listopada 09, 2018

8 naprawdę ciekawych okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (76)


1. Holocaust łapie za serce
Kicz  Holocaustu pojawia się dzisiaj nie tylko w powieściach, ale i w literaturze non-fiction – dotyczy w równym stopniu niedawno wydanych opowieści ocalonych świadków, jak i utworów całkowicie fikcyjnych. O ile jednak nie odczuwamy dyskomfortu, wskazując kicz w powieści o Zagładzie, o tyle krępuje nas odkrycie kiczu w relacjach świadków czy w utworach powstających na podstawie ich biografii.

2. Literatura ambientowa – nowy gatunek, który może zrewolucjonizować czytanie w epoce cyfrowej?
Uniwersytety Bath Spa, Birmingham i Zachodniej Anglii pracują wspólnie nad nową koncepcją literatury, która wykorzystuje współczesne technologie do wzbogacenia doświadczenia, jakim jest czytanie. Tak oto narodziła się literatura ambientowa, która ma szansę zyskać popularność na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach przenośnych.

3. Ciała obce w pochwie
Kobiety w „Ginekologach” Jürgena Thorwalda są ludźmi, a nie mięsistą tkanką otaczającą cebulę wciśniętą w waginę. Inaczej wygląda to w wydanych niedawno „Ginekologach” Izy Komendołowicz.

4. Dziesięć najgorętszych książek tej jesieni. Ferrante, Szczygieł, Małecki, Rejmer, Hockney...
Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdziliśmy, korzystając z pomocy redakcji „Książek. Magazynu do Czytania”.

5. Kryminały i thrillery na jesień
Jesienią ciągnie mnie do kryminałów, ale w tym roku albo wyjątkowo wybrzydzam, albo nie mam szczęścia - nie udało mi się przeczytać żadnego, który by mnie w pełni zadowolił. Żaden nie okazał się też całkowitym rozczarowaniem, więc ostatecznie nie było aż tak źle, ale przyznam, że nadal czekam na coś, co spodoba mi się bez zastrzeżeń.

6. Naukowiec na Antarktydzie dźgnął kolegę nożem, bo ten zdradzał mu zakończenia książek
Naukowiec wchodzący w skład rosyjskiej ekipy badawczej na Antarktydzie został oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna dźgnął swojego kolegę nożem, ponieważ miał dość, że ten wciąż zdradzał mu zakończenia książek.

7. Etgar Keret. Historia prawdziwa
Etgar Keret pierwsze opowiadanie napisał podczas obowiązkowej służby wojskowej. Rury powstały po tym, jak jego przyjaciel popełnił samobójstwo na nocnej warcie. To Keret znalazł na podłodze bezwładne ciało w kałuży krwi. Jakiś czas później – na dyżurze w tym samym pomieszczeniu – wymyślił wehikuł umożliwiający przejście do innego, lepszego świata. Wchodźcie, zapraszam.

8. Kristina Sabaliauskaité: W romantycznych powieściach historycznych piękna kobieta była porywana, odbijana i stawiana na ślubnym kobiercu jako zdobycz
Spytano mnie kiedyś, czy bohaterki "Silva rerum" są wyzwolone. Unikam takich określeń, bo w czasach, które opisuję, nie znano ich. Nie powinniśmy do ówczesnej rzeczywistości przykładać dzisiejszego słownika.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger