października 05, 2017

Największe wydarzenia literackie października – TOP 3

Największe wydarzenia literackie października – TOP 3

W tym roku jesień przyszła wcześniej niż zwykle. Niskie temperatury, wiatr i deszcz z pewnością potrafią popsuć humor nie tylko mi. Na szczęście październik ma też swoje dobre strony. Zaliczają się do nich Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To jedno z trzech najważniejszych wydarzeń miesiąca. Zapraszam do zapoznania się z całą trójką. Wybór jak zwykle subiektywny.

1. Szósta edycja Bruno Schulz. Festiwal
11-21 października. Wrocław
Bruno Schulz. Festiwal (BSF) to międzynarodowy festiwal sztuki i literatury. Jego piata edycja jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
Bruno Schulz – patron BSF – pozostaje jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie. Od końca roku 2012 prawa do jego twórczości weszły w domenę publiczną, co oznacza, że za sprawą możliwych wznowień (nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju) dzieło autora „Sanatorium pod Klepsydrą” będzie jeszcze intensywniej obecne w kulturowym krwioobiegu. Bruno Schulz jest także symbolem tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiarą Holokaustu – najdrastyczniejszego epizodu w europejskiej historii narodu żydowskiego. Stąd decyzja o postawieniu figury „Bruno Schulz”, jako podstawowego znaku cyklicznego festiwalu – święta sztuki i literatury.

2. Festiwal Conrada
23-29 października. Kraków
Formuła tegorocznej edycji Festiwalu Conrada czerpie swoją nazwę z tomu Josepha Conrada zatytułowanego „Tales of Unrest”. Przekład tego tytułu na „Opowieści niepokojące” nie jest zadowalający. Są to raczej doniesienia z krainy niepokoju, które nie tyle są niepokojące, co niepokój próbują diagnozować, opowiedzieć, przybliżyć, zinterpretować, zorientować nas w narastającym chaosie informacyjnym.
Podobnie i my: chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami. Coraz częściej ogarnia nas przekonanie, że — jak mówił Conrad — „groźba napiera zewsząd” i że naszym zadaniem — artystów, intelektualistów, nauczycieli, studentów, dziennikarzy—jest rozumienie tego, co nadchodzi, a co na razie tylko nielicznym udaje się trafnie sformułować. Literatura — szeroko rozumiana — ma ten przywilej, że jest sondą rzuconą w przyszłość i stara się tę przyszłość oswoić.

3. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
26-29 października. Kraków
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie od wielu lat wywołują bardzo duży rezonans wśród zwiedzających. Podczas zeszłorocznej, jubileuszowej edycji powtórzony został rekord frekwencji zwiedzających – EXPO Kraków odwiedziło ponad  68 000 uczestników. (…) Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie mają formułę święta książki w całym Krakowie. Poza terenem imprezy odbywają się spotkania z autorami, happeningi literackie, spektakle teatralne, konferencje, koncerty i wystawy.
Strona targów >>

Foto: pixabay.com
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger