października 04, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (71)


1. Za kilka lat wiersze Herberta, Miłosza i Szymborskiej nie będą zrozumiałe
Większość młodzieży, nauczycieli, studentów nie jest zainteresowana dodatkowym wysiłkiem. Chcemy pomóc tym, którym zależy. To oferta dla elity – mówi Józef Maria Ruszar, filolog i filozof, twórca Warsztatów Herbertowskich.

2. Koniec „Zeszytów Literackich”. W grudniu 2018 roku ostatni numer kwartalnika
Kierownictwo kwartalnika „Zeszyty Literackie” zapowiedziało, że czasopismo znika z rynku, a ostatni numer pojawi się w sprzedaży w grudniu 2018 roku. Powodem zamknięcia tytułu są kłopoty finansowe, na łamach „Zeszytów Literackich” publikowali m.in. Stanisław Barańczak, Josif Brodski, Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert.

3. Czy wśród powstańców warszawskich byli geje? Na sto procent. Czy uprawiali seks? Przecież byli normalni!
W Milanówku jest ponad 5 tysięcy teczek z informacjami o gejach przed wojną. Stamtąd zaczerpnąłem historię Polaka Bladego Piotrusia i Żyda Chaimka, gejów, którzy współżyli z mężczyznami poznawanymi na pl. Trzech Krzyży, a potem ich szantażowali.

4. Jean-Claude Arnault skazany na dwa lata za gwałt. Sprawa, która zniszczyła Literacką Nagrodę Nobla
72-letni fotograf, mąż członkini Akademii Szwedzkiej - gremium, które przyznaje Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - został skazany na dwa lata więzienia za gwałt. Jego przestępstwo ujawnił dziennik "Dagens Nyheter".

5. Klient wygrał w loterii księgarnię. Teraz sam będzie sprzedawał książki
Walijska para księgarzy postanowiła udać się na wcześniejszą emeryturę, a swoją księgarnię oddać w drodze losowania jednemu z klientów. Szczęściarzem okazał się pochodzący z Holandii 30-letni Ceisjan van Heerden. Teraz on sam będzie mógł sprzedawać książki.

6. Ruszyły zdjęcia do serialu o Chyłce na podstawie książek Remigiusza Mroza. Znamy obsadę
We wrześniu ruszyły zdjęcia do ekranizacji książek Remigiusza Mroza o słynnej mecenas Joannie Chyłce. Na zlecenie TVN powstaje siedmioodcinkowy serial na podstawie powieści „Zaginięcie”. Premiera została zaplanowana na połowę listopada. Rolę głównej bohaterki zagra Magdalena Cielecka.

7. Elle Fanning i Ben Foster w ekranizacji „Galveston”. Zobacz zwiastun filmu na podstawie powieści Nica Pizzolatta
Na tę produkcję czekają z pewnością wielbiciele Nica Pizzolatta. Zanim amerykański autor związał się z branżą filmową i stworzył serial „True Detective”, zajmował się pisaniem prozy.  Jego jedyna powieść, „Galveston”, doczekała się wreszcie ekranizacji. W sieci pojawił się właśnie pełny zwiastun filmu.

8. Fajna akcja!
Masz niepotrzebne Ci książki? Chcesz wesprzeć nimi innych? Zamów naszego darmowego kuriera i przekaż literaturę na projekt www.poczytajmi.pl.

9. 30 lat różnicy. Wielka i trudna miłość Osieckiej i Giedroycia
"On ją uwodzi. A ją uwodzi to, że ona uwiodła jego. Cecha narcyzów - uwodzi ich to, że oni uwodzą. Kochają się w tym, że potrafią kogoś wyjątkowego zdobyć". Rozmowa z Manuelą Gretkowską, pisarką, autorką książki "Poetka i książę" o miłości Osieckiej i Giedroycia

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger