kwietnia 05, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (45)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (45)


1. Życie bywa piękne
Jeśli książka traktuje o Indianach – i nie jest to Winnetou – to możemy się spodziewać całej listy grzechów, jakie wobec rdzennych mieszkańców popełnili Amerykanie. O tym jednak raczej nie słyszeliście. Kinga Dunin czyta „Nielegalnego” Trevora Noah, „Czas krwawego księżyca” Davida Granna i „Trudne światło” Tomása Gonzáleza.

2. W Warszawie powstaje kilkudziesięciometrowy mural literacki


Zadie Smith, Karl Ove Knausgård, Swietłana Aleksijewicz, Magdalena Parys, Sylwia Chutnik i Zygmunt Miłoszewski – oto ulubieni pisarze uczestników Big Book Festiwalu. Wybrana szóstka trafiła na mural literacki, który powstaje właśnie w warszawskim Parku Morskie Oko.

3. Zobacz, jak oni się zmienili! Zaglądamy do starych albumów ze zdjęciami słynnych pisarzy
Któż nie lubi przeglądać starych albumów ze zdjęciami? Fryzury i ubrania z epoki potrafią wzbudzić salwy śmiechu, ale i sentyment za dawno minionymi czasami. Dziś zapraszamy was właśnie na taką wycieczkę w przeszłość. Zobaczcie zdjęcia słynnych na całym świecie pisarzy z czasów, gdy dopiero stali na progu sławy.

4. Nagroda Kapuścińskiego 2018 - finaliści. Reportaże o Sendlerowej, Petersburgu, uchodźcach, polskich obozach i mordzie na Żydach w Rechnitz
Troje Polaków: Anna Bikont, Joanna Czeczott i Marek Łuszczyna, oraz Szwajcar Sacha Batthyany i Brytyjczyk Ben Rawlence zostali finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nazwisko laureata poznamy 20 maja.

5. Najsmutniejszy pisarz świata
John Maxwell Coetzee to jeden z najbardziej skrytych i ceniących sobie prywatność pisarzy współczesnych. W 2003 r. otrzymał literackiego Nobla, wcześniej dwukrotnie Nagrodę Bookera (w 1983 r. za „Życie i czasy Michaela K.”, w 1999 r. za „Hańbę”). W Sztokholmie się pojawił, ale już żadnego z Bookerów nie odebrał osobiście. „Nie jestem sobie w stanie wyobrazić niczego, co byłoby bardziej obliczone na uczynienie mnie nie-szczęśliwym” – tłumaczył. Unika wywiadów i spotkań z czytelnikami. Jeden z jego przyjaciół powiedział, że przez dekadę znajomości tylko raz widział uśmiech na twarzy pisarza.

6. Niech żyje papier! 5!

7. Dąb pani Stefy na Polu Mokotowskim 
Stefania Wilczyńska, prowadząca wraz z Januszem Korczakiem Dom Sierot, zostanie upamiętniona na Polu Mokotowskim. Drzewo pani Stefy wyrośnie w pobliżu Biblioteki Narodowej.

8. Tyle wierszy w całym mieście! Poetycki orkan nadciąga nad Polskę
W sklepie, u fryzjera, w klubie. Ponad 100 tysięcy wierszy w przeszło 200 miejscach będzie można wkrótce dostać w Warszawie. Inicjatywa „Wiersze w mieście” rozpocznie się 3 kwietnia i – jak zapowiadają organizatorzy – będzie to prawdopodobnie największa akcja promującą poezję w Europie.

9. Olga Tokarczuk autorką libretta opery! Premiera na tegorocznym Festiwalu Sacrum Profanum
Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Nike i tegoroczna nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, po raz pierwszy napisała libretto opery! „ahat ilī – Siostra bogów” do muzyki Alka Nowaka zostanie zaprezentowana we wrześniu w finale  Festiwalu Sacrum Profanum.

10. Barbarzyńca w ogrodzie. Próba rekonstrukcji

Wreszcie spieramy się o poezję! – napisał do mnie znajomy podczas burzy, która niedawno przetoczyła się nad rodzimym środowiskiem poetyckim. Dodajmy: burzy jak z Sosnowskiego, jak rozległy zawał, jakiej już dawno „Facebóg” nie widział. Sypały się gromy i oklaski; zwaśnione grupy – niczym w czołówce Familiady – wołały towarzyszy broni, by ci zbiegli się przeciągać rację jak linę: raz w jedną, raz w drugą stronę. Efekt? Zamiast rozdartego worka z monetami – rozdarte serca i wszędobylski smrodek.


11. Dziury w dachu, pozrywane okna. Domek Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim ruiną
Dziury w dachu, powyrywane okna, butwiejące elewacje. Domek na Polu Mokotowskim, w którym w młodości mieszkał Ryszard Kapuściński, jest w dramatycznym stanie. Miał być częścią ścieżki poświęconej "cesarzowi reportażu", a stał się ruiną.

12. Grant na projekt reporterski

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.
Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 30.03-06.04.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Janko Ferlič / Unsplash.com
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger