września 13, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (68)Akcje, teksty, audycje radiowe i wideo. Do poczytania, posłuchania, obejrzenia i wzięcia udziału. Dużo dobra!

1. Ostatnie dni zrzutki na nowy „sklep z książkami” dla pana Włodka

2. Jadłonomia Marty Dymek. O kuchni roślinnej w Radiu Książki
Marta Dymek przyznaje, że nigdy - z wielu powodów - nie lubiła mięsa. Kiedy nadszedł więc czas, że mogła już sama próbować przygotowywać dla siebie posiłki, zaczęła zgłębiać tajniki kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Krok po kroku nabywała wiedzę, poznawała przepisy, by w końcu - jak sama mówi w rozmowie z Michałem Nogasiem - stać się kucharką, która może pomagać innym zmienić dietę.

3. Bonda, Brejdygant, Guzowska i inni w nowym serialu opowiedzą nam o zbrodni
"Opowiem ci o zbrodni" to nowy, sześcioodcinkowy serial dokumentalny, w którym znani autorzy powieści kryminalnych opowiedzą o prawdziwych zbrodniach. Na ich podstawie powstały też inspirowane wstrząsającymi faktami opowiadania. Premiera serialu 17 października.

4. Daleko od szosy, czyli przyrodopisarstwo
Dorastałam w miejscu, gdzie krzaki i drzewa rosły po horyzont. Wróbel czy sikorka? Buk a może dąb? Całą wiedzę na temat przyrody otrzymałam w pakiecie zaraz po urodzeniu. Trochę jak z dwujęzycznym dzieckiem. Nauka bezwiedna i najbardziej efektywna. Rozlewisko w środku lasu, ruiny dawnej wioski, polany pełne konwalii i prawdziwków – ależ proszę bardzo! Każdą z dróg prowadzącą do tych miejsc, znałam na pamięć i do teraz potrafię odtworzyć ich topografię, choć już dawno wyprowadziłam się z rodzinnej wioski. Nigdy nie miałam lęku przed przyrodą. Jej obecność była dla mnie i jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że trudno było mi sobie wyobrazić, że ktoś chciałby o niej pisać. Ale być może rację ma Adam Robiński, autor świetnych „Hajstrów”, który podczas spotkania w Miedziance mówił o tym, że do przyrodopisarstwa trzeba dorosnąć. A poza tym nie ma co się oszukiwać – ciekawsze zawsze jest to co poza nami, egzotyka. W moim przypadku na chwilę w centrum uwagi znalazło się miasto.

5. Pięć najlepszych książek na koniec lata
Zanim nas dopadnie melancholia końca lata i wszyscy będziemy czytać opowiadania Iwaszkiewicza. Albo też zanim dopadnie nas biegunka wydawnicza towarzysząca jesieni i targom książki, do lektury poleca się najlepsze książki, które ostatnio się ukazały.

6. Liczenie słupków, czyli co się klika najlepiej
Cyzelujemy tekst, by jak najlepiej opowiadał o książce, która zrobiła na nas piorunujące wrażenie, i jak najskuteczniej zachęcił innych do sięgnięcia po recenzowane dzieło. Dobieramy starannie cytaty, stopniujemy przymiotniki, sięgamy wyżyn argumentacji pewni sukcesu i tłumów blokujących serwer, żeby naszą recenzję przeczytać. Tymczasem tłumy czytelników (i, nie ukrywajmy tego, również wszelkich spamerskich botów) kierują się w zupełnie niespodziewane rejony naszego bloga, ku tekstom o książkach mniej spektakularnych, bardziej przykurzonych czy wręcz zaskakujących.

7. "Pan Tadeusz” XXI wieku. Zaskakujący remake dzieła Mickiewicza
Joanna Pawłowska to polonistka, która od wielu lat uczy języka polskiego w szkole. Doświadczenie nauczyło ją, że niezrozumienie tekstu wśród nastolatków powoduje brak zaangażowania w czytanie. Postanowiła zatem zrobić coś, czego nie podjął się nikt wcześniej – przełożyła dzieło Mickiewicza na język współczesny.

8. Dlaczego mimo starań wciąż nam nie wychodzi? Nowak pyta Olszewskiego o perspektywy dla polskich miast
Coraz więcej włodarzy miast, zarówno dużych, jak i mniejszych, kładzie nacisk na jakość życia, nawet kosztem większych inwestycji. Niestety kończy się ostatnia tak dobra dla nas unijna perspektywa finansowa. Jak poradzą sobie samorządy, gdy kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony? Włodzimierz Nowak zapytał o to Michała Olszewskiego, autora książek 'Najlepsze buty na świecie', 'Upał' czy 'Zapiski na biletach'. Jakie perspektywy widzi dla polskich miast? Co przeszkadza im się rozwijać? I dlaczego tak bardzo interesuje go infrastruktura?

9. Znamy 7 finalistów nagrody Nike. Wicha, Bikont, Grynberg, Sołtys, Lipska, Bonowicz, Kronhold
Trzy tomy poezji, trzy prozy, jedna biografia i żadnej powieści w finale nagrody Nike 2018. Laureata lub laureatkę poznamy w niedzielę 7 października.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger