stycznia 12, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (33)


1. Kilka wartych uwagi pozycji poruszających tematykę kobiet
Rok 2017 dostarczył nam kilka wartych uwagi pozycji poruszających tematykę kobiecej siły, ale też bezsilności i nieustającej potrzeby walki o swoje prawa. Postanowiłam zacząć rok od zebrania paru takowych pozycji w jedno miejsce i przypomnieć o ich wadze oraz różnorodności formy. Ponieważ o nierównościach można i trzeba rozmawiać nieustannie, a można to robić za pomocą opowiadań, esejów, ognistych przemówień, komiksu czy zaczynając już od najmłodszych lat pomagać budować poczucie własnej wartości u dziewczynek w literaturze młodzieżowej i dziecięcej.

2. Książki najchętniej wybierane przez kupujących w Empiku
Znamy listę książek najchętniej wybieranych przez Polaków. Największe hity ubiegłego roku zostały nominowane do Bestsellerów Empiku 2017 – po pięć tytułów w każdej kategorii. Lista powstała w oparciu o ponad 30 milionów transakcji dokonanych przez klientów sieci. Które książki cieszyły się największą popularnością?

3. Najbardziej wyczekiwane książki 2018 r. Tokarczuk, Barnes, Szejnert, Saunders, Grzebałkowska i... Masłowska
Najbardziej enigmatyczną zapowiedzią książkową na ten rok jest nowa powieść Doroty Masłowskiej, o której wiemy tylko, że ukaże się w Wydawnictwie Literackim. A oto dziesięć innych pozycji, o których wiemy ciut więcej.

4. Gombrowicz gra w szachy na radomskim deptaku. W centrum miasta stanęła rzeźba pisarza
Przy ulicy Żeromskiego w Radomiu stanęła zapowiadana od kilku miesięcy rzeźba przedstawiająca Witolda Gombrowicza skupionego nad partyjką szachów. Jest to element prowadzonej od kilku lat kampanii informującej o związkach pisarza z miastem. 

5. Literacki Paszport Polityki powędrował do Marcina Wichy
Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych.

6. 2017 rokiem superbohaterek
W przestrzeni publicznej coraz częściej można słyszeć dumne, mocne i rozsądne feministyczne głosy. Popularne stały się hasztagi #girlpower i #fightlikeagirl, sieciówki sprzedają koszulki z napisem Future is female, a na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku pojawiło się wiele książek celebrujących kobiecą siłę. Wybrałyśmy kilka, które zrobiły na nas szczególne wrażenie:

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 06.01-12.01.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!


Zdjęcie: pixabay.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger