grudnia 06, 2018

9 ciekawych okołoliterackich materiałów z sieci / Booknet (80)


O bibliotekach, najlepszych komiksach, słabych opowiadaniach, scenach erotycznych i innych ciekawych rzeczach :)

1. Jennifer Egan, laureatka Pulitzera: Złe sceny erotyczne są tak okropne zazwyczaj dlatego, że nie powinno ich w tym miejscu być
W moich książkach jest mało seksu, ale kiedy do niego dochodzi, musi być niezbędny. Recepta na dobrą książkę? Wyrzucaj to, co nie działa, zachowuj tylko niezbędne minimum. Znajdź odpowiednią ilość, która sugeruje resztę, więcej nie potrzeba - mówi Jennifer Egan. Jej najnowsza powieść "Manhattan Beach" niedawno ukazała się w Polsce.

2. Oświeceniowa biblioteka bibliotek we Francji, która nigdy nie powstała
Biblioteki mogą zachwycać nie tylko imponującymi księgozbiorami, ale również pięknem budynków, które są częstokroć wybitnymi przykładami myśli architektonicznej. Jednym z najbardziej niezwykłych obiektów jest francuska Biblioteka Narodowa zaprojektowana przez Étienne’a-Louisa Boullée. Niestety możemy podziwiać ją tylko „na papierze”, ponieważ przedsięwzięcie nigdy nie doczekało się realizacji.

3. "Opowieści podręcznej" ciąg dalszy. Margaret Atwood zapowiedziała kontynuację książki
W przyszłym roku wielbiciele "Opowieści podręcznej" powinni zakreślić w kalendarzu dwie daty: premierę trzeciego sezonu serialu Showmax oraz kontynuację książki, na którą trzeba było czekać ponad trzy dekady.

4. Polecam konkurs magazynu NON/FICTION na esej lub reportaż „Jak widzę szkołę?”

5. Dziesięć najlepszych komiksów 2018. "Obiecanki", "Ta małpa poszła do nieba", "Weź się w garść"... Ten rok w polskim komiksie należał do kobiet
"Obiecanki" Agnieszki Świętek, "Ta małpa poszła do nieba" Gosi Kulik, "Weź się w garść" Anny Krztoń... Najlepsze polskie komiksy 2018 to dzieła kobiet. Albo przynajmniej o kobietach, jak "Ja, Nina Szubur" Daniela Chmielewskiego.

6. Bogini bez majtek
Miała być wybitna proza kobieca, a jest tanie czytadło. Autorka szantażuje czytelniczki, bo porusza kwestie modne i głośne: kobieca emancypacja, seksualność. I trudno o tym napisać źle. Ale nie da się inaczej.

7. Dziesięć najpiękniejszych bibliotek na świecie
Zabytkowe wnętrza, niekończące się rzędy regałów z książkami, gabloty pełne starodruków, dyskretne oświetlenie i magia w powietrzu. Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii z pięknymi bibliotekami.

8. Zaremba Bielawski: antysemityzm Dmowskiego jako projekt integracyjny
Gdyby transport polskich endeków wysadzić na bezludnej wyspie, zaczęliby kopać palmy w przekonaniu, że to przebrani Żydzi. Albo tropić Semitów we własnym gronie. Bez negatywu z garbatym nosem Polacy spod znaku Dmowskiego są jak pijane dzieci we mgle. Fragment nowej książki Macieja Zaremby Bielawskiego „Dom z dwiema wieżami”.

9. Powstaje pełnometrażowa animacja na podstawie opowiadań Murakamiego ze zbioru „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”
Wytwórnia Arte France Cinéma zaangażowała się w realizację ambitnego projektu: pełnometrażowej animowanej ekranizacji opowiadań Harukiego Murakamiego ze zbioru „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”. Reżyserem filmu jest Pierre Földes.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!


Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger