kwietnia 11, 2019

Booknet (97): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (97): Okołoliterackie materiały tygodnia


Informacja o tym, że Olga Tokarczuk drugi rok z rzędu znalazła się w ścisłym finale Bookera, przysłania wiele newsów. Nie jest to jednak jedyne warte odnotowania wydarzenie ostatniego tygodnia. W ciągu ostatnich dni nadal dość mocno pobrzmiewały także echa spalenia książek w Gdańsku. W przeglądzie znajdziecie także przyjemniejsze wieści. Na przykład ta dla wielbicielek „Grey’a” :)

Po erotykach dla matek przyszedł czas na te dla córek. Nowy „Grey” podbija serca dziewczyn na całym świecie. 12 kwietnia do polskich kin wchodzi „After”

Jaka jest ulubiona książka Anny Todd? Autorki bestsellerowej serii "After"? Oczywiście "Pięćdziesiąt twarzy Greya". E.L. James, nazywana autorką erotyków dla mam, niewątpliwie zainspirowała Todd. Nie bez powodu o autorce „After” mówimy dziś, jako o autorce erotyków dla córek. Zresztą, choć jedna z pisarek urodziła się w Wielkiej Brytanii a druga w USA, to rocznikowo mogłyby być właśnie matką i córką. Co ciekawe, autorki łączy wiele podobieństw w przebiegu ich karier.

Pociski przebijały stalowe ściany jak masło, czyli M.S. Moore w niewoli u somalijskich piratów [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Chciał napisać książkę o piractwie i jego podłożach, nie wiedział, że pozna je aż tak dobrze. Przeczytaj fragment książki Michaela Scotta Moore'a "Pustynia i morze" napisanej po 977 dniach w niewoli u piratów.

Olga Tokarczuk drugi rok z rzędu w ścisłym finale Bookera! Szansę na nagrodę ma jej książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

Powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones znalazła się w finale tegorocznej The Man Booker International Prize. Tokarczuk jest ubiegłoroczną laureatką tej nagrody za powieść "Bieguni" przełożoną przez Jennifer Croft.

Pisanie to była męka - wspomina debiut Olga Tokarczuk. Dziś po raz drugi z rzędu znalazła się w ścisłym finale międzynarodowego Bookera

- Z pisania pierwszej powieści pamiętam bolesne zmaganie się z formą, trudności w zapanowaniu nad postaciami, zmaganie z konsekwencją w narracji - mówiła Olga Tokarczuk o "Podróży ludzi Księgi". We wtorek 9 kwietnia, już jako jedna z najważniejszych pisarek świata, po raz drugi została finalistką międzynarodowego Bookera.

39% Polaków chwali się czytaniem książek w CV. Jak to się ma do rzeczywistości?

Z badania przeprowadzonego przez Grupę Progres na osobach aktywnych zawodowo wynika, że książki to – obok sportu i muzyki – jedno z najpopularniejszych zainteresowań, o których Polacy informują w swoich CV. Jak to się ma do rzeczywistości? Sprawdziliśmy, porównując dane z raportem o stanie czytelnictwa publikowanym co roku przez Bibliotekę Narodową.


Filmy o książkach, pisarzach i czytelnikach. Rusza cykl bezpłatnych pokazów

Najciekawsze zagraniczne fabuły i dokumenty o pisarzach, książkach i czytelnikach pokaże Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z pisarzami, redaktorami i tłumaczami. 10 kwietnia cykl rozpocznie film o Colette, literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu.

Dorota Brauntsch w Radiu Książki. Debiut, który zachwycił reporterów

Mariusz Szczygieł, reporter i wydawca, napisał, że "książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp.

Martyna Wojciechowska o stawaniu się kobietą: Jeśli ktoś mówi mi, że coś jest niemożliwe, to wstaję i otrzepuję spodnie. To słowo działa na mnie jak wyzwanie

W eseju Virginia Woolf pisze, że to mężczyźni objaśniają nam świat. Kobietom przypisana jest inna rola. Martyna Wojciechowska myśli zupełnie inaczej. Przeczytaj fragment książki "Własny pokój", w którym oprócz eseju Wirginii Woolf znajdują się portrety sześciu Polek.

To najlepsza odpowiedź na spalenie książek. W Gdańsku odbyła się Wymiana Ksiąg Zakazanych

Gdańszczanie urządzili w niedzielę Wymianę Ksiąg Zakazanych. To akcja mająca wyrażać sprzeciw wobec ostatniej inicjatywy duchownych, którzy publicznie spalili książki. Spłonęły wtedy m.in. tytuły o Harrym Potterze i "Zmierzch" autorstwa Stephenie Meyer.

Holandia: na ścianie budynku w Utrechcie powstał mural z ulubionymi książkami mieszkańców. Wśród dzieł znalazł się „Pan Tadeusz”

Dwóch artystów graffiti – Jan Is De Man i Deef Feed – stworzyło mural na ścianie budynku w Utrechcie (Holandia), który przedstawia regał z ulubionymi książkami okolicznych mieszkańców. W sąsiedztwie najwyraźniej zamieszkuje też ktoś z Polski, ponieważ jednym z dzieł, które znalazły się na malowidle, jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie publicznego spalenia książek

Dokonując aktów publicznych należy rozważyć ich konsekwencje i przewidzieć możliwe reakcje. Publiczne spalenie książek w Polsce budzi wyjątkowe skojarzenia. Odsłania historyczne konteksty, zwłaszcza tu – w kraju  dotkniętym w sposób wyjątkowo okrutny barbarzyństwem totalitaryzmów, które z palenia książek uczyniły symbol zniszczenia, w kraju, w którym w czasie drugiej wojny światowej zniszczono 70% zasobów bibliotek, którego Biblioteka Narodowa jako symbol niepodległości została świadomie podpalona przez niemieckich okupantów i w rezultacie niemal całkowicie unicestwiona – właśnie tu palenie książek, bez względu na pobudki i intencje, musi zostać uznane za nieodpowiednie i wzbudzić słuszny sprzeciw. To niebezpieczna forma działalności duszpasterskiej.

Matka ma być dziś i menedżerką, i psycholożką. To wyczerpujące

Dr Elżbieta Korolczuk o współczesnych relacjach między kobietami, o rodzinnych splątaniach, niezrozumieniu oraz przełamywaniu schematów macierzyństwa.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger