sierpnia 01, 2017

Literackie wydarzenia sierpniaFestiwale, święto reportażu, warsztaty, instalacje i nie tylko. Sprawdźcie co dzieje się w sierpniu - oto moje subiektywne TOP 5!

4-6.08 Kawiarnia Literacka na Off Festiwal w Katowicach
Wspólnota. To motyw przewodni wydarzenia, którego kuratorką jest w tym roku Sylwia Chutnik. Rozmowy o pisaniu, czytaniu, książkach, reportażach i wszystkich możliwych zjawiskach czytelniczych będą więc miały za cel zapomnienie o podziałach i skupienie się na tym, co łączy. Atmosfera wydarzenia będzie natomiast nawiązywała do atmosfery czytania w domu. W spokoju i wbrew codziennej szamotaninie. 

6.08 Otwarcie Łąki Leśmiana
Plenerowa instalacja inspirowana wierszem "Łąka" Bolesława Leśmiana to miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, muzyki, wziąć udział w warsztatach językowych, artystycznych czy zajęciach z jogi. Od 6 sierpnia do końca września Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na zielony skwer od strony ul. Lewartowskiego.
Łąkę Leśmiana tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi zostaną zasadzone kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający Łąkę będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka” z 1920 roku, które będą dostępne również w j. angielskim, przetłumaczone przez Mariana Chlabicza-Polaka.

13.08. Warsztaty Loesje
Loesje to międzynarodowa organizacja i sieć grup lokalnych, obecnych w ponad 30 różnych krajach świata, którą tworzy grupa wolnomyślicieli. Poprzez plakaty, publikacje i działania w przestrzeni publicznej wyrażają oni swoje opinie, których celem jest przekazanie inspirującego i pozytywnego przesłania. W sierpniu w Warszawie i w Krakowie Loesje zapraszają na bezpłatne warsztat y z kreatywnego pisania oraz redakcji (we wrześniu warsztaty odbędą się w Krakowie i we Wrocławiu).

17-20.08. Literacki Sopot
W tym roku festiwal „Literacki Sopot” odbędzie się już po raz szósty. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna. W czasie festiwalu, jak co roku, piękne zakątki Sopotu rozbrzmią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Celem jest oczywiście promocja literatury i czytelnictwa – tak wśród mieszkańców Trójmiasta jak i wśród odwiedzających Sopot turystów.

25-27.08. Miedzianka Fest
Miedzianka Fest to święto reportażu, które w tym roku odbędzie się po raz pierwszy. W programie między innymi spotkania autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, Kamilem Bałukiem, Cezarym Łazarewiczem, Mariuszem Szczygłem, Ewą Winnicką i Włodzimierzem Nowakiem. Filip Springer przeczyta „Miedziankę”, odbędzie się premiera komiksu o Miedziance i nie zabraknie spacerów po okolicy. W czasie festiwalu odbędą się także dwie zbiórki: będzie można wesprzeć finansowo remont kościoła w Miedziance oraz przekazać książki dla biblioteki szkolnej w Janowicach Wielkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger