maja 24, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (52)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (52)

1. Juliusz Kurkiewicz poleca najlepszą nową prozę z importu (tak, będzie dużo o miłości i seksie)
Najfajniejszą rzeczą w amerykańskiej literaturze jest to, że cały czas można w niej odkryć coś zjawiskowego. Jak Chabon. Zobaczcie nowości literatury zagranicznej na Warszawskich Targach Książki.

2. Katarzyna Wężyk poleca utopie, antyutopie i wszystko pomiędzy, czyli nowości dla tych, którzy niepokoją się stanem świata
Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Skąd depresje, nierówności dochodowe, uzależnienia od mediów społecznościowych, przekonanie, że następne pokolenia będą miały gorzej? Otóż brakuje nam utopii. Szukajcie ich na Warszawskich Targach Książki.

3. Zmarł Philip Roth, król amerykańskiej literatury
Wraz ze śmiercią Philipa Rotha skończyła się pewna epoka. Pora wrócić do jego książek.

4. Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowego Bookera! Prestiżowa brytyjska nagroda za książkę "Bieguni"
Olga Tokarczuk została laureatką Man Booker International Prize. Jury doceniło jej książkę "Bieguni" w tłumaczeniu Jennifer Croft. To jeden z najbardziej prestiżowych laurów w literackim świecie.

5. Nieoczywiste książki na Dzień Matki
Lubię robić prezenty, zwłaszcza takie, które są nietypowe i niekoniecznie można je powiązać z daną okazją. Dzień Matki to wyjątkowe święto, kobiet ważnych w naszym życiu, kobiet wyjątkowych i pięknych. Wybrałam dla Was kilka tytułów wartych uwagi, które możecie sprezentować Waszym mamom. 

6. Europejska Noc Literatury. Wrocław poczyta nocą o obcości
Wśród czytanych autorów będą m.in. Zadie Smith i Jaume Cabre, a wśród czytających aktorów np. Grażyna Wolszczak i Magdalena Kumorek. 9 czerwca pod hasłem "Obcy" zaplanowano kolejną Europejską Noc Literatury.

7. Ełk będzie miał swój festiwal literacki. Pierwsza edycja #BĘDZIECZYTANE zapowiedziana na koniec lipca
W wakacyjny weekend 28-29 lipca na terenie ruin zamku krzyżackiego w Ełku odbędzie się pierwsza edycja #BĘDZIECZYTANE EŁK FESTIWAL – nowego festiwalu promującego literaturę i czytelnictwo. Wśród atrakcji m.in.: spotkania z wybitnymi autorami, koncerty najlepszych polskich artystów, targowisko książek i kino festiwalowe.

8. Pięć darmowych i ciekawych magazynów literackich w sieci
Zacząłem czytać reportaże, żeby nauczyć się je pisać. Po magazyny krytyczno-literackie sięgam po to, żeby lepiej pisać o książkach. A przy okazji, żeby dowiedzieć się o ciekawych, wartościowych książkach spoza mainstreamu. Można dzięki nim odkryć perełki.

9. No i po co ci ten biznes? O księgarzach i księgarniach
Na drzwiach jednej z osiedlowych bibliotek wisi kartka: „Biblioteka – płacą mało, ale przynajmniej jest wesoło”. Być może robienie w książkach nikomu się nie opłaca. Pięć lat temu miałam morze entuzjazmu i wchodziłam w każde działanie jak harvester w stuletni drzewostan – z impetem. Tyle że skutki dużo lepsze – satysfakcja, ludzka radość, sprzedane książki.

10. Nominowani do stołecznej Nagrody Literackiej. Omawiamy książki Żulczyka, Mencwela, Robińskiego
Znamy już 12 tytułów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Rozstrzygnięcie finałowe w czerwcu, tymczasem w ''Stołecznej" omawiać będziemy kolejno książki z nominowanej dwunastki.

11. Grubas. Historia graficzna

12. Justyna Suchecka, Natalia Szostak polecają kryminały, które zmrożą wam krew
Makbet jest skorumpowanym członkiem jednostki do zadań specjalnych, Duncan - komendantem policji, a Lady Makbet - rzutką bizneswoman, właścicielką kasyn. Polecamy kryminały na Warszawskich Targach Książki.

13. Nike 2018 - nominacje. Bikont, Cieplak, Grynberg, Lis, Sołtys, Suchanow, Wicha, Witkowski i Zagajewski w dwudziestce
Już rok temu zwracaliśmy uwagę na wyjątkową różnorodność gatunkową wśród nominowanych książek. Ale tegoroczny zestaw pretendentów do najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce jest jeszcze bardziej zróżnicowany. W dwudziestce mamy pięć powieści, cztery zbiory opowiadań, po trzy eseje, reportaże i tomy poezji oraz dwie biografie. 

14. Przewodnik Nogasia po książkach Orhana Pamuka
Warszawskie Targi Książki odwiedzi niemal 800 wystawców z 32 krajów. Z czytelnikami spotka się około tysiąca twórców: pisarzy, reporterów, tłumaczy i ilustratorów, wśród nich gwiazda tegorocznej edycji Orhan Pamuk.

15. Warszawskie Targi Książki: dziesiątki tysięcy czytelników na Stadionie Narodowym. Nawet dwie godziny w kolejce po autograf
Orhan Pamuk oraz Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Małecki i inne gwiazdy polskiej literatury, a także youtuberzy, politycy, podróżnicy przyciągnęli na Stadion Narodowy tłumy. Warszawskie Targi Książki trwają jeszcze do końca niedzielnego wieczoru.

16. Nagroda Kapuścińskiego 2018 dla Anny Bikont za książkę "Sendlerowa. W ukryciu". "To książka do naprawiania świata"
Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017, Sergiusz Kowalski - z nagrodą za najlepszy przekład. Najważniejsze w Polsce nagrody dla książek non-fiction wręczono w niedzielę 20 maja podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 18-25.05.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger