sierpnia 03, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (62)

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (62)

Oj, działo się w prasie w tym tygodniu! Stąd booknet wyjątkowo bogaty. Możecie przeczytać o literatach i literackich kawiarniach, odkryciach polskich i zagranicznych, książkach na wakacje, kryminałach, reportażu i stereotypach płci w literaturze. Miłej lektury!

1. Co Sienkiewicz pisał w listach? W Ossolineum pokazano fragmenty archiwum pisarza [ZDJĘCIA]
Do teściowej pisał "kochana Matulo", a synkowi zabronił stać na trybunie w czasie pogrzebu Mickiewicza, bo zbudowana była z cienkich desek i mogła się załamać. Henryk Sienkiewicz może nas jeszcze zaskoczyć.

2. Zawodowa historia Amatorskiej
Cztery książeczkowe plany Warszawy wydawane w latach 1958–1962 są błogosławieństwem dla badaczy życia literackiego w mieście. Każdy z nich zawiera rejestr restauracji, barów i kawiarń, nieoceniony skarb przy ustalaniu realiów powieściowych czy diarystycznych. Cukiernia Amatorska pod adresem Nowy Świat 21 pojawia się już w pierwszym z nich. Okaże się to ważne na końcu tego tekstu. Tymczasem przez pierwsze 30 lat nie ma o czym mówić.

3. Archeolodzy odkryli najstarszą bibliotekę w Niemczech
Na terenie placu budowy kościoła protestanckiego w Kolonii (Niemcy) archeolodzy odkryli fundamenty najstarszej znanej biblioteki na ziemiach niemieckich. Zdaniem specjalistów obiekt został zbudowany ok. 1800 lat temu przez Rzymian.

4. Szatan był w Krakowie! Szymiczkowa w Radiu Książki
O swojej nowej książce Michałowi Nogasiowi opowiada w Radiu Książki Maryla Szymiczkowa, czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.

5. Super, że jesteś niezależna. Rozmowa z wydawczynią kwartalnika NON/FICTION
Rozmowa z Dorotą Groyecką - absolwentką dziennikarstwa, filologii polskiej, kulturoznawstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Autorką książki „Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffe latte”. Wydawczynią i redaktorką naczelną nieregularnika reporterskiego „Non/fiction”.

6. Kryminał na wakacje
Wielu z nas nie wyobraża sobie letniego wypoczynku bez kryminału – lektury nieco bardziej rozrywkowej, dobrze czytającej się chociażby w podróży. Znalezienie dobrego tytułu, który szybko nie rozczaruje, to jednak duża sztuka. Dlatego opowiem dziś o dwóch książkach z kryminalnym zacięciem od Wydawnictwa Literackiego, jakie trafiły ostatnio w moje ręce: “Sześć cztery” Hideo Yokoyamy i “Siódmej funkcji języka” Laurenta Bineta.

7. Jaką książkę zabrać na wakacje? Oto najciekawsze nowości tego lata
Polecamy 17 książek, które uprzyjemnią wam wypoczynek na plaży i pod namiotem. Oto najciekawsze książki tego lata.

8. Stereotypy płciowe w książkach nominowanych do Nagrody Bookera
Zespół Indyjskiego Laboratorium Badawczego IBM przyjrzał się fabule książek nominowanych do Nagrody Bookera w latach 1969-2017. Jak się okazało, stereotypy dotyczące zarówno postaci męskich, jak i żeńskich były w nich powszechne.

9. Znamy długą listę nominowanych do Bookera. Po raz pierwszy jest na niej komiks. "Robi to, co proza robić powinna"
Wśród książek, które we wtorek znalazły się na długiej liście nominowanych do Bookera, jest "Sabrina" Nicka Drnaso. To pierwszy przypadek w historii, kiedy tę najważniejszą w Wielkiej Brytanii nagrodę literacką może dostać komiks.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger