sierpnia 31, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (66)

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (66)

O odbiorze literatury pisanej przez kobiety, autorze najbardziej antydepresyjnej książki świata, historiach ludzi z północy, lekturach Ameryki i innych ciekawych rzeczach…

1. Bebechy. Kobiecość, konfesyjność i zła literatura
Dominika Dymińska wydała niedawno trzecią książkę, dzięki czemu daje się już zauważyć pewien zwyczaj, który utarł się wśród recenzentów autorki – mianowicie rytualne demonstrowanie, jak złe i szkodliwe dla polskiej prozy i poezji są jej teksty. Pozdrowienia ze świata, podobnie jak wcześniej Danke, to, zgodnie z tą recepcją, zła książka. „Niedojrzałość”; „szczeniacki bełkot”; „forma ledwo przetworzona”; „niespełna 200 stron nieznośnie irytującej, do bólu przezroczystej narracji” – po prostu zła literatura. A przecież wszyscy chcielibyśmy, żeby literatura była dobra?

2. Kaczorowski: Ota Pavel, autor najbardziej antydepresyjnej książki świata
Rozmowa z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem książki "Ota Pavel. Pod powierzchnią"

3. Czarne grzbiety
Michał Sowiński o nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Finałowa piątka różni się od siebie tak bardzo, jak to tylko możliwe. I to zarówno pod kątem stylistycznym czy formalnym, jak i ze względu na rodzaj opowieści o świecie, które nam serwuje.
Czytaj >> 

4. Historie ludzi z północy, czyli Ilona Wiśniewska w Radiu Książki
Wiśniewska opowiada Michałowi Nogasiowi, dlaczego fascynuje ją północ, te wszystkie miejsca, gdzie światło słoneczne nie dociera zbyt często, gdzie morze zamarza na wiele miesięcy.

5. Wyprodukowano gin inspirowany „Davidem Copperfieldem” Charlesa Dickensa
Nowo powstała angielska destylarnia The Surrey Copper jako swój pierwszy produkt wypuściła Copperfield London Dry Gin. Jak sama nazwa wskazuje, trunek nawiązuje do powieści „David Copperfield” Charlesa Dickensa. Literackie inspiracje widać chociażby w projekcie butelki i etykiety.

6. "Nie podzielam poglądu, że świat zarządzany przez kobiety byłby lepszy. Wystarczy spojrzeć na współpracowniczki Trumpa"
"Młode muzułmańskie kobiety znacznie częściej niż ich bracia próbują się odnaleźć w świecie, który je otacza, chcą się stać jego częścią, zaakceptować jego zasady". Rozmowa z pisarzem Stefanem Hertmansem

7. Opium wypalonych
Ma 31 lat, rocznie wydaje średnio sześć powieści, które od razu podbijają listy bestsellerów. Czy Remigiusz Mróz wie o Polakach coś, czego nie wiedzą socjologowie i psychoterapeuci?

8. Co i po co czyta Ameryka? Nowa lista "stu ulubionych powieści Amerykanów"
Nowa lista "stu ulubionych powieści Amerykanów" to dowód na to, że ponad dobrą literaturę przedkładamy dobrze opowiedzianą historię. Oraz że istnieje stały, potężny głód wielkich narracji.

9. Nike 2018 - nominowani. Renata Lis o "Lesbos": Ta książka to miłość, literatura i różnorodność życia
Jak zachęciłaby do sięgnięcia po swoją książkę? Na co zamierza wydać ewentualną nagrodę? Dwudziestka autorów nominowanych do Nike odpowiada na pytania kwestionariusza "Wyborczej". Dziś - Renata Lis.

10. Praca marzeń? Posada księgarza w luksusowym kurorcie na Malediwach czeka na szczęściarza
Uwielbiasz książki i marzysz o zamieszkaniu na malowniczej wyspie? Ta oferta jest dla ciebie. Firma Ultimate Library zajmująca się tworzeniem książkowych kolekcji dla hoteli i osób prywatnych szuka pracownika do prowadzenia księgarni w luksusowym kurorcie Soneva Fushi na Malediwach.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger