lutego 08, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (37)1. Margaret Atwood o #MeToo, dyskryminacji i "Opowieści podręcznej": "Mówiono mi, że piszę tak dobrze jak mężczyzna"
Przed kilkoma tygodniami Atwood została skrytykowana - przede wszystkim w mediach społecznościowych - za to, że broniła jednego z wykładowców Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, który został bez procesu zwolniony z powodu oskarżeń o molestowanie seksualne. Pisarka powiedziała wtedy, żeby nie rozpoczynać "polowania na czarownice". „W przeszłości wymierzanie sprawiedliwości na podstawie oskarżeń prowadziło albo do ustanowienia nowego lepszego porządku, albo do nowych form opresji” – tłumaczyła. 
W wywiadzie udzielonym "Variety" jeszcze raz odniosła się do kwestii #MeToo. - To symptom czegoś większego, tak jak gorączka jest objawem choroby. Ta akcja powinna służyć jako alarm, a nie być rozwiązaniem problemu - uważa pisarka.

2. Pięć świetnych książek o himalaist(k)ach. Fascynują i pomagają zrozumieć ich pasję
Pasja, dla której ludzie są w stanie ryzykować własne życie, nieustannie budzi kontrowersje. Opowieści tych, którzy pokochali góry bardziej niż cokolwiek innego, odpowiadają jednak na chociaż niektóre z naszych pytań. Warto więc przeczytać o tym, co tam przeżyli i dlaczego później nie byli już w stanie bez tego żyć.
Tekst, który napisałam dla ofeminin.pl

3. Bo ta książka mi się podoba!
W niepamięć odeszły już czasy autorytetów krytycznoliterackich, sążnistych omówień tekstów, intrygujących odczytań i wielkich sporów. Literatura to dziś potężny rynek, na którym rządzą polecenia, notki, blurby i rankingi.
Czym zajmuje się dziś krytyka literacka i czy nadal jest użyteczna? Kto jej potrzebuje? Autorzy i autorki? A może czytelnicy i czytelniczki? Co ją zastępuje? Skąd wiemy, że książki są „dobre”?
O współczesnej krytyce literackiej piszą m.in. Sylwia Chutnik, Anna Marchewka i Inga Iwasiów

4. Lucia Berlin, autorka "Instrukcji dla pań sprzątających", powiedziała: "Wszystko, co piszę, jest autobiograficzne". Aż strach w to wierzyć
Surfuje między światłem i ciemnością. Pije i kocha na umór. Ma trzech mężów i czterech synów, wciąż się przeprowadza. Pisze olśniewające opowiadania, świat usłyszy o nich po jej śmierci

5. Jedenaści wskazówek, dzięki którym zaparzysz idealną herbatę, według George’a Orwella
Nie ma to, jak zacząć dzień od filiżanki dobrej herbaty. Ale jak przyrządzić ją właściwie? Wielkim miłośnikiem angielskiej kuchni, a co za tym idzie – również picia herbaty, był George Orwell. Nazwał ją „jedną z podpór cywilizacyjnych” swego kraju. 12 stycznia 1946 roku pisarz opublikował nawet na łamach gazety „Evening Standard” zestaw wskazówek, które należy uwzględnić, jeśli chce się przygotować idealny napój. Choć zdawał sobie sprawę, że nie wszyscy podchodzą do picia herbaty podobnie do niego, a co najmniej cztery punkty mogą zostać uznane za „bardzo kontrowersyjne”, sam ściśle przestrzegał poniższych zasad.

I na deser (np. do herbaty):

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 03.02-09.02.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: pixabay.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger