stycznia 10, 2019

7 ciekawych okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (85)


Cotygodniowa garść okołoliterackich linków!

1. Co skrywa literackie bikini
Dlaczego o danej książce mówi się, że jest epokowym arcydziełem? Nieżyjący już prof. Aaron Levenstein zasłynął powiedzeniem, że statystyka jest jak kostium bikini. Pokazuje wiele, ale nie to, co najważniejsze. Autor tego bon motu zmarł w 1986 r., zanim jeszcze statystyka stała się poręcznym narzędziem w debatach. W dobie późnego kapitalizmu wszelkie podsumowania czy bilanse cieszą się ogromnym powodzeniem. Tak samo jest z listami bestsellerów. Tworzenie takich zestawień to ulubione zajęcie księgarzy, dziennikarzy i blogerów. A publikowane są one zarówno na łamach poważnych tygodników opinii, jak i w amatorskich serwisach czytelniczych. Zgodnie z tezą Levensteina oceny te mówią o książkach wiele, ale nie mówią najważniejszego.

2. Niezwykłe zdjęcia Simony Kossak [galeria]
Simona Kossak była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Jej zażyłość z leśnymi mieszkańcami jest zjawiskiem niewyjaśnionym i magicznym.

3. Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów POLITYKI w kategorii Literatura
Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji.

4. To, co najlepsze w 2018
Ten rok był dość przeciętny jeśli chodzi o poziom literatury. Natomiast był świetny jeśli chodzi o edytorstwo.

5. Autor "Tamtych dni, tamtych nocy": Gejostwo, żydostwo? To tylko metki. Nie wierzę ani w tożsamość seksualną, ani narodową
- Ku zdziwieniu aktorów okazało się, że brzoskwinia zaskakująco dobrze sprawdza się w czynnościach masturbacyjnych - opowiada André Aciman. Twórcę "Tamtych dni, tamtych nocy", według których powstał głośny film, a także "Ośmiu białych nocy" odwiedziliśmy w Nowym Jorku.

6. Osoby powyżej 65. roku życia czytają szybciej niż młodsi. Winne mogą być ekrany
Brytyjska firma optyczna Lenstore opublikowała wyniki badań, z których wynika, że osoby powyżej 65 roku życia czytają szybciej niż ludzie od nich młodsi. Przyczyna tego stanu rzeczy może leżeć w tym, że ci drudzy dużo więcej czasu spędzają przed ekranami.

7. Siedem książek Amosa Oza, które trzeba znać
W piątek 28 grudnia zmarł izraelski pisarz Amos Oz, autor wielu wybitnych książek, od lat uważany za jednego z głównych kandydatów do literackiego Nobla. Przedstawiamy 7 jego książek, które każdy powinien przeczytać.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger