sierpnia 22, 2019

Booknet (116): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (116): Okołoliterackie materiały tygodnia

Do przeczytania:

„Królowe zbrodni” – adaptacja komiksu Olliego Mastersa i Ming Doyle od piątku w kinach

W piątek 23 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi dramat mafijny „Królowe zbrodni” w reżyserii Andrei Berloff. Jest to adaptacja komiksu „The Kitchen” autorstwa Olliego Mastersa i Ming Doyle, który ukazał się w Stanach przed kilkoma laty nakładem nieodżałowanego imprintu Vertigo.

Odkrycie: Tolkien co prawda nie był Polakiem, ale jego przodkowie pochodzili z Rzeczypospolitej

Ryszard Derdziński, znawca twórczości J.R.R. Tolkiena, przeprowadził śledztwo, w którym wykazał, że przodkowie autora "Władcy pierścieni" pochodzili z Gdańska. O odkryciu opowiedział Dorocie Karaś i publiczności festiwalu Literacki Sopot.

We wrześniu drugi sezon programu „Opowiem ci o zbrodni” z udziałem znanych polskich autorów kryminałów

Jesienią czołowi polscy pisarze kryminalni powrócą na srebrny ekran w nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni”. Druga seria programu będzie liczyła siedem odcinków. Emisja w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat w piątki od 20 września.


Fantastyka praktyczna

W pewnym momencie przestałam czytać polską fantastykę, bo przeważnie nie zadowalała mnie pod względem literackim. No i stała się reakcyjna – zbyt dużo było w niej snów o mocarstwowej potędze Polski albo opowieści o terrorze politycznej poprawności czy feminizmu.

Turecki rząd zniszczył ponad 300 000 książek

Turecki minister edukacji Ziya Selçuk poinformował, że od czasu próby zamachu stanu w 2016 roku ze szkół i bibliotek usunięto, a następnie zniszczono 301 878 książek, które w jakikolwiek sposób powiązane były z muzułmańskim duchownym Fethullahem Gülenem oskarżanym o zainicjowanie puczu.

"Małe kobietki" z pierwszym zwiastunem. W obsadzie: Emma Watson, Saoirse Ronan, Timothée Chalamet i Meryl Streep

Zwiastun nowej wersji "Małych kobietek" zapowiada wielkie kino, które może namieszać w sezonie nagród filmowych. Film wyreżyserowała i napisała scenariusz - na podstawie klasycznej XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott - Greta Gerwig nominowana do dwóch Oscarów (najlepsza reżyseria i scenariusz) za film "Lady Bird".

Po tej książce czytelnik zobaczy, że Kościół ma nieskończony apetyt

W Kanadzie uważano, że metodą regulacji rdzennej populacji jest kocyk zakażony prątkami gruźlicy. Dzieci spały pod tą samą pościelą, pod którą chorowało i umierało wcześniej inne dziecko. Tak było personelowi wygodniej, bo szkoły były przepełnione, a i tak ciągle pojawiały się nowe dzieci – mówi Joanna Gierak-Onoszko, autorka książki „27 śmierci Toby’ego Obeda”.


„Na popielato masz? A ja mam, kurwa, na czerwono!” Na polskiej kolei sterowanie ruchem pociągów odbywa się na słowo honoru

Gdy dyżurni ruchu zaczęli przez radiotelefon wywoływać załogi pociągów TLK „Brzechwa” i InterRegio „Matejko”, odpowiedziała już tylko cisza. Maszyniści obydwu składów zginęli – fragment książki Karola Trammera „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

遣波使 Czyli wysłannicy

W ostatnich latach ukazało się po polsku sporo przekładów z japońskiego. Po raz pierwszy od wielu lat pojawiła się szansa, by zapoznać się z wycinkiem współczesnej japońskiej literatury w przystępnym i niejednokrotnie znakomitym tłumaczeniu.

Do obejrzenia:

E-literatura – przyszłość czytelnictwa? Rozmowa z dr. hab. Piotrem Mareckim, prof. UJ

Nowe technologie nie tylko zmieniają odbiór literatury, zmieniają także formy literackie. W dobie powszechnie używanego internetu książki przybierają formę hipertekstów czy gier, gdzie sam czytelnik wybiera rozwinięcie fabuły spośród proponowanych rozwiązań. Dodatkowo wytrenowane uczeniem maszynowym algorytmy tworzą teksty, które coraz trudniej odróżnić od tych pisanych przez ludzi. Jaka jest zatem rola autora we współczesnym świecie e-litu? Czy czytelnik może współtworzyć dzieło? Czy bot może tworzyć dzieła, które zawierają żart, metaforę, ironię? Między innymi na te pytania odpowie dr hab. Piotr Marecki.

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger