marca 21, 2019

Booknet (94): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (94): Okołoliterackie materiały tygodnia


Dużo dobra do poczytania + coś do posłuchania :)

Do przeczytania:

Literatura w opresji. Debata o sytuacji polskich pisarzy i polskiej literatury
Pisarz polski – celebryta czy kloszard? Czy literatura polska może się wybić na niepodległość? Czy pisarz może ignorować oczekiwania czytelników? Czy pisanie to „obciach"? I czy istnieje przepis na literaturę? Publikujemy skrót rozmowy, która miała miejsce podczas Poznańskich Targów Książki 2 marca 2019. Dotyczyła ona  sytuacji polskiej literatury i polskiego pisarza, a została zorganizowana przez Janinę Koźbiel z wydawnictwa JanKa. Udział wzięli: prof. Przemysław Czapliński z UAM w Poznaniu, Grzegorz Kopiec, autor „Czasu pokuty”, oraz Wojciech Pieniążek, autor „To, co zostaje”.

Mężczyzna otrzymał od właściciela domu zawiadomienie o eksmisji. Powód: ma za dużo książek
67-letni mieszkaniec Brooklynu (Stany Zjednoczone) jest zagrożony eksmisją. Właściciel domu twierdzi, że ogromna kolekcja książek i papierów, którą mężczyzna trzyma u siebie, stanowi zagrożenie dla całego budynku.

Własnoręcznie wykonana przez Joni Mitchell dla przyjaciół książka z poezją i rysunkami trafi do sprzedaży
Kanadyjska piosenkarka Joni Mitchell postanowiła wydać w komercyjnym obiegu faksymile książki, którą własnoręcznie wykonała i rozdała przyjaciołom blisko pół wieku temu. Publikacja ujrzy światło dzienne 22 października.

Do historii przejdzie jako „Alor Ferrywala”, czyli „Dostawca światła”
Bangladesz opłakuje zmarłego 1 marca Polana Sarkara, jednego z najwybitniejszych działaczy społecznych, który przez niemal 30 lat przemierzał pieszo wiejskie regiony kraju, zachęcając ubogich mieszkańców do nauki czytania.

Narodowe Czytanie: para prezydencka zachęca do czytania nowelek Sienkiewicza, Prusa, Konopnickiej...
W czasie ósmej edycji Narodowego Czytania Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą zachęcać do czytania ośmiu lektur - klasyków polskiej nowelistyki, w tym książek Sienkiewicza, Prusa czy Konopnickiej.

W Krakowie powstanie muzeum poświęcone twórczości Lema. Za spektakularny projekt odpowiada czołowe polskie studio
Ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Kompleks na terenie dawnych terenów Składu Solnego na krakowskim Zabłociu stworzy warszawskie studio JEMS Architekci. Na swoim koncie ma m.in. projekt Hali Koszyki w Warszawie czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Dorota Masłowska przed premierą "Innych ludzi" w teatrze: Nie oczekuję wierności, ale srogo karzę za niewierność
- Nie cierpię współczesnego teatru. Bulwersuje mnie i odstręcza brak dobrych tekstów - mówi Dorota Masłowska. W TR Warszawa Grzegorz Jarzyna wystawia hiphopowy musical na podstawie jej książki "Inni ludzie".

"Pianie kogutów, płacz psów", czyli łzy w Kambodży. Wojciech Tochman pisze tak, by bolało w trakcie czytania. I boli
To trzecia książka Wojciecha Tochmana o tym, jak żyje się po ludobójstwie, po nieodwracalnym. Autor "Piania kogutów, płaczu psów" konfrontuje nas z widokiem cudzego cierpienia. Mamy spróbować pojąć niepojęte. Nie uciekać, nie odwracać oczu, nie zatykać nosa. Bez taryfy ulgowej, bez chwili na oddech.

Biblioteka w Dolinie Krzemowej zaczęła wysyłać robota po nieoddane książki
Biblioteka Publiczna miasta Mountain View w Dolinie Krzemowej zaczęła testować nowego pomocnika: robota dostawczego, który jeździ do mieszkańców odbierać zaległe książki i inne materiały biblioteczne.

Zawzięci, skłóceni, nieprzejednani. Skąd te podziały, skąd wieczne swary? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Bunty topione we krwi. Euforia zgniatana przez strach. Nadzieja pokonująca zamordyzm. W zbiorze reportaży "Borderline" Grzegorz Stern opowiada o Birmie (Mjanmie) z lat 2006-18 - ostatnich latach bezwzględnej, a zarazem nieco groteskowej wojskowej dyktatury oraz pierwszych latach po względnej demokratyzacji.

Do posłuchania:

Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?

Inne:

Co do czytania
Ciekawy projekt, którego celem jest stworzenie inteligentnego systemu rekomendacji książek, opierającego się na miękkich cechach fabuły i ich natężeniu. Chodzi o to, by rekomendacje pomagały w sprawnym odszukiwaniu pozycji, które będą najpełniej spełniać nasze oczekiwania.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger