maja 16, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (51)1. Książki i filmy o pracy - 5 propozycji
Tematem trzeciego numeru „Non/fiction. Nieregularnika reporterskiego" jest praca. We wstępie redaktorki zadają wszystkim autorom i autorkom numeru trzy pytania: 1) Praca to… (dokończ zdanie); 2) Kim chciałaś(-eś) zostać kiedy byłaś(-eś) dzieckiem?; 3) Ważna dla Ciebie książka / film wokół tematu pracy.  To ostatnie pytanie zainspirowało mnie do napisania tego tekstu.

2. Siedemnastego maja ruszają 9. Warszawskie Targi Książki
Warszawa w maju stanie pod znakiem książek i czytania! Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak zapowiadają się 9. Warszawskie Targi Książki, jedno z największych międzynarodowych wydarzeń tej branży w Polsce, które rozpocznie się 17 maja.

3. Ian McEwan pomógł synowi napisać esej na temat własnej książki. Pracę oceniono na 3+
Jeśli musisz przygotować do szkoły wypracowanie na temat jakiejś powieści, to pamiętaj, że ostatnią osobą, którą należy prosić o wskazówki, jest sam autor. Przekonał się o tym syn laureata Nagrody Bookera, Iana McEwana. Pomoc w interpretacji książki na niewiele się zdała, o czym świadczy niska ocena wystawiona przez nauczyciela.

4. Piotr Mitzner: W reportażu drażnią mnie klisze, epatowanie, efekciarstwo. Rozmowa z przewodniczącym jury Nagrody Kapuścińskiego
Wiem, że są nałogowi czytelnicy reportażu, i bardzo takich szanuję, ale dla mnie współczesny reportaż w bardzo dużych dawkach bywa męczący i trudny. Bo męczący jest chyba nasz współczesny świat.

5. "Moja najdroższa" Gabriela Tallenta, czyli perwersyjna powieść dla młodzieży. Czy pedofil może być seksowny?
"Mojej najdroższej" Gabriela Tallenta nie da się zrecenzować bez spojlerów. Główna niespodzianka tego światowego bestsellera jest jego największym marketingowym wabikiem - skoro zabieracie się do lektury tej recenzji, i tak już pewnie wiecie, o co chodzi. Tak, bohaterką jest 14-latka gwałcona przez ojca.

6. Redaktorzy książek wreszcie docenieni! Ustanowiono Nagrodę Wielkiego Redaktora
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. To pierwsze w Polsce wyróżnienie dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy.

7. "Dobrze, jeśli w kochaniu się uczestniczy język". Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w Centrum Premier
Czy polszczyzna sprzyja miłosnym wyznaniom, czy można szaleć za Fafikiem i czym uwodzą imiesłowy przysłówkowe uprzednie - o tym opowiadali w siedzibie "Wyborczej" językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i psycholożka dr Lucyna Kirwil, prywatnie małżonkowie.

8. Krzysztof Komeda według Grzebałkowskiej. Solidna reporterska opowieść była bardziej potrzebna niż kolejna biografia
Magdalena Grzebałkowska, autorka bestsellera "Beksińscy. Portret podwójny", w nowej książce opisuje życie i śmierć największego polskiego jazzmana. "Komeda. Osobiste życie jazzu" to obraz pionierskich czasów jazzu i relacji między Krzysztofem a jego żoną Zofią, dwojgiem osób kluczowych dla tamtej epoki.
Czytaj dalej >>

9. Po pierwsze – wiersze
Za nieco ponad miesiąc zostanie przyznana Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Nominowano 5 tomików z ponad 200 napisanych w języku polskim i wyłoniono jedną laureatkę za tom poetycki napisany w języku obcym. Jest nią Linn Hansen i jej „Przejdź do historii” w przekładzie niezawodnej Justyny Czechowskiej.

10. Pierwsza przyjaźń, pierwszy romans, pierwsze śledztwo. Polecamy najlepsze powieści dla młodzieży tej wiosny
Kiedy słowo "kocham" pojawia się na pierwszej stronie OŚMIOKROTNIE, raczej nie oczekujmy thrillera. Ale czy romans dla młodzieży, który właśnie zaczynamy czytać, może być dobry? Polecamy 6 starannie wybranych powieści young adult, które niedawno zadebiutowały w księgarniach.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 11-18.05.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger