listopada 06, 2017

Co, gdzie, kiedy? Literackie wydarzenia listopada


Targi Książki oraz Festiwal Conrada już za nami. Choć literacko listopad jest zdecydowanie spokojniejszy od października, to nadal będzie co robić.

Przede wszystkim w listopadzie możemy wpaść na kilka ciekawie zapowiadających się wieczorów autorskich. Ponadto osoby 60 plus mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów „Twórcze pisanie”. A najmłodsi, w ramach festiwalu „Sputnik”, wziąć udział w spotkaniu „Czułe czytanki”. To wszystko w Warszawie. Zobaczcie szczegóły wszystkich siedmiu wybranych przeze mnie wydarzeń.

1. Co? Księgarnia Marzeń z Marcinem Kwaśnym
Gdzie? Księgarnia Stentor, przy Bażantarni 11, Warszawa
Kiedy? 8 listopada
Od organizatorów: Księgarnia Marzeń Fundacji Legalna Kultura po raz kolejny rusza w podróż po Polsce! Już 8 listopada spotkamy się w Księgarni Stentor, aby rozpocząć lekturę książki „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova (przeł. Tomasz Grabiński, wyd. Książkowe Klimaty), której fragmenty przeczyta Marcin Kwaśny. Aktor znany m.in. z desek Teatru Polskiego w Warszawie oraz filmu „Historia Roja” odwiedzi naszą księgarnię po raz drugi 23 listopada. 
„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova to jedna z najciekawszych słowackich książek ostatnich lat, uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką oraz Nagrodą Czytelników największego słowackiego dziennika „SME”. W 2014 roku książka została potrójnym zwycięzcą Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" - dla autora, tłumacza oraz nagrodę publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Akcja książki rozgrywa się w 1938 roku, na basenie w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki.
Marcin Kwaśny jest aktorem teatralnym i filmowym. Znany między innymi z ról Marcina Wilczyńskiego w kultowym filmie „Rezerwat”, którego był równocześnie współscenarzystą oraz roli Romana Dziemieszkiewicza w filmie „Historia Roja”. Związany z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie występuje między innymi w spektaklach: „Król Lear” Szeksipra, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Thermidor” Stanisławy Przybyszewskiej.
Małe, niesieciowe księgarnie to dziś w Polsce gatunki zagrożone wyginięciem. Niezależne księgarnie są nie tylko punktami sprzedaży książek, lecz także centrami kultury, prowadzonymi często przez ludzi z pasją, którzy potrafią pomóc w wyborze lektury. Mobilna Księgarnia Marzeń, wspiera takie miejsca, odwiedzając wybrane księgarnie. W każdej z nich odbywają się dwa spotkania - na pierwszym znani aktorzy lub lektorzy czytają fragmenty wybranej przez czytelników powieści. Przez kilka tygodni uczestnicy spotkań indywidualnie kontynuują lekturę, która kończy się na drugim wspólnym czytaniu. Do tej pory odbyły się czytania w księgarni we Włocławku i Płocku, 
Informacje o projekcie można znaleźć na stronie >>

2. Co? Spotkanie wokół książki „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”
Gdzie? Faktyczny Dom Kultury, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12, Warszawa
Kiedy? 9 listopada w godzinach 19:00 - 20:30
Od organizatorów: Kim jest „prawdziwy Taj"? Co to znaczy, że kobieta ma być „jak porządnie złożony materiał”? O Tajlandii innej, niż znamy ją z wakacyjnych folderów opowie Urszula Jabłońska, autorka książki „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”.
Fragmenty książki przeczyta Renata Dancewicz
Prowadzenie: Karolina Sulej

3. Co? „Czułe czytanki” ramach „Małego Sputnika”
Gdzie? Czuły Barbarzyńca w Nowym, Madalińskiego 10/16, 02-513 Warszawa
Kiedy? 12 listopada godzina 13.00
Od organizatorów: „Czułe czytanki” to organizowany w księgarni „Czuły Barbarzyńca” cykl niedzielnych spotkań z dziećmi, podczas których na głos czytane są fragmenty wybranej książki dla dzieci. Na spotkaniach wokół książki, organizowane są również różne gry, zabawy i inne ciekawe zajęcia. W ramach „Małego Sputnika” gościem „Czułych czytanek” podczas tej edycji będzie książka „Dziewczynka z przyszłości”. Jest to powieść z cyklu opowieści o dziewczynce z XXI wieku. Wspólnie z Alicją przeżywamy wiele niezwykłych przygód na Ziemi i w Kosmosie. Dzieło z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia autorstwa Kira Bułyczowa przenosi nas w fantastyczny klimat dwudziestopierwszowiecznego świata.

4. Co? Twórcze czytanie. Warsztaty dla osób 60+
Gdzie? Przystanek Książka, ul. Grójecka 42, Warszawa
Kiedy? 14 listopada – 28 listopada
Od organizatorów: Lubisz rozmawiać o książkach? Masz 60 lub więcej lat? Weź udział w twórczym czytaniu.
Na spotkaniach będziemy dyskutować o książkach i wybranych krótszych tekstach. Zastanowimy się nad tym, czym jest „dobra literatura”, przyjrzymy się różnym gatunkom literackim, klasyce, nowościom i modom literackim. Sprawdzimy, czy łatwo zostać książkowym recenzentem i ułożymy listę „książek najważniejszych”. Porozmawiamy o ulubionych pisarzach, literackich hochsztaplerach i bestsellerach. Poszukamy najlepszych pierwszych zdań, zakończeń i tytułów. A to wszystko przy kawie i cieście :)
Zajęcia odbędą się 14 listopada, 21 listopada i 28 listopada w godz. 12.00-15.10 w bibliotece Przystanek Książka przy ul. Grójeckiej 42 w Warszawie.
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona): przystanek@bpochota.waw.pl, tel. 22 822 38 06 lub w siedzibie biblioteki w godzinach otwarcia.
Każde spotkanie będzie trwało ok. 3 godzin. Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne na zajęciach, słodki poczęstunek, owoce, kawę, herbatę i zimne napoje. 
W grudniu wszystkich uczestników warsztatów zaprosimy na dodatkowe spotkanie z udziałem Gościa Specjalnego.
Zajęcia odbywają się w ramach piątej edycji projektu PISZEMY+ współfinansowanej ze środków otrzymanych od Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Więcej informacji na stronie >>

5. Co? Spotkanie z Pawłem Smoleńskim wokół książki „Syrop z piołunu”
Gdzie? Dom Ukraiński w Warszawie, Zamenhofa 1
Kiedy? 16 listopada godz. 18
Od organizatorów: Spotkanie w ramach projektu "Integracja poprzez literaturę" współfinansowanego przez m. st. Warszawę.Promocja książki Pawła Smoleńskiego „Syrop z piołunu” z udziałem autora oraz Piotra Tymy, prezesa Związku Ukraińców w Polsce.
Moderacja: Zbigniew Rokita („Nowa Europa Wschodnia”).

6. Co? Premiera książki "Pojutrze. O miastach przyszłości" Pauliny Wilk
Gdzie? Big Book Cafe, ul. J. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy? 17 listopada w godzinach 19:00 - 21:00
Od organizatorów: W piątek, 17 listopada, Paulina Wilk po raz pierwszy zaprezentuje nową książkę "Pojutrze. O miastach przyszłości", w której znalazły się literackie reportaże i eseje podróżne powstające na kilku kontynentach.
Autorka nominowanych do Nike "Lalek w ogniu. Opowieści z Indii" wybrała się na poszukiwanie przyszłości. W dziewięciu miastach w różnych częściach świata poszukiwała odpowiedzi na pytania o to, jak będzie wyglądała przyszłość ludzi, kto o niej zdecyduje, jak nowe technologie, filozofia, architektura, biznes i obywatele starają się tworzyć nowe, lepsze scenariusze życia.
Paulina Wilk odwiedziła Singapur, koreańskie Songdo, eksperymentalny Masdar, Seul, Dubaj, Kampalę, Limę, Kopenhagę, Mumbaj i Dubaj - w każdym z miast dostrzegła inne aspekty nadchodzącej przyszłości, powody do zachwytu i niepokojące przepowiednie. 
Już dziś ponad połowa ludzkości żyje w miastach, a te szybko rozwijają się i zmieniają. Jakakolwiek przyszłość nas czeka, nastąpi w miejskiej scenografii. Autorka wierzy w sprawczą rolę wyobraźni, prezentuje pomysły utopistów i idealistów, których odłamki trafiły do naszej codzienności.
My także tworzymy przyszłość. Od naszej odwagi i wyobraźni zależy to, jaka nadejdzie pojutrze.
Premiera będzie miała formę autorskiej opowieści połączonej z prezentacją. Na miejscu można kupić egzemplarze książki i uzyskać dedykację autorki. Wstęp na spotkanie jest wolny. 

7. Co? Spotkanie z Marcinem Kąckim wokół książki „Poznań”
Gdzie? Faktyczny Dom Kultury, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12, Warszawa
Kiedy? 30 listopada godzina 19.00

Fot. pixabay.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger