kwietnia 20, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (47)



1. Księgarnie ważniejsze niż życie. "Bywam kimś, kto walczy z wiatrakami"
Koncert Marcina Świetlickiego w antykwariacie, speed dating z pisarzami (np. z Zygmuntem Miłoszewskim czy Anną Dziewit-Meller), YouTube party z Łukaszem Orbitowskim i silent disco w księgarni. Tak wyglądała pierwsza edycja Weekendu Księgarń Kameralnych w 2016 roku, na początek organizowanego tylko w Warszawie. Rok później akcja zapoczątkowana przez Annę Karczewską rozlała się po 70 księgarniach w innych miastach Polski. Trzecia edycja – 20-23 kwietnia.

2. Biurka polskich pisarzy: Zyta Rudzka
Zyta Rudzka. Pisarka i dramatopisarka. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat „Zimny Bufet” oraz Nagrody Stanisława Piętaka za debiut prozatorski „Białe klisze”. Przekładana na wiele języków. Jej sztuka „Cukier Stanik” zdobyła Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston, a wystawiona w Wiedniu w 2017 roku pt. „Zucker Büstenhalter” została uznana za znakomitość przez prestiżowy tygodnik „Falter”. Autorka takich powieści, jak „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia".

3. Michał Rusinek: Jak zostać pisarzem i odnieść sukces. Garść światłych porad
Ilość porad internetowych oraz drukowanych poradników dotyczących tego, jak zostać pisarzem, wskazuje na ogromne zainteresowanie tym zawodem. To dość zdumiewające w kraju, w którym tak niewiele osób czyta, a więc i - siłą rzeczy - niewielu kupuje książki.

4. Zyta Rudzka w Radiu Książki o swojej nowej powieści "Krótka wymiana ognia"
Choć mamy dopiero pierwszą połowę kwietnia, już dziś jest jasne, że będzie to jedna z najważniejszych polskich książek tego roku. Niewielka, napisana krótkimi zdaniami i znakomita.

5. Jeanette Winterson pisze własną wersję „Frankensteina”
Po „Przepaści czasu”, która była współczesnym spojrzeniem na „Zimową opowieść” Szekspira, Jeanette Winterson wzięła się za przerobienie kolejnego arcydzieła literatury. Tym razem brytyjska pisarka sięgnęła po „Frankensteina” Mary Shelley.

6. Szefowa Akademii Noblowskiej zmuszona do odejścia. Skandal seksualny zagraża prestiżowi nagrody
Poważny kryzys w Akademii Szwedzkiej. Mężczyzna blisko związany z Akademią został oskarżony o molestowanie, członkowie rezygnują, a przewodnicząca odchodzi wbrew własnej woli.

7. Ponad 170 nawiązań do utworów Stephena Kinga na jednej ilustracji. Znajdź wszystkie
W bogatym dorobku Stephena Kinga obejmującym ponad 50 powieści i blisko 200 opowiadań znajdziemy wiele zapadających w pamięć scen i postaci. Wydawałoby się, że nie sposób zmieścić tego na jednej ilustracji, a jednak pewnej osobie udało się dokonać niemożliwego.

8. „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Phoenixem – ekranizacja noweli Jonathana Amesa od piątku w kinach
Nowy film reżyserki „Musimy porozmawiać o Kevinie” wchodzi do kin 13 kwietnia. Lynne Ramsay ponownie sięgnęła po literaturę. „Nigdy cię tu nie było” to pełen pasji i gniewu thriller, który zwraca uwagę precyzyjnie skonstruowaną intrygą, mistrzowską grą Joaquina Phoenixa i hipnotyzującą muzyką Jonny’ego Greenwooda z Radiohead.

9. Olga Tokarczuk w finałowej szóstce nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera!
Olga Tokarczuk ma coraz większą szansę na zdobycie Międzynarodowej Nagrody Bookera. Angielskie wydanie powieści „Bieguni” zakwalifikowano do finałowej szóstki książek, spośród których zostanie wybrana ta najlepsza, która otrzyma statuetkę.

10. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz o swojej nowej książce: To jest ważna historyczna książka o... teraźniejszości
"Młodzi, którzy brali udział w wydarzeniach 1968 r., już nigdy nie stali z boku, angażowali się społecznie. Zostawali senatorami, posłami, ministrami, podobnie jak Bogdan Borusewicz". O swojej nowej książce "1968 Czasy nadchodzą nowe" opowiadają jej autorzy Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz.

11. Jak się narodził Superman. Wojna komiksów: Marvel kontra DC
Nawet w dziale kreatywnym DC pracownicy musieli być pod krawatem, kiedy wymyślali teksty do dymków i inne elementy swoich dzieł.

12. Ukazał się nowy numer kwartalnika NON/FICTION

13. Kinga Duni czyta: Smutne „To” i śmieszna czeska gra
Chłopcy zadają kolejnym dziewczynom zagadkę. Te, które w kolejnych próbach zgadywania sobie nie radzą, muszą się rozbierać. Z czasem zabawa staje się coraz bardziej upokarzająca i okrutna. Kinga Dunin czyta „Spadek” Vigidis Hjorth, „Szpadel” Lize Spit, „Niemożliwą fortecę” Jasona Rekulaka i gra w czeską grę „Chuchel”.


*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 07-13..04.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Emily Marie / Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger