraz Aleksandra Zielińska.
Ciekawie zapowiada się również festiwalowa dyskusja „Literatura bez kobiet?”, w której udział wezmą:  Anna Kałuża (moderatorka), Jerzy Jarzębski, Justyna Sobolewska i Anna Spólna.
W ostatnim dniu festiwalu, czyli 10 września odbędzie się Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i ogłoszenie werdyktu Kapituły.

2. Otwarcie sezonu jesiennego w Instytucie Reportażu
7 września o godzinie 19.00 Faktyczny Dom Kultury zaprasza na otwierającą sezon jesienny premierę nowego wydania książki Mariusza Szczygła "Kaprysik. Damskie historie". Fragmenty przeczyta Grażyna Barszczewska, a spotkanie z autorem poprowadzi Karolina Sulej. 
Po rozmowie odbędzie się projekcja filmu "Sklep przy głównej ulicy” z Idą Kamińską, której postać została przedstawiona w "Kaprysiku".


3. Festiwal „Stacja Literatura”
8 i 9 września odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Tegorocznej „Stacji Literatura” przyświecają hasła trzech najważniejszych tematów literatury - „Życie, miłość, śmierć”. Wydarzenia odbywać się będą w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00, a przed południem w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort, gdzie zaplanowano m.in. siedem Pracowni: biblioteczną, internetową, otwartą, pierwszej książki, twórczą, piosenki oraz przekładową.

4. Czytaj, nie czekaj: Kometa nad Doliną Muminków
14 września, w cyklu „Awantury o książki z Sylwią Chutnik”, odbędzie się spotkanie wokół „Komety nad Doliną Muminków" Tove Jansson.

5. Literacki Piknik nad Wisłą
16 i 17 września Bulwary Wiślane staną się miejscem spotkań z książkami, wystawcami oraz popularnymi i cenionymi autorami.
Godziny otwarcia: sobota 11.00-19.00, niedziela 11.00-18.00.

6. "Nie wszystko w życiu da się zamienić na śmieszne historyjki"
18 września o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki "Rzeczy,których nie wyrzuciłem".  Rozmowę z autorem poprowadzi Justyna Sobolewska.

7. Spotkanie z Joanną Kos Krauze i Aleksandrą Pawlicką
28 września o godz. 19.30 w Faktycznym domu kultury odbędzie się premiera wywiadu – rzeki z Joanną Kos Krauze. W spotkaniu z bohaterką książki weźmie udział także autorka - Aleksandra Pawlicka.

8. Niech żyje papier!
W dniach 30 września - 1 października odbędzie się czwarta edycja targów „Niech Żyje Papier!”. Na targach pojawią się producenci artykułów papierniczych i piśmienniczych, graficy i wystawcy branżowi. Nie zabraknie także warsztatów, dyskusji i rozmów z ekspertami.
Wydarzenie na fb >>

Zdjęcie: pixabay.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger