marca 28, 2019

Booknet (95): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (95): Okołoliterackie materiały tygodnia

Do przeczytania po polsku:

Dziewczyny hejtuje się zawsze – rozmowa z Ewą Rutkowską
Nie o książkach, ale o szkole i niezwykle ważnym problemie, jakim jest cyberprzemoc. Serdecznie polecam Wam mój wywiad, który ukazał się w najnowszym numerze Non/fiction.

Apokalipsa w różnych odcieniach
Czy można napisać poemat o reprywatyzacji i „rewitalizacji przez likwidację” tak, żeby nie był on interwencyjną publicystyką? Da się! Kinga Dunin czyta „Potop” Salci Hałas, „Pestki” Anny Ciarkowskiej i „Rozterki śmierci” José Saramago.

Zło nie jest pociągające. Jest głośne, hałaśliwe i śmierdzące. Nogaś rozmawia z Joanną Bator i Borysem Lankoszem o "Ciemno, prawie noc"
- Patrzyłam na katastrofę smoleńską i na jej konsekwencje z końca świata, widziałam rodzący się podział społeczeństwa i byłam przekonana, że zło nadciąga. Udało mi się w tej książce - dziś widzę to nawet wyraźniej - zamknąć wątek profetyczny i wiem, że nie przesadziłam w ocenie - mówi Joanna Bator. Nowy film Borysa Lankosza według jej nagrodzonej Nike powieści "Ciemno, prawie noc" jest już w kinach.

Wirginia Woolf patrzy z ukosa, z miejsca, w którym widać wielowiekowy absurd, skandal i marnotrawstwo
"Kobieta musi mieć pieniądze i własny pokój, jeśli ma uprawiać twórczość literacką ". Czytam te słowa po latach i znów czuję znajomy dreszcz.

"Inni ludzie" i "Ci ludzie" - odkrywamy przedwojenną Masłowską
W "Innych ludziach" Doroty Masłowskiej Kamil cierpi z powodu rozklejających się butów, ale nowe muszą być firmy Nike. W "Tych ludziach" Heleny Boguszewskiej na skórę na kamaszki zabijany był podwórzowy pies.

Ilu Polaków czyta książki? Znamy wyniki najnowszego raportu Biblioteki Narodowej
24 marca Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki corocznego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce. „Główne wskaźniki pozostają bez zmian” – czytamy w komentarzu opublikowanym przez autorów badania.

W Polsce mężczyźni tak nie piszą. Jakub Małecki, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy
"Dygotu" nie chciało wydać żadne wydawnictwo. Po "Dygocie" ci sami wydawcy pisali do mnie, że chcą mi wydać następną książkę. I nawet nie prosili, żebym im wysłał tekst. Czyli literatura nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko medialny szum. Byłem rozczarowany tymi wydawcami - mówi pisarz Jakub Małecki
Czytaj dalej >>

Joanna Bator: "Ciemno, prawie noc" widziałam cztery razy. Zobaczyć swoją książkę na ekranie to percepcyjny rollercoaster
- Po raz pierwszy w życiu jestem w miejscu, z którego nie chcę nigdzie wyjeżdżać. I tu pracuję nad powieścią, której akcja dzieje się na Dolnym Śląsku. Rozmowa z pisarką, Joanną Bator, nagrodzoną NIKE za powieść "Ciemno, prawie noc".


Do poczytania po angielsku:

Bella and Gigi Hadid make books the hot new accessory of 2019
Bella and Gigi are more than just pretty faces. After all, the supermodel siblings have both been recently photographed carrying books. Books! You know, those antiquated, analog vessels of information usually associated with smart people, like Emma Watson.

Do pooglądania:

Biurka polskich komiksiarzy: Joanna Karpowicz
Ceniona malarka, której prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (do najbardziej znanych należą m.in. niezwykłe obrazy, których tematem przewodnim jest Anubis). Na czytelniczych półkach znalazła się za sprawą twórczości komiksowej. Jej rysunki bazują wyłącznie na tradycyjnych technikach malarskich, co nadaje komiksom statycznej elegancji charakterystycznej chociażby dla malarstwa Edwarda Hoppera, którego bohaterka naszego cyklu jest wielką miłośniczką. Zadebiutowała na rynku wydawniczym pełnometrażową „Szminką” do scenariusza Jerzego Szyłaka. Później w tym samym składzie powstało nie mniej kontrowersyjne dzieło „Kwaśne jabłko”. Wspólnie z producentką i scenarzystką filmową Magdaleną Lankosz stworzyła komiks „Anastazja” zainspirowany historią Natalie Wood i odsłaniający mroczną stronę Hollywood. Swoje miejsce pracy pokazuje wam Joanna Karpowicz.

Do posłuchania:

Polskie dzieciństwo bez znieczulenia. Łukasz Pilip w Radiu Książki
Jak wygląda polskie dzieciństwo i dorastanie? Gdzie spędza się wolny czas i czy rodzice są w stanie zrozumieć potrzeby swoich latorośli? A jak wchodziło się w dorosłość dawniej, w Polsce, która odeszła w zapomnienie?

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Natalia Ostashova on Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger