stycznia 17, 2019

10 okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (86)



A w tym tygodniu aż 10 ciekawych, okołoliterackich materiałów z sieci - do czytania i słuchania. Polecam!

1. Piętnaście książek, których ekranizacje zobaczymy w 2019 roku
Oto 15 powieści, które w 2019 roku zobaczymy na wielkim ekranie. Zanim wybierzecie się do kin, koniecznie przeczytajcie książki, bo wiadomo „najpierw książka, później film”.

2. Władimir Sorokin: Dobra literatura to wysokiej jakości narkotyk. Sprawia, że na chwilę zapominasz, kim jesteś i co robisz
Świat się upraszcza. Mowa, maniery, ubiór. Wszyscy dziś wyglądają, jakby dopiero co wyszli z klubu fitness. Martwią się o zdrowie, a nie o swoje jestestwo - mówi Władimir Sorokin, rosyjski pisarz porównywany z Sołżenicynem, dla jednych prorok, dla drugich - oczerniający Rosję prowokator.

3. Na te książki polskich pisarzy czekamy w 2019 r. Springer, Tochman, Kicińska, Orliński...
Wielbiciele książek już mogą zacząć planować urlop. W 2019 r. nowości będzie dużo, zarówno od autorów uznanych, jak i mniej popularnych. Tochman pisze o Kambodży, Kącki o Oświęcimiu, Orliński o człowieku, który wymyślił internet, Monika Sznajderman o swoim miejscu na ziemi...

4. Prawdziwa historia oparta na dwóch bestsellerowych książkach. Film „Mój piękny syn” w kinach od 4 stycznia!
W piątek 4 stycznia do kin wszedł film „Mój piękny syn”, szczera i poruszająca opowieść o losach rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście „New York Timesa”. Obie książki trafią do sprzedaży 16 stycznia nakładem wydawnictwa Poradnia K.

5. Książki w 2019 roku - najgłośniejsze premiery ze świata. Houellebecq, Atwood, Littell, Ondaatje...
Kto ma książkowe zaległości, niech szybko je nadrabia, bo nadchodzą kolejne literackie hity. Wśród nich "The Testaments" - zapowiedziana niedawno przez Margaret Atwood kontynuacja "Opowieści podręcznej", czy "Serotonina", podobno najmroczniejsza powieść Michela Houellebecqa.

6. Co czytają Polacy? Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2018
Ogłoszono nominacje do 20. edycji Bestsellerów Empiku, a wśród nich aż 5 kategorii książkowych z tytułami, które w 2018 roku były najchętniej wybierane przez klientów sieci. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni już 13 lutego podczas uroczystej gali transmitowanej na żywo na antenie TVN.

7. 110-letnie chore drzewo nadawało się do ścięcia. Zrobili w jego pniu sąsiedzką bibliotekę
Mieszkanka Idaho wraz ze swoją rodziną była zmuszona do ścięcia wiekowego drzewa, które rosło przed posesją. Postanowiła jednak zachować jego pozostałość dla potomnych, a przy okazji uczynić pożytecznym dla otoczenia, przekształcając pień w przepiękną bibliotekę sąsiedzką.

8. Dziewięć najlepszych książek non-fiction 2018 roku
To był średni rok w literaturze faktu, ale to nie oznacza, że w ostatnich dwunastu miesiącach nie mieliśmy okazji czytać książek dobrych, ważnych i wyjątkowych. Oto mój autorski wybór najlepszych książek, jakie czytałem w 2018 roku.

9. Sekta. Pułapka dla zagubionych. Debiutantka w Radiu Książki
Gościem Michała Nogasia w pierwszym tegorocznym wydaniu Radia Książki jest Katarzyna Pochmara-Balcer. Jej powieść "Lekcje kwitnienia" została uznana - przez krytyków i dziennikarzy zajmujących się literaturą - za jeden z najlepszych debiutów roku 2018 w polskiej prozie.

10. Czytanie non-fiction (5): Koszula z pokrzyw
„Dom z dwiema wieżami” to z pewnością jedna z najlepszych niefikcjonalnych książek 2018 roku; nie wiem, czy nie najlepsza. Zaremba-Bielawski przestawia w niej opowieść o swojej rodzinie – o spotkaniu rodziców krótko po wojnie, swoim dorastaniu w siermiężnym PRL-u i wyjeździe z braćmi, matką i babką do Szwecji w 1968 roku. W drugiej części książki cofa się dalej w przeszłość, pokazując młodość dziadka Izaaka, jego pracę sędziego, dzieciństwo matki w żydowskiej rodzinie inteligenckiej, przeżycia ojca z I wojny światowej, kampanii 1919 przeciwko Ukraińcom i wojny bolszewickiej. Najwięcej miejsca poświęca jednak doświadczeniom wojennym rodziców, odtworzeniu tego, o czym nigdy ze sobą nie rozmawiali, o czym także bardzo rzadko i skąpo opowiadali synom.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger