stycznia 26, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (35)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (35)

1. Dziesięć słów, których prawdopodobnie używasz w złym znaczeniu
Pewne słowa w języku polskim sprawiają nam trudność. Nie tylko ich zapis, wymowa czy odmiana sprawiają nam kłopoty, lecz czasem również ich zastosowanie. Stara, dobra zasada mówi, żeby nie używać słów, których znaczenia nie jesteśmy do końca pewni. Warto najpierw sprawdzić, a potem mówić lub pisać.

2. Dziesięć książek o Izraelu i Palestynie
Jeszcze zanim kupiłam bilety do Izraela, zamówiłam kilka książek, których mi brakowało i powyciągałam z półek takie, które się od dawna kurzyły. Miałam wrażenie, że nic nie rozumiem, że sytuacja w Izraelu i Palestynie jest tak skomplikowana, że nie zdołam jej pojąć. Po przeczytaniu tych dziesięciu książek wiem i rozumiem  więcej, ale wciąż nie potrafię tego wszystkiego pojąć. 

3. Jedenasta rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego
Polecam dodatek Tygodnika Powszechnego, w którym o Kapuścińskim piszą m.in. Hanna Krall, Martin Pollack, Andrzej Stasiuk czy Wojciech Tochman, czy Michał Komar.
Dodatek nie jest nowy, ale wciąż jak najbardziej aktualny.


4. Zmarła jedna z najlepszych polskich reportażystek - Lidia Ostałowska. 
- Lidia pisała ważne, mądre i piękne reportaże, bo była mądrym i pięknym człowiekiem. Dla wielu koleżanek i kolegów reporterów - ważnym drogowskazem. Najskromniejsza z całego reporterskiego towarzystwa, najlojalniejsza przyjaciółka - napisał o niej Wojciech Tochman. 
W kilka chwil zdobywała zaufanie, bo nigdy nie udawała. Była sobą – wrażliwa na krzywdę, biedę, wykluczenie. Wszystko rozumiała, nigdy nie miała o nic pretensji. Cierpliwa. Każdego starała się usprawiedliwić.


5. Przygwożdżenie wiewiórem
Bardzo ciekawy tekst o książce Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne", ale też trochę o reportażu i literaturze w ogóle. Autorka tekstu pisze:
Zadziwia już pierwsze zdanie książki: „To nigdy nie był dom, o którym Aleksander myślałby z czułością i do którego chciałby wracać myślami”. Wzorem XIX-wiecznego narratora wszechwiedzącego, który właził w powieściowe dusze bohaterów i informował autorytatywnie o ich odczuciach, myślach i pragnieniach, Monika Piątkowska już na wstępie „wie”, co Aleksander Głowacki czuł, czego chciał, a o czym nigdy nawet nie myślał.


6. Znaleźli książki na śmietniku. Tak powstała biblioteka licząca ponad 6 tys. tytułów
Ponad 6 tysięcy tytułów znalazło się w bibliotece utworzonej przez pracowników służb oczyszczania Ankary. W ten sposób Turcy uratowali książki, które miały trafić na wysypisko.

*****************
Śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci Booknetu lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 19-26.01.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!


Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger