lipca 11, 2019

Booknet (110): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (110): Okołoliterackie materiały tygodnia

Do przeczytania:

Antykwariat na końcu świata

O takich miejscach i o takich ludziach pisze się z ciężkim sercem, bo każda wzmianka, artykuł czy wpis powodują, że wie o nich coraz więcej osób. Teraz, kiedy są choć trochę ukryte, czarują tajemniczą niedostępnością i nieskrywanym urokiem.


Opowieści wędkarskie

Sezon w pełni, a pisarze-wędkarze od lat zadają sobie podobne pytania: skąd ta namiętność? Po co w ogóle łowić ryby?


Jak stracić resztki godności w weekend, czyli co pisarzy kręci w Tinderze [KRÓTKA PRZERWA]

Jestem spokrewniony z Pocahontas. Kiedyś asystowałem przy porodzie kozy i nazwali koźlątko na moją cześć - zagaja jeden z użytkowników Tindera. Randkowanie w erze internetu tylko pozornie jest łatwiejsze niż kiedyś.


Zanim ściągniesz nielegalnie książkę, przeczytaj, co ma do powiedzenia Jakub Ćwiek. Autor wylicza, ile kosztowało go napisanie powieści

Wraz z rozwojem cyfryzacji książki, podobnie jak piosenki i filmy, coraz częściej zaczęły pojawiać się w serwisach pozwalających na nielegalne udostępnianie plików. Proceder ten dotknął ostatnio – i to nie po raz pierwszy – Jakuba Ćwieka. Pisarz nie ma ochoty prawić nikomu morałów. Postanowił jednak uzmysłowić czytelnikom, ile kosztuje napisanie powieści na przykładzie swego najnowszego dzieła, kryminału „Szwindel”, który znalazł się na jednym z takich serwisów.


Książki na receptę – 3/2019

Na wzrok popsuty przez różowe okulary


Polak z Ukrainy: Ludzie pisali, że nas nienawidzą. Dużo czasu zajęło nam, zanim przestaliśmy zwracać na nich uwagę

Większość ludzi działa zwykle według scenariusza: najpierw wyprowadza się mąż, znajduje w Polsce pracę, mieszkanie, po kilku miesiącach dojeżdża żona z dziećmi. My tak nie chcieliśmy. Rozmowa z Dimą Garbowskim, autorem książki "Polak z Ukrainy".


Elizabeth Debicki i Claes Bang kradną obraz dla Micka Jaggera. Pierwsze zdjęcie z ekranizacji „Herezji oranżu palonego” Charlesa Willeforda

Jesienią na ekrany polskich kin trafi thriller na podstawie powieści „Herezja oranżu palonego” Charlesa Willeforda. Dystrybutor Best Film udostępnił właśnie pierwsze oficjalne zdjęcie z tej produkcji (powyżej).


Kanada: osoby korzystające jednocześnie z bibliotek i księgarni kupują więcej książek

Z najnowszego badania przeprowadzonego w Kanadzie przez organizację BookNet Canada wynika, że ci, którzy jednocześnie korzystają z księgarń i bibliotek, kupują średnio więcej książek miesięcznie niż ci, którzy w ogóle nie chodzą do bibliotek.


Artystka niezawłaszczona

Maria Jarema – malarka i rzeźbiarka, najwybitniejsza polska artystka połowy XX w. Zmarła przedwcześnie, w pełni sił twórczych. Jej biografię wydała właśnie Agnieszka Dauksza. Rozmowę z autorką przeprowadziła Paulina Małochleb.


Kto trenuje na mechanicznej bieżni, ten ucieka od prawdziwego świata

Rezerwaty służą ochronie gatunków, których siedliska zanikają, siłownia zaś służy przetrwaniu ciał wobec zniknięcia miejsc, w których konieczny był wysiłek fizyczny. Publikujemy fragment książki amerykańskiej pisarki Rebekki Solnit "Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne"


Do obejrzenia:

Najlepsze książki na lato TOP 7, czyli Wakacyjna Lista Osobista 2019 #KrótkaPrzerwa


Do posłuchania:

Porażająca prawda o Kanadzie. Joanna Gierak-Onoszko w Radiu Książki

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger