maja 11, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (50)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (50)


Jubileuszowy Booknet. Pięćdziesiąty zestaw ciekawych, około literackich linków :)

1. Rozmowa z Kubą Wojtaszczykiem
- Czujesz się pisarzem młodego pokolenia? Bo wszyscy ci, których tak zwykło się nazywać, powoli przesuwają się w granice tak zwanego wieku średniego. Oczywiście pytam pół żartem, pół serio.
- Wydaje mi się, że takie szufladki, jak pisarz młodego pokolenia, są potrzebne, bo ułatwiają klasyfikację, a przecież nie ma nic gorszego niż chaos, który pojawia się, gdy nie doczepimy komuś łatki. A tak na serio, mogę być wiecznie nazywany młodym pisarzem, mnie to zupełnie nie przeszkadza (śmiech).

2. Kraków: bukiniści rozstawili stragany nad Wisłą, będą sprzedawać książki do końca września
W poniedziałek 7 maja Kraków zyskał nowy książkowy zakątek. Zainspirowane tradycją bukinistów nad Sekwaną, Stowarzyszenie Pełna Kultura wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zainicjowało stacjonarny kiermasz bukinistów na dachu pawilonu Powiśle 11 u stóp Wawelu. Do 30 września będzie tam można kupować używane książki.

3. Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2018!
Kapituła 13. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Nominacje po raz pierwszy ogłoszone zostały w reprezentacyjnym pałacu Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zwanym także Pałacem Staszica w Warszawie. Kto ma szansę na zdobycie w tym roku gdyńskich Kostek Literackich?

4. Komeda i cały ten jazz. Nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej [WYWIAD]
Świat jazzmanów i filmowców żył w kolorowej bańce, krążącej w środku socjalistycznej rzeczywistości. Jeden z artystów, wychodząc pewnego razu rankiem ze Spatifu, na widok ludzi zmierzających do pracy, zdumiał się szczerze: "A dokąd wy wszyscy idziecie?"

5. Wystartował nowy, internetowy kwartalnik literacki - "Wizje"

6. Wybacz nam, nasza nagroda Nobla to hańba
- Zostaliśmy oszukani przez przestępców. Podejrzewaliśmy molestowanie i obstawianie zakładów, ale nic nie zrobiliśmy - mówi przewodniczący Komitetu Noblowskiego w Szwedzkiej Akademii Per Wästberg.

7. Czeka nas klonowanie literatury? Sztuczna Inteligencja pomogła w napisaniu „nowej” baśni braci Grimm

Specjalny algorytm opracowany do naśladowania stylu braci Grimm pomógł w napisaniu pierwszej od 200 lat „nowej” baśni słynnych niemieckich bajkopisarzy. „Można to nazwać formą klonowania literackiego” – mówi jeden z twórców projektu.

8. Nie będzie literackiego Nobla 2018. Przez skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej
Akademia Szwedzka nie przyzna literackiego Nobla za 2018 r. Nagroda zostanie wręczona w 2019 r. Akademia chce w ten sposób odbudować zaufanie nadwyrężone po ujawnieniu molestowania seksualnego w bliskim jej środowisku.

9. Czego nie przeczytał Marcin Świetlicki?
Czego nie przeczytał poeta Marcin Świetlicki? Z zagranicznych pisarzy żyjących nie czytałem i nie przeczytam nigdy tego bardzo popularnego pisarza, co się Chujbek nazywa. Facet sadzi truizmy. To taki Paulo Coelho dla troszkę mądrzejszych.


*****************

Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 04-11.05.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger