października 01, 2017

Booknet (18)

Booknet (18)

Najciekawsze okołoksiążkowe materiały z sieci! Najważniejsze literackie informacje tygodnia!

Przez cały tydzień śledzę okołoliterackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W każdą niedzielę, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu. Zapraszam do lektury!

Poniżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 25.09. - 01.10.2017

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

1. Stowarzyszenie Amantów, Pedantów i Elegantów, czyli co moda ma wspólnego z literaturą
O barwnej elegancji Kongijczyków i jej związkach z literaturą na jednym z moich ulubionych blogów – Niespodziegadki.

2. Gdy budzą się demony, czyli Jarosław Kamiński nie tylko o Marcu '68 w "Tylko Loli"
Jarosław Kamiński, autor świetnej powieści "Tylko Lola" jest gościem programu "Nogaś na stronie". "Tylko Lola" to opowieść o tym, że historia często zatacza koło. Nad wyraz aktualna. I bardzo dobrze napisana. W rozmowie z Michałem Nogasiem Jarosław Kamiński opowiada, dlaczego zainteresował się tematem wydarzeń marcowych roku 1968 i dlaczego to nie polityka była dla niego najważniejsza.
Obejrzyjcie i posłuchajcie!

3. Cała Słowacja dyskutuje o polskim reportażu. Wydania Kapuścińskiego, Smoleńskiego i Tochmana rozbiły bank
Filip Springer obok Eleny Ferrante. Katarzyna Boni obok bestsellerowej książki z przepisami na słodkości bez glutenu i laktozy. Tak wyglądają dziś wysepki w największych księgarniach w Bratysławie. Słowacy rzucili się na polski reportaż

4. Co czytała młodzież w PRL-u? 10 książkowych hitów tamtych lat
Do czytania tych książek nikogo nie trzeba było nakłaniać. Młodzi ludzie sami wpychali je do wakacyjnych plecaków i szkolnych tornistrów. Chłonęli je łapczywie. Powstałe w PRL-u powieści młodzieżowe kształtowały wrażliwość, rozwijały wyobraźnię. Zachwycały ciepłem, humorem i pozytywnym przesłaniem. Wielu czytelników nieraz wracało do nich w dorosłym życiu. Oto 10 ówczesnych hitów, które uwodzą także dzisiaj.

5. Znamy nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak
Nazwisko Laureata poznamy w dniu 11 października podczas uroczystości w siedzibie Fundacji, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

6. Tych książek najczęściej próbowano zakazywać w USA w 2016 roku. Po raz pierwszy na liście tytuł nie ze względu na treść, lecz autora
Jak co roku, Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opublikowało listę tytułów, których najczęściej próbowano zakazywać w bibliotekach publicznych i szkolnych w USA. Tym razem nie ma wśród nich Biblii, za to pierwszy raz do dziesiątki trafiła książka, której to nie treść wzbudzała czyjeś obiekcje, lecz autor. Chodziło o Billa Cosby’ego.

7. W Finlandii otwarto pierwsze Muzeum Muminków
W fińskiej miejscowości Tampere fani sympatycznych trolli stworzonych przez Tove Jansson mogą od czerwca oglądać swoich bohaterów prawie na żywo i poczuć się jak w Dolinie Muminków. Uroczyście otwarto bowiem pierwsze na świecie muzeum poświęcone tym klasycznym postaciom z kart literatury dziecięcej.

8. Paweł Smoleński i Wojciech Jagielski o Krzysztofie Millerze. 
Krzysztof Miller i jego fotografie, które nie zmieniły świata. Legendę fotoreportażu wspominają Paweł Smoleński i Wojciech Jagielski.
- Nie był pazerny na naciskanie spustu migawki, czekał na ten jeden moment. Rozbrajał napięcie i oswajał ludzi, by później jednym zdjęciem opowiedzieć ich historię - wspomina Paweł Smoleński. 
Przyjaciele zapamiętali go również, jako osobę szalenie nieśmiałą, z bardzo specyficznym poczuciem humoru. 

9. Dobra żona dźwiga krzyż. Wstrząsający komiks o przemocy domowej
 "Ojcze nasz, który jesteś w niebie, dziękuję ci za męża, na jakiego nie zasłużyłam. Mógł mieć każdą, a wybrał mnie..." - modlitwa młodej kobiety to tylko jedna z wielu szokujących scen komiksu "Kwaśne jabłko", który w poniedziałek będzie mieć swoją premierę. Komiksu wyjątkowego, bo pokazującego, co może dziać się w rodzinie, w której mąż regularnie znęca się nad żoną.

10. Nagroda im. Jerzego Turowicza. Laureatami Monika Sznajderman i Paweł Machcewicz
Po raz pierwszy w pięcioletniej historii Nagrody im. Jerzego Turowicza przyznano nie jedną, ale dwie statuetki. Wyróżnieni zostali autorka książki "Fałszerze pieprzu" oraz twórca gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.

11. Mobilna biblioteka dla bezdomnych
Bezdomni nie tylko nie mają dachu nad głową, ciepłego jedzenia, czy czystych ubrań. Osobom mieszkającym na ulicy często najbardziej brakuje spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, zrozumienia. O tym, jak ważne jest takie podejście do kryzysu bezdomności, od prawie roku pokazuje w Krakowie Zupa na Plantach. Teraz kolektyw wychodzi z nową akcją - mobilną biblioteką.


Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger